Většina evropských vinařů očekává, že víno z letošní sklizně se zařadí mezi jeden z nejlepších ročníků. Pokud bude počasí příznivé, mohlo by to platit i u nás. Předseda Českomoravské vinohradnické a vinařské unie Jiří Sedlo je ve svém hodnocení zatím opatrný. „Vegetace je posunutá o dva až tři týdny, což dává základ pro velmi dobrý ročník.
Jak to ale v důsledku sucha dopadne, to se zatím neví,“ konstatuje. Optimální by podle něj bylo, kdyby přišly srážky, protože jinak by se mohly objevit problémy. Již nyní jsou v závislosti na poloze místy bobule menší, což se především u raných odrůd projeví nižší sklizní. Vláha by na nepříznivých stanovištích pomohla především u pozdních odrůd. „Těch je ale u nás většina, takže se dá ještě hodně ovlivnit,“ poznamenal Sedlo.
Němečtí pěstitelé vína věří, že by letošní ročník mohl být nejlepší za poslední desetiletí. Tamní vinařské oblasti často trpí deštivým létem, které má nepříznivý vliv na kvalitu hroznů. Tento rok však neobvykle vysoké teploty, množství a intenzita slunečních paprsků urychlily dozrávání. V Německu je víno podle ředitele Německého vinařského institutu v Mainzu Armina Göringa v předstihu zhruba o tři týdny, markantní je to zvláště v Porýní či Württembersku. Pěstitelé vína podle něj očekávají, že by letošní sklizeň mohla dosáhnout kvality ročníku 1976, o kterém dodnes experti hovoří s nadšením. Současné sucho hroznům nepůsobí mnoho problémů. Kořeny jsou dostatečně hluboko, takže dostanou potřebnou vlhkost.
Podobně optimističtí jsou i výrobci francouzského vína Beaujolais. Velmi teplé počasí by podle nich mělo hroznům mělo zajistit výbornou chuť. Vinaři také hodlají sklizeň přesunout již na 25. srpen, což je podle sdružení pěstitelů Beaujolais UIVB nejčasnější termín od roku 1893. Tato úroda je vítanou zprávou pro francouzské pěstitele, kteří trpí světovou nadprodukcí, silným eurem i poklesem poptávky u Američanů kvůli rozporům během války v Iráku. UIVB odhaduje, že se kvůli jarním mrazům z letošní úrody Beaujolais vyprodukuje oproti průměrně 1,3 milionu hektolitrů z posledních letech, pouze 1,1 milionu hektolitrů.
Jih Evropy již tak optimistický není. Sucho tvrdě udeřilo zejména v Itálii na Sicílii. Stěžují si i vinaři v Rakousku, kde extremní tepla doléhají na vinnou révu a přetrvávající sucho začíná pomalu snižovat optimistické vyhlídky na letošní výsledky. Pro kvalitu úrody však bude rozhodující vývoj počasí v následujících dvou měsících. Přitom letošní rok by mohl být pro víno velmi příznivý. Mělo dostatek srážek v zimě, vlhké jaro a v neposlední řadě vysoké teploty v červnu, které umožnily hroznům příznivé dozrávání. Avšak i větší objem srážek v krátké době by zřejmě nadělal více škody než užitku, protože bobule hroznů mohou popraskat. Vinaři se shodují, že kvalitu úrody by negativně ovlivnil také častý déšť během sběru.