17.05.2002 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Sandro Botticelli vstoupil do jarní Olomouce

Soulad, vyváženost a harmonie mezi přírodou a civilizací byla hlavní náplní obrazu
Primavera, vrcholného to díla Sandro Botticelli, který původně maloval pro medicejské venkovní sídlo v Castellu.

O interpretaci obrazu se vedly diskuse, ale nejpřesvědčivější byla ta, která v něm viděla alegorické zobrazení vlády bohyně Venuše – to znamená jednotu, harmonii mezi přírodou a civilizací. Kdo navštívil letošní jarní výstavu Flora Olomouc,ocitl se v těchto okouzlujících zahradách a mohl se jimi nechat unášet a procházet jimi.
Návštěvníkům se otevíral průhled mezi přesně tvarovanými „živými ploty“ a jednotlivými dřevinami, na zurčící padající vodu a zrcadlící se vodní plochy, to vše doplněné rozkvetlými jarními rostlinami, především cibulovinami.
Dát výstavě určitou tvář a to každým rokem jinou, je velké umění. Letos prof. Ivar Otruba, spojil nádherný obraz se svoji fantazií a vytvořil nevšední dílo, za které byl oceněn Cenou ředitele výstaviště Flora, a. s.
Dřevotřískové desky, rašlové pytle a 20 000 svorek se přeměnily na základní prvky zahrady, které byly osázeny rostlinným materiálem.
Návštěvní cestička začínala na pomyslné Floriade u pyramidy Big Spotters Hill, která rozkvetla cibulovinami, stejně tak jako její okolí. Byla zde představena neobyčejná škála cibulovin – tulipány (50 odrůd), narcisy (51 odrůd), lilie (19), Amaryllis (10), Zantedeschia (7) a drobné cibuloviny (28 druhů a odrůd – Iris, Crocus, Fritillaria, Ornithogalum, Anemone), ale také Hosta (25). Expozice končila posledním pěstitelským hitem – pěstováním tulipánů na hydroponii. Jošt Import, Heřmanův Městec získal ve III. kategorii za expozici cenu nejvyšší – zlatou medaili.
Nováčkem na výstavě byla firma Bruno Nebelung (SRN), která o přízeň zákazníků již usiluje 75 let a na českém trhu se s ní potkáváme posledních pět let, především v oblasti cibulovin (v nabídce mají 350 – 400 jarních a 450 podzimních). Dále nabízejí letničky, dvouletky, trvalky, trávy, ale i zeleninu a v posledních deseti letech i mladé rostliny.
Ve výzkumu se zaměřují především na rezistenci vůči houbovým chorobám. Spolupracují i ze zahraničními firmami a tak se na trh dostávají např. americké Pelargonium, které je množné pěstovat při 16 oC bez retardantů. Že se jedná o velkou firmu hovoří i to, že sídlo je v SRN, v Nizozemí se balí cibuloviny, do Polska nedaleko Varšavy je soustředěna produkce mladých rostlin, pobočky mají ve Francii, Maďarsku apod.
CZ-Flora představuje odbytové družstvo, které se pomalu usidluje na našem trhu. Zatím se zaměřuje pouze na vnitrostátní trh a mapuje obsazenost a možnosti současné nabídky a poptávky, hledá nové cesty a možnosti rozšíření produkce a prodeje. Současná naše produkce nestačí krýt poptávku.
Aranžéři a floristé se jistě zastavili u expozice Florasis, kde si mohli vybrat z mnohých tvarů aranžovací hmoty nebo z posledního hitu – barevného Oasisu, který je stále třešničkou na dortu při vlastní tvorbě. Díky vysoké ceně zatím asi nenajde široké uplatnění a bude i nadále patřit mezi exkluzivity. Mezi další novinky patřila srdce na svatební auto s přísavkou. Pozornost si jistě zasloužily i vázy Primavery, kde při jejich použití odpadá starost o další nádobu.
Na pozadí bílé barvy vynikla rozmanitá nabídka firmy Jan Kaňák. Společnost karafiátům, které měl jako první v nabídce, tvořily gerbery (Schreurs), chryzantémy, rostliny a semena FlorElite, anturia (Anthura)… Novinkou v sortimentu byly tropické rostliny (Las Palmas).Do soutěže Novitas Olomucensis přihlásili i karafiáty skupiny Primero, které také tuto cenu nejvyšší získaly.
