01.07.2003 | 06:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Drobnosti o českém šlechtění okrasných rostlin – Cotoneaster salicifolius - skalník vrbolistý

Původní stálezelený nebo přes zimu zelený druh pochází ze západní Číny (Sečuán). Jeho poněkud velkolistější, ale velmi proměnlivá var. floccosus byla spolu s původním druhem do kultury zavedena kolem r. 1908.

Mezi nejstarší kultivary patří poléhavý, téměř polštářovitě se rozprostírající výpěstek ´Gnom´, který uvedl kolem r. 1938 jako svůj semenáč K. H. Jürgl ze Sürthu u Kolína nad Rýnem. O deset let později (1948) pak přichází W. Haalboom z Driebergen (Holandsko) se svým semenáčem z potomstva var. floccosus pod označením ´Avondrood´(syn. ´Repens´). Jeho listy jsou větší a leskle temně zelené a bohatě plodí. Odrůdě ´Gnom´ se poněkud podobá skalník holštýnského školkaře J. Hachmanna (Barmstedt) nazvaný ´Parkteppich´, který je v kultuře od r. 1950 (1957) - listy má poněkud větší, na obou koncích zaoblené. Ze starších výpěstků stojí za zmínku 1 m vysoký, poněkud drobnolistější kultivar ´Perkeo´ vyselektovaný H. A. Hessem z Weeneru. Asi jen 0,4 m vysoký je poléhavě plazivý skalník ´Herbstfeuer´ s bohatou, dlouho do zimy držící násadou plodů. Byl na trh uveden H. Brunsem (Bad Zwischenahn).
U nás nalezl opět A. Nohel v mlýňanském arboretu bohatě plodícího, stálezeleného jedince s kratšími a užšími listy, který vznikl přirozenou obnovou ze semen vzniklých volným sprášením. Podobá se odrůdě ´Perkeo´ a obdržel jméno ´Mlýňany´. Podle I. Tábora (Dendrologická sdělení č. 36, str. 53, 1991) není tento skalník v běžných zimách příliš poškozován, jen při mrazech až –30 °C (např. v zimě r. 1986/87) namrzl na návětrném stanovišti do úrovně sněhové pokrývky, ale velmi rychle regeneroval a škody nebyly během dvou let patrné.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down