Tímto článkem bych chtěl na základě vlastních zkušeností motivovat ty, kteří přemýšlejí o studiu v zahraničí. V rámci různých programů, které Evropská unie nabízí, je možné získat slušné stipendium, které pokryje základní náklady na přežití a studium. Pokud by jste chtěli cestovat nebo se stravovat v menze, budete muset sáhnout pro peníze do svojí kapsy.
V dnešní době je už běžné studovat za hranicemi a říká se, že jakákoliv zkušenost ze zahraničí je k nezaplacení. Proto jsem využil příležitost, kterou umožňuje program Sokrates-Erasmus a po ukončení 4. ročníku na ZF v Lednici na Moravě jsem odjel na roční studium do Nizozemska. Na vyšší odborné škole (Dronten Professional Agricultural University) v malém městečku Dronten v provincii Flevoland jsem studoval roční bakalářský program Food Chain Managment. Součástí ročního studia zaměřeného na managment a marketing v oblasti zemědělství byla i 3-měsíční praxe ve firmě. Podrobnější informace o škole naleznete na webové stránce školy http://www.cah.nl. Podmínkou pro přijetí na školu je dokončené bakalářské studium a znalost angličtiny, kterou zástupce školy ověřuje přímo v Česku. I když se vám nepodaří testem projít, nezoufejte. Když přislíbíte, že svoji angličtinu vylepšíte, můžete být na školu přijati a v polovině studia skládáte jazykové zkoušky znovu.
Studenti jako jinde
Jaké předměty jsem absolvoval? Tak např. Food chain managment, Intercultural management, International business, International consultancy, Agrimarketing, Self-directed study a mnoho dalších. Na předmětech se mi líbilo, že byly vyučovány všeobecně a téma seminárních prácí, jsme si volili sami. Takže u mě byla jasná volba – vybíral jsem si témata z okruhu zahradnictví. Tři zkouškové období, které během studia musíte absolvovat, jsou docela náročné. Zkoušky jsou písemné a ze všech předmětů probíhají během jednoho týdne. Pokud jste studenti jako všichni ostatní, tak přípravu na zkoušky necháváte na poslední chvíli a když se vám do jednoho týdne nahromadí tři až šest zkoušek, je to potom náročné. Nehledě na to, že před začátkem zkoušek musíte odevzdat všechny seminární práce. Studium je více prakticky zaměřené a stejnou váhu jako zkoušky mají i seminární práce a jejich prezentace.
Mnoho studentů nechce jezdit do Drontenu, protože je to 30-ti tisícové městečko, které je staré pouze 40 let a tudíž nemá žádné historické jádro. Zdálo by se, že nenabízí žádnou formu zábavy, ale opak je pravdou. Dronten je klidné městečko s velkými parky, jezerem a spoustou domečků s upravenými zahradami. Jsou tam čtyři supermarkety, obchodní centrum, dvě zahradnická centra, jedno květinářství, asi deset fotbalových hřišť, plavecký stadion, nechybí ani restaurace a noční klub. Je tam taky celkem asi pět kostelů. Když se chcete podívat do Amsterdamu, přeprava autobusem a vlakem trvá jen hodinu a půl, autem pouze 45 minut.
Centrem je campus
Centrem života a zábavy pro zahraniční studenty je campus. Zde je pohromadě ubytováno přibližně 150 zahraničních studentů asi z 13 zemí. Převažují studenti z evropských států, ale v době mého pobytu jich tady bylo pár i z Afriky a Asie, a dva dokonce i z USA. Ubytování je na studentské poměry luxusní – v domečcích o čtyřech pokojích. Každý má svůj vlastní pokoj s extrémně rychlým připojením na internet. Kuchyň, jídelna, sprcha, prádelna a WC jsou společné. Domeček je vybavený skromně, ale zato velmi prakticky.
Zahraniční studenti se v Drontenu organizují v studentském spolku, jenž disponuje docela velkou sumou peněz. Tu dostává od školy, státu nebo místních firem. Z těchto prostředků se organizují různé aktivity pro ostatní zahraniční studenty. Tak např. každé dva týdny se konala tématická párty (např. na téma halloween, red party, vánoční párty, valentýnská párty a největší závěrečná party spojená s grilováním). Organizovali se sportovní turnaje, v klubu se promítaly filmy, hrál kulečník a probíhala tam výuka holandštiny. Já společně se spolužačkou Katkou Thomayerovou jsme organizovali floristické workshopy, které byly zakončeny velkou vánoční výstavou v aule školy. Měly obrovský úspěch a získali jsme díky nim mnoho zkušeností.
Studium v zahraničí bylo velmi přínosné a jsem rád, že jsem jej absolvoval. Vždyť kromě zlepšení komunikativní angličtiny a rozšíření slovní zásoby jsem získal množství cenných informací a poznatků a hlavně mnoho přátel a kolegů po celé Evropě i v Africe.