Zajímavá byla expozice MZLU Brno, ZF Lednice na Moravě. Naaranžované stromy představovaly vysoké floristické umění a dokazovaly, že škola má právo vyučovat floristiku.
Na informačních tabulích byl představen průřez školy.
Prezentace mělnické školy (VOŠZ a SZŠ) není myslitelná bez vína a aranžmá. Vysoké veselé zpívalo oslavnou jarní píseň. Chtělo by se říci, že „jarní síly“ byly silnější než usazení aranžmá, které neodolalo tlaku a spadlo. Štěstí, že to práci neubralo na kráse.
Pracovníci Syngenta Czech (S G) již několik let plánovali, že představí nabídku produkce vysazenou do pilířů, které jsou vhodné pro veřejná prostranství, což se jim letos podařilo. Pro výsadbu, jak se mnohokrát přesvědčili, mohou sloužit i méně náročné způsoby a konstrukce.
Firma Bohemiaseed se svým širokým sortimentem se nemusí bát konkurence. Bohatá nabídka se v poslední době rozšířila o Garsy systém, který má uplatnění především ve veřejné zeleni.
Pro Zahradnictví Cinke bylo uspořádání neobvyklé. Rostlinky a bylinky se snoubily s rozkvetlým materiálem, ale jen místo chybělo.
Rododendrony různých velikostí , barev a květů nabídla specializovaná firma Rhodoflora. Potěšitelné je i to, že na Jarních prodejních trzích nabízeli stejně kvalitní materiál, který byl cenově dostupný všem zájemcům.
Standardní keramika se stala základem stánku Novotný – Keramika Neolit.
Budete-li potřebovat semínka, můžete se obrátit na Moravoseed, který je schopen uspokojit vaše široké nároky.
Malá zajímavá expozice, ale to byly všechny, bylo Dopitaflor studio, kde hlavní slovo měly nevěsty, jejich kytice a přízdoby, které mohou být malým uměleckým šperkem, umístěným třeba na hlavě nevěsty nebo klopě ženicha.
Dobrý zahradník i šrot osází – to bylo heslo zahradnické školy z Kopidlna. A k tomu není co dodat.
Tématem expozice Agro CS byly balkónové květiny a vše týkající se jejich pěstování a dále trávy, trávníky a golf. Připravte si pozemek a můžete začít pracovat, jen si musíte vybrat správný substrát, trávní semeno a výživu. Pak to jde samo.
Nápis Sempra Praha byl tématicky zhotoven ze semen a květiny doplňovaly stánek.
Vzdušné aranžmá nechalo vyniknou kvalitě jednotlivých druhů květin. Nejen za kvalitu byla oceněna zahradnická škola Brno-Bohunice.
Nový typ Osteospermum a Fuchsia vévodily firmě Engo. Jistě i ony napomohou ozelenit naše prostory.
Nejenom petúnie, ale i mladé rostliny patří k firmě Černý Jaroměř. Těšíme se, jaké novinky představí na tradičních Dnech otevřených dveří.
Hádejte, komu patří 6 ha plocha pod sklem? Otázka je jistě lehká pro lidi od profese. Řeč je o Jižní Moravě, která na hydroponii pěstuje květiny (1 ha), rajčata (4 ha) a okurky (1 ha). Svoji produkci realizují pomocí velko- a maloobchodu. S jejich květinami se setkáme ve všech koutech naší vlasti, díky širokém rozvozu. Velkou předností je jejich čerstvost. Našemu zákazníkovi nevadí, že růže například nemá 80 cm dlouhé stvoly, ale délkou životnosti ve váze překonává dovozový materiál
Soběslavská rašeliniště dala vznik firmě Rašelina, která obhospodařuje několik středisek s vlastní těžbou. Do Borkovic se například soustřeďuje drcení kůry, opětovně se upravuje zahrada, kde se zakládají školky kyselomilných rostlin (azalky, rododendrony, vřesy, vřesovce) a rozvíjí se doprovodný program. Hlavním programem je výroba trávních koberců, které se připravují na ploše 2000 m2 na fóliovém podkladu. Nejekonomičtější je doprava celého kamionu (vlastní doprava) na který se vejde 3,5 tuny, což v přepočtu znamená 70 m2 koberce. Nižší objemy v konečné fázi prodražují materiál a pokládka se stává neefektivní. Ve směsích převládají rekreační trávníky. Svoji rašelinu doplňují baltskou.
