09.10.2003 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Organoleptické hodnocení hrušek

(11. 12. 2002 – Sempra Litoměřice, s. r. o.)
Předvánoční degustaci hrušek, kolem poloviny prosince, pořádáme na naší šlechtitelské stanici již tradičně. Cílem již po mnoho let opakovaného hodnocení je zjišťovat kvalitu dužniny hodnocených nových odrůd v jednotlivých ročnících. Porovnávají se se standardními odrůdami a pěstitelská odborná veřejnost se seznamuje s vlastnostmi těchto odrůd i perspektivních hybridů.

Pro degustaci ročníku 2002 jsme připravili 35 vzorků a z toho 30 vzorků bylo skladováno po sklizni dvěma odlišnými způsoby. Jak ukazují výsledné tabulky hodnocení, degustace 1.- vzorky A byly skladovány v chladírně při teplotě +1 až +2 0C. Degustace 2.- vzorky B byly skladovány ve skladě, kde se teplota postupně snižovala z + 10 na + 4 0C.
U hrušek je velmi významnou vlastností dužniny kromě chuti, také její konzistence. Ta může být buď pevná, křehká, nebo máslovitá. Tato vlastnost závisí nejen na odrůdě, ale i na stupni dozrávání dužniny, který velice ovlivňují skladovací podmínky, hlavně teplota. Hodnocení probíhalo jednoduchým pětibodovým způsobem s využitím 0,5 stupně, což umožňuje převedení na devítibodový systém. Konzistence dužniny byla zvýrazněna násobením koeficientem 2, chuť koeficientem 3.
V prvé části degustace chlazených vzorků A, se umístila na 1. místě hybrid TE-68, křížení odrůd ’Holenická’ a ’Madame Verté’. Toto novošlechtění je zkoušeno ve staničních zkouškách. Na 2. a 3. místě se shodným počtem bodů umístily odrůdy ’Dicolor’ a ’Morava’.
’Dicolor’ – je typickou vánoční odrůdou, s lákavým rumělkově červeným líčkem. Má jen střední velikost plodů, ale výbornou máslovitou konzistenci dužniny a výraznou aromatickou chuť. Plodnost je velmi bohatá, a proto je třeba násadu regulovat redukčním řezem plodného dřeva, nebo probírkou květů či malých plůdků.
’Morava’ – je nově registrovanou odrůdou, která zaujme nejen velikostí plodů, ale i pěkným vyrovnaným tvarem. Má jemnou, žlutě zbarvenou slupku s jemnými lenticelami. Dozrává ve skupině pozdně podzimních odrůd a při uložení v chlazeném skladu vydrží v prvotřídní jakosti do vánočního období. Strom je charakterizován zdravým středním až slabším vzrůstem a velmi dobrou plodností. Odrůda vznikla křížením ’Boscova lahvice’ x ’Drouardova’.
V prvé desítce hodnocených odrůd se umístily též dvě zatím neregistrované odrůdy ’Blanka’ a ’Delika’.
’Blanka’ – (zatím neregistrovaná odrůda) je velikostí plodů mezi našimi novými odrůdami zatím největší. Dosahuje průměrné hmotnosti kolem 400 – 600 g. Patří mezi raně zimní odrůdy s chruplavou, šťavnatou konzistencí a svěží sladší chutí dužniny. Strom má zdravý pyramidální růst a vyznačuje se brzkou vysokou plodností.
’Delika’ – (zatím neregistrovaná odrůda) má středně velké plody, typicky hruškovitého tvaru. Slupka je hladká, světle žlutá, s jemnými bronzovými lenticelami. Konzumně dozrává v pozdním podzimu až mezi raně zimními odrůdami, podle klimatických podmínek stanoviště. Růst stromů je velice zdravý, střední až slabý, obrůstá dobře kratším plodonosným obrostem. Plodí brzy a velmi bohatě, pravidelně. V době konzumní zralosti se řadí ke špičkovým odrůdám s delikates chutí a máslovitou konzistencí.
V první desítce vyhodnocených odrůd se umístily také již více známé odrůdy ’Amfora’ a ’Bohemica’, dále tři hybridy, které máme ve staničních zkouškách.
Při porovnání druhé části degustace vzorků – B – ze skladu, kde teplota klesala postupně z 10 °C v říjnu, na + 4 °C od listopadu se ukázalo, že pro raně zimní odrůdy to byla teplota příliš vysoká. Projevilo se to v jejich rychlém dozrávání, které mělo za následek zhoršení chuti i konzistence dužniny. Dokladují to tři raně zimní odrůdy, které uzavírají tabulku – ’Milka’, ’Délta’ a ’Jana’. Naopak ’Dicolor’, která spadá již do kategorie zimních odrůd, se zařadila i v tomto hodnocení vzorků na přední místo tabulky. Obdobně dva hybridy z předních míst degustace vzorků – A - : TE-68 a TE-4179, které jsou ve staničních zkouškách.
V těchto skladovacích podmínkách se však výrazně projevilo také uspíšení dozrávání pozdních odrůd. Pozdní odrůda ’Bohemica’ se v této části degustace umístila dokonce na 1. místo. Dále se do první desítky odrůd umístily rovněž zimní odrůdy ’Dita’ a ’Grosdemange’. Z dosud neregistrovaných odrůd též výborná ’Viktoria’ (dříve ’Gloria’) a velmi pozdní ’Luna’.
Na závěr k výsledkům hodnocených vzorků shrnujeme několik poznatků. V ročníku 2002 byly velmi vhodné klimatické podmínky pro dobré dozrávání dužniny hrušek i v drsnějších polohách. V teplé pěstitelské zóně to mělo za následek rychlejší dozrávání zimních a pozdních odrůd, oproti dlouhodobému termínu zrání. Raně zimním odrůdám se zkrátila trvanlivost. Chlazený sklad s teplotou +1 až + 2 °C prokázal zpomalení zrání raně zimních odrůd. U zimních a pozdních odrůd umožnil jejich postupné dozrávání a vstup do vhodné konzumní zralosti.Je to předpoklad pro jejich vyskladňování v dobré jakosti až do jarních měsíců.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down