Zemědělci v Polsku a Maďarsku jsou schopni řadu výrobků produkovat levně. České zemědělské produkci tak mohou při volném pohybu zboží na jednotném trhu po vstupu do Evropské unie silně konkurovat například polské brambory, polská či maďarská prasata a drůbež nebo maďarské ovoce a zelenina. Předpokládá to Výzkumný ústav zemědělské ekonomiky.
Podle Petra Tučka z VÚZE nejsou rizika pro český agrární trh ani tak v současných členských státech EU, jako spíše v nově přistupujících zemích, zejména v Polsku a Maďarsku.
Pro tyto dva státy je agrární sektor národohospodářsky mnohem důležitější než pro Českou republiku a dostává se mu tam proto větší pozornosti. S dotacemi z EU navíc budou moci tamní zemědělci investovat a zvyšovat produktivitu, uvedl Tuček.
Tuzemským výrobcům však podle něj může v určitých konjunkturálních vlnách působit nepříjemnosti i řada zemědělských produktů ze současných členských zemí Evropské unie vzhledem k nízké ceně a dobré kvalitě. Mohou to být třeba brambory, obilí, drůbež nebo víno. Českému agrárnímu zboží se po vstupu do EU otevře evropský trh vzhledem k odbourání cel. "Po zkušenostech s dosavadními liberalizačními dohodami si však nemyslíme, že by to české subjekty byly schopny plně využít," prohlásil Tuček. Na trhu EU je totiž dlouhodobý nadbytek zemědělských i potravinářských výrobků a tamní odběratelé často projevují značnou konzervativnost při výběru dodavatelů.
Český zemědělský obchod trpí roztříštěností, protože se jím zabývá velká řada malých firem. Z toho plynou slabiny, jako jsou nedostatečná vybavenost kapitálem, nepružnost či neúplnost nabízeného sortimentu. Tuček soudí, že bilance českého agrárního zahraničního obchodu se po vstupu do EU zhorší mimo jiné proto, že ČR není agrárně silnou zemí. Odbouráním cel na české straně se také zlevní řada dovážených produktů a poptávka po nich pravděpodobně vzroste.