S myšlenkou samosklizně zeleniny přišli v Rakousku již v roce 1987. Účelem bylo zintenzivnění kontaktů mezi zemědělským a zahradnickým podnikem na jedné a spotřebitelem na druhé straně.
Přitom byly pozemky rozděleny na parcely s různými druhy zeleniny o které se spotřebitelé starali od květně do konce října. Nyní zahrnuje tento projekt 16 podniků, v nichž se pěstuje zelenina na 15 až 400 parcelách, zpravidla v okolí velkých měst. V Německu patří mezi nejvýznamnější projekty pěstování biozeleniny pro samosklizeň ve Frankengausenu v Hessenku, na statku, který si od města pronajala univerzita v Dasselu, aby na ploše 320 ha provozovala biologické zemědělství včetně omezeného rozsahu živočišné výroby. Toto víceúčelové centrum má sloužit i k dalšímu vzdělávání biozemědělců a studentů i potřebám výzkumu regionálního udržitelného vývoje.
V roce 2001 bylo propachtováno na 40 parcel o výměře po 80 m2 (v nejbližší době se počítá se 100 parcelami) za sezónní poplatek 260 DEM za parcelu (hranice rentability pro provozovatele). Fluktuace zájemců je překvapivě malá, o parcely projevilo znova zájem 85 % dřívějších uživatelů. Motivací není jen zájem o pobyt na zdravém vzduchu, ale i jistota získání zdravotně bezpečnější biozeleniny. Pro uživatele se zde vysévá nebo vysazuje na 50 paralelních řádcích na 25 různých druhů a odrůd zeleniny vedle několika řádků květin k řezu. Volí se druhy a odrůdy vhodné pro biologické pěstování (např. pastinák, botanické druhy rajčat odolné proti chorobám atd.). Vylučuje se pěstování hybridů, neboť nájemci potřebují zeleninu pro postupnou, nikoliv jednorázovou sklizeň.
Důležitá je blízkost města, příjezdové komunikace a parkoviště. Samozřejmostí je vhodný osevní postup, přerušování pěstování zeleniny druhým rokem zařazením jetelotrávy.