31.07.2003 | 07:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vinohrad zaplněný technikou

Všichni, kdo jeli kolem poledne 2. července po silnici z Hustopečí do Němčic, mohli zahlédnout řadu strojů ve vinici. V rámci Dne vinohradu zde totiž probíhala praktická ukázka strojů určených především do vinohradů a sadů. Celkem zde bylo předvedeno 14 souprav. Šlo o traktory New Holland agregované s technikou pro meziřádkové zpracování půdy, ať již zatravněné nebo černého úhoru, vlastní ošetření vinné révy a chemickou ochranu.

Jako první se předvedly čtyři soupravy pro menší pěstitele vinné révy, které tvořily traktory NewHolland TCE 40, 45 a 50 společně s rozmetadlem hnojiv Kuhn MDS 82, kultivátorem SZ 150, rosičem AKP 300 a mulčovačem Kuhn VKD s pracovním záběrem 155 cm. Vzhledem ke svým pracovním orgánům – kladivům, která mají protiostří, jsou mulčovače VK a VKD určeny právě pro práci v sadech a vinicích. Jde o univerzální stroje schopné nejen drtit travní porost, popř. nálety, ale hodí se i k drcení révy a tenčích větví po zimním řezu. Hmota po nadrcení se nezamačkává do půdy, ale rychlé se rozkládá na povrchu pozemku. Pro dokonalé kopírování terénu je mulčovač vybaven opěrným válcem nebo opěrnými koly. Stroj má hydraulické ovládání stranového vychýlení, takže nemusí jet symetricky za traktorem, ale je ho možné vysunout pod strom, aniž by traktor zachytával větve.
Speciální traktor do vinic a sadů
„Traktory do vinic a sadů by měly mít značnou rezervu výkonu motoru a dostatečný hydraulický výkon,“ tvrdí Ing. Jaroslav Musil, ředitel divize ZT akciové společnosti Agrotec Hustopeče. „Tyto požadavky dokonale splňuje nejsilnější model řady TNF – traktor TN95F vybavený čtyřválcovým přeplňovaným motorem s nominálním výkonem 90 koní a s rezervou točivého momentu přesahující 30 procent. Požadavek na hydrauliku splňuje i čerpadlo o výkonu 64 litrů za minutu, které má k dispozici čtyři, respektive šest rychlospojek – tři vnější okruhy vzadu s individuální regulací průtoku a dva mezinápravové okruhy hydrauliky s individuální regulací průtoku pro napájení nářadí umístěné mezi nápravami nebo čelně nesené. Traktory TN90F se vyznačují řadou dalších technických zajímavostí. Kromě výkonného motoru je to převodovka, která má 32 převodových stupňů vpřed a stejný počet vzad. Na přání je možné traktor vybavit elektrohydraulickým zpětným chodem, který usnadňuje otáčení a manévrování na konci pole. Stroj má poměrně široký rozvor 2480 mm, který zajišťuje jeho značnou stabilitu i v agregaci s těžkým nářadím při překonávání nerovností.“
K technickým přednostem však patří především speciální konstrukce přední nápravy. Traktor TN90F je vybaven přední hnanou nápravou se dvěma patentovanými systémy. Jednak jde o systém SuperSteer, kdy se natáčí nejen kola, ale celá náprava uchycená v kulovém čepu. Tím se dosáhne úhlu zatočení 76 stupňů a poloměr otáčení nepřekročí 3 m. Tyto parametry zajišťují vynikající manévrovatelnost v omezených prostorách mezi úzkými řádkami, okolo vysokých rostlin a na těsných úvratích ve vinohradech. Traktor je dále vybaven automatickým systémem spínání pohonu přední nápravy. Elektronické senzory vyhodnocují poměr otáčení zadních a předních kol a v okamžiku, kdy prokluz zadních kol dosáhne hodnoty větší než 5 %, se automaticky zapíná pohon přední nápravy.
„Silnou stránkou traktorů TNF je velmi prostorná, prosklená, klimatizovaná kabina vybavená uhlíkovými filtry, z které je velmi dobrý výhled, jenž usnadňuje kontrolu práce,“ říká dále Ing. Musil. „Design se vyznačuje zaoblenými tvary, čímž nedochází k zachytávání letorostů a poškozování porostu. Traktory jsou běžně vybaveny vzduchovým systémem brzd, takže je lze využít i v agregaci s přívěsem o celkové maximální hmotnosti 7,5 tuny.“
Výkonná technika na zpracování půdy
Společně se silnějšími traktory vystřídala menší stroje ke zpracování půdy výkonnější technika. Šlo především o půdní frézu Kuhn EL 62, která slouží ke kypření a zpracování půdy. Vyrábí se v pracovních záběrech od 110 do 400 cm, pro vinohrady je ale nejběžnější záběr 130 cm. Fréza je vybavena zahnutými noži s vysokou životností, pracovní hloubka se nastavuje pomocí opěrných koleček.
Traktor TN95F byl předveden i v agregaci s dvouradličným hloubkovým kypřičem Clemens, který vyloženě zapadá do technologie zatravněného meziřadí. Traktory jezdí v meziřadí ve stále stejných stopách a v tom místě dochází k utužení půdy. Proto je důležité hloubkové prokypření a provzdušnění, případně současná aplikace hnojiva ke kořenovému systému. Hloubkové kypřiče Clemens mohou být buď jednoradličné nebo dvouradličné s roztečí slupic 120 nebo 140 cm. Pracovní hloubka do 60 cm se nastavuje pomocí opěrného válce. Zajímavostí kypřiče Clemens je aktivní pohyb radlic, které vibrují, čímž se výrazně snižuje tahový odpor.
