Mulčování plodin je starý způsob boje proti plevelům a zvýšenému odparu vody z půdy. Nástupem plastů se tyto možnosti ochrany plodin značně zvýšily i přes to, že životnost a rozmanitost nabízených výrobků nebyla nijak velká. V uplynulých třech letech jsme měli možnost otestovat mulčovácí fólie izraelské firmy GINEGAR.
Polyetylenové mulčovací fólie se vyznačují mimořádnou pevností při své malé tloušťce pouhých 25 mikronů, vysokou stabilitou proti ultrafialovým paprskům, vysokou pružností a odolností proti mechanickému poškození.
V zimním období tato fólie nekřehne, neláme se a její životnost může přesáhnout tři až čtyři roky. Je určena jak do velkovýroby ke strojnímu pokládaní, tak k zahrádkářskému využití drobných pěstitelů. Na rozdíl od netkaných textilií vytváří tato fólie film, který maximálně zabraňuje úniku vláhy.
Sortiment těchto fólií umožňuje využití na konkrétní plodiny a podmínky pěstování.
ČERNÁ MULČOVÁCÍ FÓLIE - klasická fólie použitelná téměř ve všech podmínkách a téměř na všechny plodiny. Sluneční paprsky dopadající na povrch se přeměňují v tepelné záření, které výrazně urychluje růst rostlin. Nevhodná do teplejších oblastí a do skleníků a fóliovníků, kde teplota nad fólií muže být vyšší než je žádoucí. Předností této folie je mimořádná pružnost a mimořádně nízká cena kolem2,5 Kč za m² a životnosti minimálně 3 roky.
ČERVENÁ MULČOVACÍ FOLIE - původně vyvinutá na pěstování jahod a lilkovitých rostlin. Červená barva pozitivně ovlivňuje fotosyntézu. Vhodná především k pěstování jahod (viz obr.), rajčat a paprik pod sklem a pod folií. Hlavní výhodou je, že v horkých letních měsících nedochází k přehřívání povrchu fólie, což je důležité hlavně u jahod. Rovněž přeměna části spektra na červené využitelné záření vede k nezanedbatelnému zvýšení výnosů. Vynikajících výsledků bylo u této fólie dosaženo v loňském roce u stáleplodících jahod nové odrůdy Sabinka. O těchto výsledcích bych se chtěl zmínit v některém z dalších článků.
STŘÍBRNÁ MULČOVACÍ FÓLIE - vhodná především k rychlení salátu a jiných plodin v době nedostatku světla a tam, kde není nutná vyšší teplota půdy. Maximální odraz světla zvyšuje využití slunečního zářeni v jarních měsících. Tato fólie je rovněž vhodná do skleníků a fóliovníků v letním období (např.pro okurky), kde by mohlo u černé folie docházet k velkému přehřívání kořenů.U jahod je možné o několik dnů oddálit kvetení a následnou sklizeň.
HNĚDÁ MULČOVACÍ FÓLIE - polopropustná fólie, která maximálně propouští sluneční záření pod fólii, zahřeje půdu do velké hloubky, vhodná především do vyšších poloh, chladnějších oblastí anebo na plodiny maximálně náročné na teplo v půdě. Vhodná pro pěstování melounů, okurek a tykví v polní kultuře.
Použitím mulčovacích fólií při pěstování plodin dosáhneme ještě jednoho pozitivního a ne zrovna zanedbatelného efektu. V boji proti plevelům není zapotřebí žádných chemických prostředků a je možné tyto fólie plně využívat při ekologickém pěstování plodin.