Krásné podzimní dny, nekončící proud lidí, velké množství vystavovatelů a stánků – tak to byla tradiční výstava Zahrada Čech, která se jako vždy uskutečnila v areálu Výstaviště Litoměřice. V době, kdy klesá návštěvnost většiny podniků, si organizátoři této výstavy nemohli stěžovat. Během prvních dvou dní výstavištěm prošlo rekordních 42 000 návštěvníků.
Při pohledu na přeplněné prostranství jak stánky, tak i návštěvníky se vkrádala otázka, co způsobilo tento neobvyklý návštěvnický boom. Nabízí se několik možností – loňský nešťastný „mokrý“ rok se negativně projevil i na vegetaci, stejně tak jako tento letošní – pro změnu neobvykle suchý. Během zimy došlo k silnému výpadku vegetace a tak zahrádkáři jakoby chtěli vše napravit a holá místa svých zahrad osadit.
Rekordní návštěva
Snad ani v nejsilnějších dobách, kdy se Litoměřice stávaly Mekkou zahrádkářů, nebyly výstavní plochy tak silně obsazeny. V interiérech vystavovalo 110 vystavovatelů, v exteriéru 231 a stánkových prodejců bylo 99. Co však bylo pozoruhodné, byl počet platících návštěvníků, který dosáhl celkového počtu 121 000. Byla to rekordní návštěvnost za posledních pět let.
Novinky v pavilonech
Návštěvníci vždy očekávají, co nového se objeví v pavilonech. Ve středu pavilonu A vyrostl strom plný barevných jablek, doplněný ukázkami produkce členů Ovocnářská unie ČR, která se opět po několika letech na výstavu vrátila: plody pocházely jednak z organizací, ale i od soukromých pěstitelů. Velmi zajímavé byly vzorky novošlechtění jablek a hrušek z Výzkumného ústavu ovocnářského Holovousy. Škoda, že ovoce bylo možné hodnotit pouze vizuálně a ne chuťovými buňkami. Mezi jablky jste totiž mohli najít vítěze pozdní jarní degustace, to znamená perspektivních šlechtění, která jistě v krátké době obohatí náš sortiment. Je vidět, že české šlechtění stále pokračuje úspěšně vpřed.
CZ Fruit – odbytové ovocnářské družstvo, prezentovalo prodejní zboží, stejně tak jako MoravoSeed z Mikulova nabízelo zeleninu a vlastní šlechtění ve vysoké kvalitě.
Velká část plochy připadla i na květinářské a aranžérské práce firmy Anette, která na požádání aranžovala podle přání zákazníka. Pavilon uzavírala aranžmá z řezaných jiřinek, které dodali a práce zhotovili pracovníci Langrova zahradnictví.
Pavilon B patřil semenářům a biologické ochraně. Sami semenáři se podivovali (spíše radovali) nad neobvykle vysokými zisky. Možná, že svoji roli sehrálo i množství novinek, které byly jasně označeny a v dostatečném množství nabízeny v barevných sáčcích.
Mezi novinkami jste mohli nalézt poloraný zelenožlutý zahradní fazol keříčkový ’Radka’ nebo poloraný fazol zahradní tyčkový s tmavě fialovým, středně dlouhým luskem ’Milka’. Pro zpracování na kečupy a protlaky bude vhodné polní rajče keříčkové ’Homer’ s oválnými, pevnými, masitými plody, které jsou vhodné pro jednorázovou sklizeň. Naproti tomu pro rychlení je vhodné rané až polorané rajče tyčkové odrůdy ’Orfea’F1 s plody pevnými, středně velkými, odolnými k praskání a přezrávání.
Změna klimatu možná nahraje i pěstování paprik, které se přesunou z nevytápěných a vytápěných ploch na volné plochy. Paprika zeleninová ’Dorota’F1 je volným pokračováním restringované odrůdy ’Dora’ s vylepšenými vlastnostmi. Její předností je rezistence proti napadení tobamovirem pathotyp Po. Raná hybridní odrůda papriky zeleninové ’Lubica’F1 je určena k rychlení a rostliny vyžadují vyvazování.
Nový pavilon G poskytl místo Českému zahrádkářskému svazu a její poradně, kdy v době naší návštěvy na dotazy celé řady návštěvníků odpovídal RNDr. Stanislav Peleška. Společnost mu dělaly divy a zázraky přírody – již 11. ročník soutěže Příroda čaruje, zahrádkář zírá. Většina 182 exponátů patřila do skupiny tykvovitých.
V potravinářském pavilonu (H) se některé výrobky dotýkaly zemědělské produkce, ať to byla různá koření, pekařské výrobky, ale i likéry jako například novinka likérky z Vysokého Mýta. Zdá se ale, že druhou Becherovku těžko někdo vyrobí.
V ostatních pavilonech převládalo zboží, které nelze zařadit mezi zahradnické produkty.
Doprovodné programy
Soutěž Příroda čaruje, zahrádkář zírá byl již 11. ročníkem s 182 kuriozitami. Jakoby se tykve domluvily, kam se schovat. Jedna byla v košíku, druhá v bedničce nebo vězela v obruči.
Podzim přináší i mnoho nápadů na zpracování ovoce, které se letos stalo základem soutěže o Nejchutnější ovocné víno či domácí likér, kde se soutěžilo v několika kategoriích (nejchutnější višňovka, nejlepší obal, nejlepší ovocné víno, likér apod.).
Houbařské soutěži nepřálo počasí, ale i tak se našlo několik úspěšných „hledačů“.
Zahrada Čech jakoby nabrala novou sílu. Připomínalo to doby, kdy Litoměřice byly jediným místem, kde se dala sehnat semena, zakoupit rostlinný materiál, stromky, keramika, chemie a různé pomůcky a doplňky. Po letošním ročníku jistě bude spokojený jak organizátor – Výstaviště Litoměřice, tak i návštěvníci. Vždyť každý odcházel s plnýma rukama. Snad jen ten burčák mohl být skutečným burčákem, nikoli patokem na hranici poživatelnosti.