04.02.2007 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nový systém výživy dřevin

Rostliny mohou přijímat živiny různými cestami. Jednou z nich je i jejich injektáž přímo do cévních svazků, která dokáže ušetřit až 95 % hnojiv a je zároveň šetrná k životnímu prostředí. Otázkou je, zda je možné aplikovat živiny potřebné pro rostliny také přímo do cévního systému.

Nový systém výživy ovocných a okrasných dřevin navrhl profesor Mahmoud M. Shaaban, vedoucí Ústavu technologie hnojení Národního výzkumného centra v Káhiře. Principem metody je trvalé zavedení kanyly do kmene stromu. Kmen je spojen plastovými hadicemi s nádrží naplněnou roztokem živin, který je speciální pro každý ovocný nebo okrasný druh. Systém injektáže již s úspěchem vyzkoušel v Egyptě na rostlinách manga a na révě vinné v německém Geisenheimu.
Výhodou systému je snadná aplikace a trvanlivost několik vegetačních období, úspora 90 až 95 % hnojiv (za normálních okolností dodávaných do půdy), ušetření pracovního času nutného k aplikaci hnojiv a možnost dodat rostlinám živiny ve vyváženém poměru, takže se v plodech se tedy nehromadí nežádoucí látky, např. dusičnany. Metoda je šetrná k životnímu prostředí zejména díky nulové konkurenci v příjmu živin mezi kořeny kulturní rostliny a plevelem (není nutné používat herbicidy či plevel mechanicky odstraňovat) a také tím, že nedochází ke znečištění půdy rezidui hnojiv ani těžkými kovy. Potřebujeme-li nutně aplikovat systémový pesticid, lze jej v malých dávkách dodat rostlinám přímo prostřednictvím injektáže. Systém byl jako patent registrován v roce 2005 na Akademii pro vědecký výzkum a technologii v Egyptě.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down