Díky partnerství Chrudimi s nizozemským městem Ede vstoupil do Čech zatím ojedinělý projekt. Desítka floristů se od loňského září účastní vzdělávacího kurzu, který vede učitel floristiky Jan van der Kamp. V červnu se z nich stanou držitelé certifikátu s mezinárodní platností oprávnění sami vyučovat.
Spolupráce mezi Chrudimí a Ede funguje již čtrnáctým rokem. Jejím cílem je napomáhat vzájemnému poznání obou zemí, jejich historie, kultury a mentality obyvatel. K tomu slouží řada společných akcí a výměnných pobytů, na jejichž organizaci se velkou měrou podílí Komise města, Výbor pro partnerství Chrudim – Ede. U příležitosti desátého výročí spolupráce obou měst byl v září 2003 do Chrudimi pozván učitel květinového designu na Ede Groenshorst College Jan van der Kamp, aby spolu s několika studenty vyzdobil koncertní halu, v níž měly oslavy probíhat. Absolvovat dlouhou cestu jen kvůli jediné výzdobě se mu však zdálo příliš málo, a tak se rozhodl uspořádat ještě výstavu květinových aranžmá, svatebních kytic a ukázat přihlížejícím techniku vytváření korsáží. Předváděčka zaujala místní floristy i laickou veřejnost natolik, že zatoužili po odborném kurzu. Proto byly spolu s Janem van der Kampem na duben příštího roku naplánovány krátké workshopy určené laikům i profesionálům. I přes relativně vysoké kurzovné byl zájem účastníků velký a jak podzimní výstava, tak jarní workshopy od té doby probíhají každoročně a získávají stále větší věhlas i tradici. Na letošní duben je již od konce roku 2006 přihlášeno na 80 zájemců z celé České republiky.
Train the Trainer
Postupem času se však profesionální floristé začali ptát po dalších možnostech vzdělávání – chtěli se naučit ještě více technik. Tak vznikla, opět ve spolupráci s Výborem pro partnerství Ede – Chrudim, myšlenka připravit dlouhodobější projekt. Byly sestaveny učební osnovy, vymyšlena témata a termíny a začalo se sháněním sponzorů. Finanční prostředky kromě Ede Groenshorst College věnovala květinová burza Flora Holland a společnost Smithers Oasis Česká republika, s. r. o. Materiál dodalo několik českých i nizozemských firem, a projekt podpořila také obě partnerská města.
Na konci září 2006 bylo vše připraveno a seminář mohl být zahájen. Dostal název Train the Trainer (zaškolení lektora), což velmi dobře vystihuje jeho poslání. Absolventi kurzu získají totiž nejen nové teoretické znalosti a praktické dovednosti, ale také znalosti didaktické. Hlavní myšlenkou projektu je vyškolit profesionály schopné předávat získané vědomosti dalším zájemcům. Studium se skládá celkem ze sedmi týdenních bloků (celkem 35 dnů po osmi hodinách), v nichž se posluchači postupně seznamují se styly a technikami tvorby různých typů květinových aranžmá. Rozšíří také své znalosti o používaném rostlinném materiálu – během semináře budou využívat sortiment nabízený nizozemskými květinovými burzami. Výuka potrvá až do června roku 2007, kdy bude zakončena zkouškou na Ede Groenshorst College. Po jejím úspěšném složení získají absolventi kurzu diplom DFA1 (Dutch Flower Arrangement), který vydává Spolek floristů maloobchodníků VBW (Vereniging Bloemist Winkeliers). Diplom je uznávaný jako vzdělání v oboru nejen nizozemskou vládou, ale i Evropskou unií. Ještě před vlastní zkouškou budou mít účastníci kursu příležitost seznámit se s květinovým trhem v Nizozemsku. V plánu je návštěva obchodů s květinami, burzy a také zahradnictví s cílem zprostředkovat účastníkům kurzu inspiraci a nové podněty a vysvětlit jim ojedinělý vztah, který obyvatelé této země ke květinám mají.
Kurz v plném proudu
Devět studentů z České republiky a jeden ze Slovenska – to je pro výuku aranžování ideální počet. Kromě Jana van der Kampa je po celou dobu kurzu přítomna překladatelka, takže posluchači nemusejí překonávat jazykovou bariéru a snadno se dozvědí vše potřebné. A jak je zatím vyučující s průběhem celého projektu spokojen? "Mohu říci, že jsem velmi spokojen. Důležitá pro celý průběh kurzu byla počáteční úroveň znalostí studentů, a ta je podle mého názoru velice dobrá. Všichni účastníci jsou velmi horliví a vkládají do své práce mnoho úsilí, což je mého názoru naprosto v pořádku. Floristika není jen o umu a inspiraci, ale také o tvrdé dřině."
Přestože původní myšlenkou celého projektu bylo vyškolit floristy tak, aby se mohli sami stát vyučujícími, Jan van der Kamp se myšlence zorganizovat další obdobné projekty nebrání. Těšit se můžeme i na tradiční chrudimské workshopy – na tom letošním se budou podílet právě i stávající studenti kurzu Train the Trainer.
Krásné. Když je to ještě člověk na svém místě, tak to se cení. Mě by se celkově líbilo, kdyby například kempy trochu více ožili květinami a byly tak hezčí. Myslím, si že bych nebyla jediná, kdo by to ocenil. Třeba chaty Máchovo jezero by to také potřebovalo. Bylo by to tam hned útulnější.