Zeptal-li se někdo před několika lety zahradníků-květinářů od Dánska přes Polsko až třeba po Maďarsko, čeho se nejvíce obávají , odpověď zněla jednohlasně – Holandska. Jejich nadprodukce směřovala do všech zemí Evropy a pomalu vytlačovala z trhu tuzemskou produkci. Jaký to mělo dopad na pěstitele se nemusí říkat.
Stejnou odpověď dávali i němečtí zahradníci. Velmi brzo si ale uvědomili, že určité komodity se nevyplatí pěstovat díky ekonomické náročnosti, nebo díky negativnímu vlivu na přírodní podmínky. Ze zahraničí se začala do SRN dovážet zelenina, ovoce a květiny. Došlo sice ke zlepšení životního prostředí, ale nezaměstnanost stoupala, klesal prodej produkce německých pěstitelů …
Do boje za záchranu a pozdvižení zahradnické produkce a obchodu vstoupily odbytové organizace pěstitelů NBV/UGA (majetkový podíl 50 % - 50 %, 2500 dodavatelů), které oprášily svoji činnost, zmodernizovaly chod nákupu a prodeje, velkoobchodů a začaly stavět pomyslnou zeď proti některým nesmyslným dovozům.
V současné době mají vybudováno 21 center, po celém území SRN 20 a jedno ve Vídni. V roce 2002 zisk dosáhl (mil. eur) 636, což představuje oproti roku 1999 zvýšení o 19 %. Největší část připadala na hrnkové rostliny - 461, řezané květiny 113, ovoce a zelenina 32 , zahradnické a floristické potřeby 21 a ostatní 9 mil. eur.
Nákupy a prodeje vedou v několika rovinách - komisní prodej na základě dohody o ceně a množství, kde v komisním prodeji zboží zůstává 10 dní a platba probíhá do 40 dnů, aukce, kam se dostává po dohodě neprodané zboží z komise, přímá aukce pro hrnkovky a přímý prodej.
Jejich zásadou je nakupovat vysoce kvalitní zboží ze spádové oblasti do 150 km. Nebojí se, že by sortiment nebyl dostatečně bohatý. Dnes se dováží kolem 25 %, především z Holandska, a to především řezané květiny a některé zajímavé hrnkovky, které představují významné obohacení trhu nebo jsou cenově velmi výhodné. Sami se snaží náklady na dovoz eliminovat, při nákupu jdou na triko dodavatele.
Zajímavé je, že na cenu i sortiment má vliv poloha jednotlivých center – např. v Chemnitz jsou vyšší ceny a prodává se dražší materiál než v Drážďanech.
Členové organizace jsou rozděleni do dvou skupin – A – kteří prodávají celou produkci přes UGA mají i nižší poplatky, B – členové, jejich produkce se prodává částečně přes organizaci a částečně ji realizují dalšími způsoby (prodej ze dvora, zavážka obchodů apod.).
Při přímém aukčním prodeji hrnkových rostlin se neprodaný materiál (0,5 – 2 %) likviduje zničením, aby se předešlo jeho opětovnému zařazení do aukce. Náklady na likvidaci jdou na účet pěstitele.
Při návštěvě velkopěstitele Erica (20 mil. ks) a Calluna (15 mil. ks) přišla řeč i na prodej rostlin. J. van Leuven patří do skupiny A, takže o odbyt produkce se nemusí starat. Je pěstitel, ne obchodník.
Zajímavé bylo i porovnávání cen. Některé byly nižší než naše, jiné stejné úrovni a samozřejmě byla skupiny rostlin s vyššími cenami. Nákup některých novinek byl zajímavý i pro naše zahradníky.
Poslední novinka na konec. NBV/UGA má zájem postavit podobný velkoobchod v Praze nebo v její blízkosti. Jejich činnost je postavena na pěstitelích z blízkého okolí, což by platilo i pro naše podmínky. Proto již dnes kontaktují naše pěstitele. V současné době můžeme jen těžko říci, zda nám budoucí obchod pomůže či nikoliv. Podmínky jsou tvrdé, ale platí stejné pro všechny. Možná, že by nový velkoobchod přinesl chmurné dny některým našim dovozcům a obchodníkům. Tam, kde je kvalita a spolehlivost, tam je naděje na další dobrý chod.