Pěstitelé zeleniny, kterým se neprodané zelí hromadí ve skladech, tvrdí, že polským zemědělcům mohou kvůli nerovným podmínkám jen těžko konkurovat. Od loňského září bylo do Česka dovezeno 6815 tun zelí. Polské zelí se na tomto množství podílelo 87 procenty.
Od září 2002 do února 2003 bylo do ČR dovezeno o zhruba tisíc tun zelí méně, přičemž letošní nárůst importu má podle údajů ZUČM na svědomí právě import z Polska. Přesto, že je bílé zelí v současné době zatěžováno desetiprocentním clem, tak je tato komodita dovážená od našich severních sousedů stále levnější. Podle Ing. Karla Holíka, tajemníka Zelinářské unie Čech a Moravy, lze ztěží uvěřit, že ceny, za kterých se k nám zelí z Polska importuje, pokrývají polským producentům náklady," uvedl Holík. Průměrné výrobní náklady na jeden kilogram zelí, do kterých není započítáno skladování, se v Polsku pohybují podle výměry polí od 1,8 do 1,33 koruny za kilogram.
Čeští zelináři tvrdí, že Poláci mají výhodu nízkého daňového zatížení, levné pracovní síly včetně práce rodinných příslušníků a dětí, prodávají produkci za hotové a používají levnější chemické přípravky z Asie, které nejsou v ČR registrovány. Tyto nerovné konkurenční podmínky lze ale jen obtížně doložit. Protože náklady na dopravu zelí jsou vysoké, dovoz levného zelí z Polska pociťují hlavně pěstitelé na Moravě a ve východních Čechách.