Mladé víno z šesti odrůd nabízejí v obchodní síti tři velké vinařské společnosti z jižní Moravy. Moderní vinařské technologie tak umožňují již nyní ochutnat mladou krásu, svěžest a ovocné tóny vín z letošní úrody, kterou odborníci hodnotí jako vynikající. Tradici založily firmy po vzoru slavností beujolais, prvního mladého vína ve Francii.
Vinné sklepy Valtice připravily letos 50.000 lahví, z toho
polovinu z odrůdy Modrý portugal, zbytek z Veltlínského červeného raného. "Víno by se mělo pít maximálně do konce února, nedá se totiž archivovat," řekl ČTK generální ředitel společnosti Antonín Šťastný. Letošní ročník označil sice jako nejsušší vůbec, ale s mimořádnou cukernatostí, mnohdy 28 až 29 stupňů. Mladé víno bílé se podává při teplotě deset až dvanáct stupňů Celsia, červené v rozmezí 16 až 18 stupňů, připomněl ředitel Znovínu Znojmo se sídlem v Šatově Pavel Vajčner. Firma nabídla k prodeji odrůdy Muškát moravský a Svatovavřinecké. Nejvhodnějším jídlem, k němuž se Moravavíno Nouveau hodí, je podle ředitele tradiční husa se zelím, vepřové a zabijačkové speciality. Znovín má pro zájemce o mladá vína k dispozici kolem 10.000 litrů.
Víno Mikulov použilo k přípravě mladého vína odrůdy Müller
Thurgau a Frankovku. Podle výrobního náměstka Viktora Luskače se firmě podařilo letos splnit v celé skupině plán nákupu 6000 tun hroznů při průměrné cukernatosti 19,8 stupně. Hrozny z tuzemska nakoupila společnost mimo jiné od svých partnerů Révovína či Novovína. Sucho sklizeň posunulo dopředu, i když jsme ještě před třemi týdny sbírali, doplnil.
Všechny společnosti registrují stále se zvyšující zájem i o
vinařské speciality, jako je slámové nebo ledové víno. Na trhu
rovněž chybí známková vína z kategorie polosuchých. "Je lepší darovat ledové víno, než kolující whisky," uzavřel Vajčner.