30.05.2003 | 06:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Drobnosti o českém šlechtění okrasných rostlin

Calluna vulgaris - vřes obecný
Je domovem v Evropě až po Sibiř. U nás všeobecně známý keřík na pastvinách, ve světlých lesích, na výslunných skalách, písčinách i v rašelinách od nížin po alpínská pásma.

V Evropě tvoří hlavně na chudých půdách rozlehlé porosty - vřesoviště. V kultuře je již několik století a to v četných zahradních kultivarech. Cílevědomé šlechtění ale zatím prakticky neprobíhalo. Většina odrůd dnešního, velmi bohatého a až nepřehledného sortimentu představuje nejrůznější odchylky vzrůstové, barevné, v bohatosti a době kvetení, ve zbarvení, stavbě a velikosti olistění. Byly nalezeny a vyselektovány buď v přirozených porostech nebo ze zahradních výsevů. Většina selekcí vznikla v Anglii, omezenější počet výpěstků je německého, holandského a švédského původu. Z anglických šlechtitelských firem náleží mezi nejvýznamnější Maxwell et Beale (Broadstone, Dorset), J. Smith et Son (Darley Dale, Derbshire), J. W. Sparkes (Beechwood Nurseries, Beoley) a mnoho dalších; z německých např. H. Westermann (Bispingen-Borstel), F. Kirchner (Hamburg), K. Kramer (Edewecht) aj.; z holandských šlechtitelů např. van de Laar (Boskoop) a další. Velká proměnlivost vřesu je dána jeho širokým areálem přirozeného výskytu. Tak např. známe vedle normálně zelenolistých odrůd celou řadu pestrolistých výpěstků. Určitou proměnlivost najdeme i ve zbarvení květů, vedle původní růžově lilákové barvy se vyskytují v sortimentu odstíny čistě růžové, lososové, lilákově červené a samozřejmě i bílé. Doba kvetení se již také neomezuje na měsíce červenec - srpen. Rané odrůdy nakvétají již v červnu a pozdnější třeba v listopadu. Značné odrůdové rozdíly existují ve výšce rostlin a jejich habitech. Velká je i rozmanitost v zimuvzdornosti různých kultivarů. Kultivary nalezené a vyselektované např. v jižní Francii či Portugalsku nejsou někdy v holandských, německých a tím méně v našich klimatických podmínkách dostatečně otužilé.
V osadě Sedloňov v Orlických horách objevil J. Grulich ve své proslulé skalce (asi 650 m n. m.) r. 1969 velmi spoře a drobně rostoucí semenáček vřesu. Jeho keříčky jsou silně stěsnané, polokulovité, jako pětileté sotva 7 cm široké, jehlicovité lístky asi 1,5 mm dlouhé a 0,3 mm široké, v dospělosti srpovitě zahnuté a svým křížmostojným postavením poněkud ježatě načepýřené. V dalších letech prokázal tento nalezenec nazvaný ´Sedloňov´ značnou zimuvzdornost. Před prudkým zimním osluněním se ale doporučuje rostliny chránit. Oproti snad nejdrobnějšímu vřesu ´Foxii Nana´ (až 11 cm vysoký) uvedenému do obchodu asi o 32 roků dříve (1937) je Grulichův ´Sedloňov´ ještě nižší a kompaktnějšího vzrůstu. Dnes je již plným právem chloubou mnohých domácích i zahraničních skalek. Roku 1980 nalezl ve volné přírodě a namnožil skalničkář J. Janouš také drobný zakrslý typ, ale vzpřímeného vzrůstu. Lístečky jsou velmi drobné, tupě a nepichlavě ukončené. Olistění je během vegetace zelené, na podzim výrazněji nahnědlé. Čtyřleté rostlinky tvoří polštářky asi 6 cm široké a sotva 3 cm vysoké. Svou maximální zakrslostí jsou oba tyto české vřesy, obzvláště ´Sedloňov´, elitními solitérními skalničkami.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down