Nad schodištěm na galerii přivítaly návštěvníky velké pěstební nádoby a zahradní keramika, kterou vyrábí firma Multiart.Czech, která sídlí v těsném sousedství Výstaviště Flora Olomouc. Život tropí hlouposti a někdy se na výstavu dostane na poslední chvíli ten, který s tím před týdnem ani nepočítal. Tak by se mohla zhodnotit účast této nové firmy, výrobce ručních zahradnických a dekorativních pěstitelských nádob a ozdob, zahradní a pokojové keramiky. Všechny vystavené výrobky byly mrazu a vodovzdorné, vypalované ve vozokomorové elektrické peci při teplotě 1050 0C. Začínali jako malá firma na ploše 90 m2 a dnes jim nestačí 3000 m2. Zaměstnávají celkem 17 pracovníků. Z toho je sedm točířů. Tato profese málem vymřela, takže je museli přetáhnout z dalekého okolí. Za rok zpracují kolem 50 tun hlíny, kterou nakupují jako hotovou surovinu od Jaroměře. V současné době jde na vývoz 80 % produkce a to do západní Evropy a Ameriky.
Galerie dále patřila převážně školkařům – Veleba Jiří – Zahradnické služby, Agro Brno-Tuřany, Ing. Anna Marciánová – Zahradní architektura, Florplant, Ovocné a okrasné školky Příbor, Josef Janků – Arboretum Šmelcovna, ČZS a jejich specializovaným organizacím.
Pod prodejní organizací Horizont se skrýval i nový park, který se rozkládá na rekultivované půdě bývalé skládky . Zahrada s prodejem byla otevřena 22. 5. 2000 a byla vybudována podle italského projektu pánů Pacini a Baldi. Zahrada slouží veřejnosti zdarma a nabízí mnoho exotických rostlin dovezených z Itálie (90 %). Každou středu se uskutečňují večerní prohlídky, kdy park je osvětlen loučemi. Záporným prvkem je nedostatek vody, takže ta, která protéká vodopádem a jezírkem recirkuluje a je napojena na retenční nádrž o objemu 50 m3. Zajímavé je i to, že nad nádrží je vlastní jezírko, které je možné v případě potřeby vyčerpat na závlahu, která se provádí pomocí výsuvných trysek Rain Bird (na ploše parku je jich umístěno 470).
Velká část galerie byla věnována soutěži v aranžování na téma Smuteční vazba – věnec.
Pavilonu E vévodilo 130 odrůd Pelargonium. Bohužel, krásný sortiment plně nevynikl, díky tomu, že rostliny nebyly v plném květu. Na přehlídce se podílelo Agro Brno-Tuřany, Bruno Nebelung, Hol Flor, Tu-Flor, VÚKOZ Průhonice Zahradnictví Bouzek.
Venkovní výsadba Viola ukázala rozmanitost tvarovou, velikostní a barevnou. Problémem vždy zůstává dostatečné zapojení porostu. Vzhledem na krátký čas zde dochází ne k ideálnímu stavu a někdy jde tento prvek proti kráse materiálu. V přehlídce byly materiály od firem Ball Holland, Syngenta Praha, Jan Kaňák, Černý, FlorElite a Bruno Nebelung.
Hlavní alej se opět zaskvěla v plné kráse a kázala svoji charakteristickou tvář plnou vysazených a kvetoucích cibulovin. Ke zdaru výstavy jistě, kromě nezdolné píle zaměstnanců a všech účastníků, přispělo krásné počasí, které nikoho nenechalo na pochybách, že jaro je opravdu zde.O úspěšnosti výstavy také hovoří řeč čísel. Za čtyři výstavní dny prošlo branami výstaviště kolem 70 000 platících návštěvníků, což představuje druhou nejvyšší návštěvnost za celou historii jarní výstavy.
Stalo se dobrým zvykem, že jednotlivé výstavy jsou spojeny s významnou událostí – křtem novošlechtěním nebo nové knihy. Letošní jarní výstava měla tu čest uvést do světa unikátní publikaci Zahradní architektura – tvorba zahrad a parků od prof. Ivara Otruby, autora návrhu avlon A. Kniha je věnována zahradní architektuře z hlediska historického, filozofického a praktického a mapuje desítky zahradněarchitektonických realizací a projektů z domácího prostředí.Kmotry této zajímavé knihy se stali zpěváci Pavel Bobek a Lída Nopová.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down