Dalším předvedeným strojem od firmy Clemens byl pasivní kultivátor s teleskopickým nastavováním pracovního záběru. Masivní šestihranný rám lze seřizovat podle šířky řádku od 1000 do 1865 mm. Rám může být osazen klasickými šípovými radličkami s dláty, nebo pružnými slupicemi a dále drobicím, popř.croskil nebo trubkovým válcem. Pasivní kultivátor Clemens se vyznačuje velikou univerzálností a je určen vyloženě pro velkovýrobu. V Hustopečích byl doplněn mezinápravovou výkyvnou sekcí s hydraulickým ovládáním, takže mohl zpracovávat půdu jak v meziřadí, tak mezi hlavičkami. Výkyvná sekce se ovládá prostřednictvím hmatače na univerzálním výškově stavitelném rámu, na nějž lze namontovat i jiné nářadí, např. ometač kmínku, eventuálně odorávací či přiorávací radlice.
Další dva předvedené stroje vyrábí společnosti Intertec Hustopeče. Nejdříve byly představeny lehké talířové brány Pony 1200 vybavené 14 disky o průměru 460 mm, které se vyrábějí v záběrech 120 a 160 cm. Jde o velmi jednoduchý stroj do vinohradů a sadů určený k likvidaci plevelů a zaorávání zbytků. Vyznačuje se poměrně snadným mechanickým seřizování a nastavováním jednotlivých pracovních sekcí. Druhým předvedeným strojem byly lehké talířové brány Minor 2200, opět z produkce společnosti Intertec, která vyrábí modely se záběrem 180, 220 a 260 a 300 cm. Brány jsou určeny k likvidaci plevelů a zapravení rostlinných zbytků do půdy. Jednotlivé pracovní sekce se překrývají, mechanicky je lze nastavit v úhlu od 5 do 30 stupňů. Předvedený model o záběru 220 cm vybavený 22 disky o průměru 560 mm může pracovat do hloubky až 8 cm.
Dva osečkovače Fuhrman
V rámci vlastního ošetření vinné révy byl nejdříve předveden jednostranný ořezávač letorostů (osečkovač) rakouské firmy Fuhrman, model 1500. Jde o stroj jednoduché konstrukce s hydraulicky nastavitelnou výškou až 1690 mm. Osečkovač je vybaven pěti stranovými noži (spodní nůž může být sklopný) a dvěma noži pro horizontální zarovnání porostu. Nože mohou být klasické ocelové nebo z chromniklové ocele s delší životností. Pohon osečkovače zajišťuje hydromotor prostřednictvím klínových řemenů. Traktor musí mít hydraulické čerpadlo o výkonu minimálně 35 l/min.
Od firmy Furhman byl i oboustranný ořezávač letorostů s kompletním elektrohydraulickým ovládáním z kabiny, který osečkuje celý řádek jedním průjezdem. Stroj byl vybaven z každé strany čtyřmi vertikálními a dvěma horizontálními chromniklovými noži o délce 465 mm, přičemž pro osečkování spodní části řádku slouží pátý sklopný nůž. Mezi oběma svislými nosníky nožů lze nastavit šířku od 50 do 72 cm. Zařízení je vybaveno celkem třemi hydromotory, rozvod se opět uskutečňuje prostřednictvím klínových řemenů. Traktor by měl mít hydraulický výkon minimálně 50 l/min. při tlaku 17 MPc (170 barů).
Technika pro chemickou ochranu
Mezi řádky vinné révy vjel nejdříve rosič Hardi Arrow 1000 SPV. Jde o tažený stroj s polyetylenovou nádrží o objemu 1000 l vybavený radiálním ventilátorem s výkonem 18 tisíc metrů krychlových za hodinu. Zvláštností těchto rosičů je deset hubic, kterými lze přesně nasměrovat proud vzduch s postřikovou jíchou. Rosič vybavený membránovým čerpadlem Hardi, které dává 140 l/min, se vyznačuje nízkou energetickou náročností 20 kW na vývodovém hřídeli, což je vůči axiálním rosičům velká výhoda. Mechanické armatury se ovládají pomocí lanek z kabiny traktoru.
Druhým předvedeným strojem byl rosič brněnského výrobce AKP, model Maxi 1600. Jde o stroj s nádrží o objemu 1600 l, přitom AKP vyrábí modely od 600 do 2000 litrů. Je vybaven axiálním ventilátorem o průměru 900 mm, který dává 40 až 50 tisíc metrů krychlových za hodinu. Trojím přestavěním lopatek ventilátoru lze upravovat příslušné množství vzduchu. Italská čerpadla mají výkon až 80 až 150 l/min při pracovním tlaku 50 barů. Armatury ovládá elektricky řídící jednotka z kabiny řidiče.
Jako poslední se představil rosič Kuhn GEO s axiálním ventilátorem o průměru 900 mm a s nádržemi o obsahu 1500 nebo 2000 l. Aby bylo možné okamžitě a jednoduše reagovat na potřebné množství postřikové jíchy, je stroj vybaven dvojitými otočnými tryskami, přičemž horní se nechají v případě potřeby vypnout. Ventilátor s nastavitelnými lopatkami dodává 66 tisíc metrů krychlových za hodinu. Vnější rozměr předurčuje tento rosič do sadů a vinic s třímetrovými spony.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down