Turecko je ještě stále pro většinu lidí rozvojová země. Proto bylo pro mne velmi zajímavé a inspirativní vidět na vlastní oči dynamicky se rozvíjející ovocnářství a školkařství. Jsou zde obrovské rozdíly v životní úrovni mezi evropskou a asijskou částí. Rychlý rozvoj země je vidět ve městech i na venkově, avšak většina území – především vnitrozemí a východ, dále žije „svým životem“. Výroba je zde díky dostupné pracovní síle velmi levná. Dá se říci, že turecké ovocnářství se stalo díky firmě Alara jedním z největších světových producentů a exportérů třešní a fíků.
Na pozvání turecké firmy Alara jsem koncem srpna 2006 společně s malou skupinou výzkumných pracovníků a školkařů z celého světa (USA, Holandsko, Francie, Německo, Rusko, aj.) navštívil Turecko. Odborný program byl zaměřen především na výměnu informací týkajících se odrůd a podnoží, ale o tom až jindy. V tomto článku se budu věnovat tureckému ovocnářství a zkušenostem firmy Alara.
Proč země neomezených možností? Firma Alara Agri Business byla založena v roce 1986 nedaleko města Bursa se specializací na pěstování, balení a vývoz třešní a fíků. V roce 2005 byla po 19 letech existence firmy hodnota exportu 40 mil. USD, v roce 2006 se očekávalo pokoření hranice 50 mil. USD. V současné době se ovoce prodává ve 22 zemích na pěti kontinentech. Firma zaměstnává 155 stálých pracovníků a denně manipuluje (tzn. vypěstuje, nakoupí, zpracuje zchlazením, vytřídí, zabalí, prodá) s 500 tunami třešní a 100 tunami fíků. Co obnáší vytřídění tohoto množství plodů? Je to 1500 pracovníků ve dvou směnách. Tomu napomáhá osm mobilních (návěsů) zchlazovacích linek na principu „hydrocooling“, tj. vodní cestou, kdy se třešně bezprostředně po sklizni zchladí během osmi minut na 2 oC. Výkon všech návěsů je zpracování 700 tun ovoce za deset hodin. Poté je vše zasíláno do centrální třídírny ve městě Bursa (trvání přepravy tři až 15 hodin). Centrální sklady a třídička zaujímají plochu tří ha. Zde je vše vytříděno a baleno dle přání zákazníků. Třešně se třídí na čtyři velikosti, a to 24 – 26mm, 26 – 28mm, 28 – 30mm a nad 30 mm. Velikosti balení – sáčky od 100 g do 1 kg, kartónové obaly od 5 do 10 kg, misky 250 g až 1 kg. Řízená atmosféra umožňuje skladování třešní po dobu 30 až 40 dnů při 0 oC. Je samozřejmé, že atraktivnost balení zvyšuje prodej.
Vlastní produkce
Pro prodloužení sklizňové sezóny založila firma 525 ha vlastních sadů na sedmi místech Turecka v různých klimatických podmínkách s různou nadmořskou výškou. To umožňuje sklízet třešně od března do srpna. Hlavní odrůdou je stále ‘Ziraat 0900‘, avšak ve výsadbách je možno shlédnout celý světový sortiment od nejranějších až po pozdně zrající odrůdy. Prezentované sady byly v oblasti Bayramic-Canakkale.
Výnosy třešní z tradičních sadů v pátém roce po výsadbě na podnožích P. avium se pohybují kolem šesti tun z hektaru, na Gisele 5 nebo Gisele 6 (dále jen Gisele) rovněž v pátém roce po výsadbě 10 až 12 tun z hektaru. Tak vysoký výnos je podmíněn použitím závlahy, hnojením a kvalitní agrotechnikou. Ve třetím roce po výsadbě v Turecku mají výnos ze stromků na podnoži Gisele 3 t/ha. Podstatný rozdíl v návratnosti investic do výsadeb je také ve sklizňovém výkonu. V tradičních sadech při výšce stromů šest metrů sklidí pracovník za den 50 kg třešní, ze stromů na Gisele (výška 3 m) je výkon pracovníka 250 kg/den!
Školkařská výroba
A co školky? Základem úspěchu jsou kapkové závlahy. Kvalita výpěstků byla velmi dobrá. Viditelné bylo využití levné pracovní síly při likvidaci plevelů okopáváním. Ještě nikde jsem neviděl půl milionu jednoletých třešní naštěpovaných na podnoži Gisele na jednom místě a o kousek dál stejné množství naočkovaných podnoží. Celkem firma produkuje ročně 1,5 milionu výpěstků třešní, fíků, jabloní, nektarinek, meruněk a japonských slív (Prunus salicina). Nejvíce jsou štěpovány třešně, přibližně 600 000 výpěstků za rok. Z jabloní jsou nejvíce množeny odrůdy: ‘Gala‘, ‘Golden‘, ‘Braeburn‘, ‘Fuji‘, ‘Delcorf‘ a ‘Grany Smith‘.
Další aktivity
Nově v letech 2004 až 2006 vybudovala Alara meristémovou laboratoř, technické izoláty a skleníky na dopěstování podnoží z meristémů. Dále založila nové roubové matečnice ovocných dřevin v prostorovém izolátu a laboratoř na testování (detekci) chorob ovocných dřevin – viróz a fytoplazem.
Cílem firmy je dodávat čerstvé zboží 365 dnů v roce. Pro splnění tohoto cíle byly založeny pobočky – sady v Argentině. Tento projekt vznikl za podpory tureckého ministerstva průmyslu. V Turecku jsou sklízeny třešně 90 dnů v roce a po nástupu plodnosti nových odrůd budou sklízeny po dobu 120 dnů. Stejné principy jako v Turecku jsou aplikovány v Argentině. Třešně se zde pěstují ve třech lokalitách s různými klimatickými podmínkami a různou nadmořskou výškou. Během druhé sezóny po nástupu do plodnosti se stává pobočka největším exportérem třešní z Argentiny.
Pro potvrzení kvality produkce je firma i její hlavní dodavatelé certifikováni ISO 9002, EUREPGAP, HACCP, ETI, CMI, BRC. Pro své dodavatele – pěstitele pořádá Alara semináře a kurzy. Ukázkovými výsadbami projde ročně více než 1000 návštěvníků.
V současné době již firma Alara dodává na trh čerstvé třešně více než čtyři měsíce v roce. Co říci závěrem? Lze očekávat posilování pozice Turecka ve vztahu k EU, zejména při zvyšování exportu agrární produkce. Alara je ukázkovým příkladem, co lze dokázat zvládnutím vyspělé technologie při využití levné pracovní síly.