Posekaná tráva může být při kompostování problémem. I ten, kdo neprovádí kompostování zcela přesně, by měl věnovat manipulaci s ní aspoň trochu péče. Čerstvě posekaná tráva - samotná tráva se vrství na kompost do 2 cm. Silnější vrstva se velmi rychle slehne a slepí, v důsledku čehož se do ní nemůže dostat vzduch. Upozorňuje na sebe nepříjemným zápachem po siláži až tehdy, když se kompost přehazuje vidlemi.
Ideální pro tlení je promíchání resp. vrstvení trávy se zbytky po řezu živých plotů. Velká plocha trávníku v zahradě znamená tedy hospodařit se strukturním materiálem, který by měl vystačil pro celou sezónu sekání trávníku. Strukturním materiálem je například i sláma. Posekaná tráva se slepí velmi snadno, když se čerstvě posekaná a vlhká dá na kompost. Vhodnější je nechat posekanou trávu dva až tři dny ležet na trávníku zavadnout a teprve potom ji kompostovat. Posekaná tráva se hodí dobře k mulčování, to znamená k zakrytí záhonů a pod keře a stromy. Zde by měla být vrstva maximálně
5 cm.
Při výskytu plžů mulčujeme jen slabou vrstvou. Jakmile půdní organizmy zatáhnou posekanou trávu do půdy, obnovíme vrstvu.
Vyzkoušejte tento pohodlný a jednoduchý postup. Budete překvapeni, jak rychle půdní organizmy vyřeší problém s posekanou trávou. V závěru ještě připomínáme, že vrstva mulče chrání půdu, aktivuje v ní život a potlačuje růst plevelů.