Více než podovina vína dováženého do České republiky pochází v současné době ze zemí Evropské unie. Dovážet se začíná ale také z mimoevropských zemí. Importovalo se vždy 50 až 60 procent vín, protože v produkci nejsme soběstační.
I přesto je nabídka vín na našem trhu v současnosti prakticky srovnatelná se zeměmi Evropské unie. Uvedl to vedoucí oddělení pro víno ministerstva zemědělství Antonín Králíček na veletrhu Víno & Destiláty 2003.
Do roku 1989 pocházely dodávky především ze Slovenska, Maďarska, Bulharska či Rumunska. V současnosti je více než polovina importu vína z EU a začíná masivní dovoz také z mimoevropských zemí.
Trendem jsou nyní dodávky z Jižní Ameriky a jižní Afriky, Austrálie nebo Nového Zélandu. V oblibě také začínají být vína z exotických zemí severní Afriky nebo středního východu. Jednotlivé expozice na veletrhu jeho slova potvrzují. K vidění jsou kromě vín domácích třeba vína kyperská, gruzínská, alžírská, tuniská, jihoafrická, ale také tradiční španělská, italská, francouzská či rakouská. Například společnosti Bacchus, která se od roku 1994 zabývá dovozem vín a destilátů, rostl podle Tomáše Odermatta až do roku 2000 obrat na domácím trhu každý rok na dvojnásobek. V posledním období firma zaznamenala určitý přechod spotřebitelů k levnějším vínům. Objem i obrat prodeje však podle něj nadále roste. K rozvoji vinařství a kvalitě vín v České republice pomohl podle ředitele marketingu společnosti Vinium Martina Prokeše vinařský zákon od roku 1995 a jeho výsledkem je stálý nárůst kvality. Také domácí vinaři reagují na poptávku a rozšiřují sortiment. Na tuzemských vinicích za začíná vysazovat více modrých odrůd a z bílých například spotřebiteli žádané Chardonay či Sauvignon, uvedl Králíček.