Pro letošní rok byl dotační titul 1C rozšířen o podporu výsadeb drobného ovoce - rybíz, maliník, angrešt. V letošním registru je 13 odrůd, z toho čtyři, kde plodí výhony v roce ve kterém vyrostly.
Tradičním odrůdám, tak, jak je známe, v prvním roce naroste výhon, který plodí v roce druhém. Nejznámější je tzv. ’Bulharský Rubín’ (’Lloyd George’ x ’Pruský’). Odrůda je hodně plodná, ale rychle přezrává a opadává. Silně odnožuje a zahušťuje prostor, je náchylná Didymella. Další odrůdu, kterou hodně žádají zahrádkáři (atavizmus z dob socialismu, kdy byly k dostání jen tyto dvě odrůdy) je ’Zeva’ II. Švýcarská odrůda (’Wädenswiller rote’ x ’Willamette’). Je silně poléhavá, plod je velký, měkký, náchylný na botritidu. Méně plodná.
Nejstarší zapsanou odrůdou je ’Lloyd George’. Jednu dobu nebyl k dispozici, protože při neustálém přemnožování se silně zamořil virozami. Po ozdravění se opět sporadicky množí. Růst je rozložitý, plod velký, dlouze kuželovitý, kvalitní. Druhá sklizeň dozrává jen v teplých oblastech. Tato odrůda dala základ celá řadě nových odrůd (sama je to stará anglická odrůda z roku 1919): ’Granát’, ’Gatineau’, ’Trent’, ’Willamette’, ’Schöneman’ atd.
Další je ’Gatineau’. Pochází z Kanady, (’Lloyd George’ x ’Newman’ 23). Odrůda je velmi ranná, ale jen slabého vzrůstu, plody poměrně velmi malé, kulaté, náchylné na botritidu. ’Grant’ je méně rozšířený, jako snad všechny odrůdy původem z Bojnic. Snad proto, že odvěký zástupce slovenských odrůd v Čechách V. Losiny je nikdy dosti nepropagoval ani nenamnožil. Je to křížení (’Lloyd George’ x ’Pruský’). V porostu je řidší, dosti vzrůstný, středně plodný. Plody poměrně velké, konické, velmi dobré malinové chuti.
Norská odrůda ’Veten’ (’Lloyd George’ x ’Aker’). Roste vzpřímeně, slaběji odnožuje, plody velké, konické, značně aromatické, rychle přezrávají, odrůda je dosti náchylná k různým chorobám.
’Candy’ patří k lepším odrůdám, pochází z Kanady. Výhony nemají téměř trny, odrůda je značně plodná, ranná, plody velké, konické, bohužel rychle přezrávají a rozpadají se.
Silněji odnožuje, je náchylná na botritidu.
V devadesátých letech minulého století se k nám dostaly dvě odrůdy plodící na jednoletých výhonech. ’Ljulin’ je bulharská odrůda z výzkumného ústavu v Kostinbrodě, kterou dovezl jako jednorázovou akci Ing. František Jakoubek (tehdy pro JZD Jesenice). Od té doby se přemnožuje. Sklizeň začíná koncem srpna a ukončí ji první mrazíky. Plody jsou střední, spíše kulaté, slaběji červené, průměrné velikosti i chuti. Výhony jsou středně velké, porost poměrně hustý, netrpí příliš chorobami.
’Heritage’ je odrůda z USA. Experimentální stanici Cornellovy univerzity v Genevě z roku 1969. Výhony jsou vzpřímené, o něco vzrůstnější než ’Ljulin’, silné. Plody jsou větší, tmavě červené, pevné, aromatické. Sklizeň nastupuje jako u odrůdy ’Ljulin’.
’Ada’ a .Medea’ jsou odrůdy z Bojnic, jsou poléhavé, musí se vyvazovat, plody měkčí konzistence. Zastoupení mají v Čechách Velké Losiny.
Jinak je v registru ještě loni na podzim povolená maďarská odrůda, dříve F4, nyní ’Fertödi Zamatos’.
V osmdesátých letech se u nás zkoušely i další odrůdy z Fertödi –F48, F103. F48 měla velké plody, ale bohužel jich bylo velmi málo, F103 měla velmi pěkný vzrůst, zapojení, ale plody světle červené a po ozdravení v Holovousích se začaly rozpadat. F. Zamato roste vzpřímeně, středně silně odnožuje, plody jsou poměrně velké, konické, tmavěji zabarvené a hlavně rychle nepřezrávají, tedy neopadávají. Odolnost k chorobám je celkem velmi dobrá.
Pokud je mi známo, tak ve státních zkouškách jsou tři odrůdy, dá se říci světového významu: první tzv. primocane maliník na světě ’Automn Bliss’, který je z dílny Dr. Dereka Jenningse-Medway Fruits UK. Je menšího vzrůstu a při vysokém výnosu nepotřebuje na poli téměř žádnou oporu. Plody jsou velké, konické, po utržení mírně tmavnou, středně pevné. Sklizeň od poloviny srpna do prvních mrazíků. Plodí na jednoletém dřevě, tzn. že na jaře začnou vyrůstat výhony, které přinesou ovoce a pak se celé odstraní. Příští rok vyrůstají nové. ’Golden Bliss’“ je její pupenová mutace, která byla objevena na polích pana Walpola v UK. Je s ’Autumn Bliss’ identická, liší se jen v barvě plodů, které jsou žluté a velmi aromatické. Třetí odrůdou je nejnovější odrůda od dr. Jenningse, v současné době ve světě velmi rozšířená jmenuje se ’Joan Squire’. Je to velmi výnosná primocane odrůda. Plody jsou velké, srovnatelné s ’Autumn Bliss’, ale pevnější, atraktivnější, lesklé, aromatické. Velkou výhodou je též soustředěnější zrání. Začíná koncem srpna a hlavní období je v září. Při sklizni (po utržení) netmavnou. Je beztrnná. Můžeme si jen přát, aby byly brzy povoleny, protože přinesou novou kvalitu.