11.04.2007 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Květiny, svatba , show 2007

Po velkém úspěchu show Holandské květinové kanceláře uspořádané loni v květnu v Banské Bystrici s dvojicí floristů Joanem Stamem a Michalem Hautem se organizátoři rozhodli zopakovat formát dvou předvádějících i letos, a to v neděli 29. dubna na výstavišti Incheba v Bratislavě. Těmi, co budou z pódia předvádět divákům plné čtyři hodiny své zkušenosti, jsou Nizozemec Johan Huisman a Slovák Zdeno Hrivnák.

Název přehlídky je Květiny, svatba, show a mistři floristického oboru v ní předvedou svatební kytice, korsáže, interiérové dekorace a přízdoby. Registrace účastníků začíná v 10 hodin a vstrupné je rovných 400 slovenských korun. Oba protagonisty není potřeba českým a slovenským floristům a milovníkům floristiky nijak zvlášť představovat, ale pro připomenutí aspoň pár životopisních údajů a stručné rozhovory.

Johan Huisman - základním mottem květinářské profese je nadšení

Johan Huisman (1962) pracuje jako florista a designér v nizozemském Balku. V roce 1985 vyhrál celostátní nizozemskou soutěž Teleflora a zvítězil i na mistrovství světa Teleflora. Vlastní květinové studio, které pořádá pracovní semináře a vzdělávací lekce pro floristy. Bylo vybudováno ho na místě staré školy z roku 1930, která byla zrekonstruována jak pro bydlení, tak pro podnikání. V roce 2005 předváděl spolu s Ivanem Bednárikem a Jarmilou Pejpalovou na květinové show v Brně.

Kreativita a nadšení
S Holandskou květinovou kanceláří spolupracuje už řadu let. Jen v posledním roce navštívil Anglii, Španělsko, Německo, Irsko, Ukrajinu, Slovinsko, Švédsko, Estonsko, Rusko, Itálii, Belgii a Slovensko. „Úroveň floristiky ve východoevropských zemích se rychle zvyšuje. Lidé jsou více připravení a o kreativní práci s květinami má zájem mnoho mladých lidí. Ohlas v těchto zemích je pro mě velkým oceněním a uznáním. Myslím, že právě nadšení je typickým znakem květinářské profese,“ dodává Huisman. „Mým cílem je ukázat lidem, že i s malým množstvím materiálu lze vytvořit mnoho krásného. Tento tvůrčí aspekt mě neustále fascinuje. Zejména, bohatost sortimentu holandských květin a z toho vycházející možnosti, které se tímto způsobem nabízejí,“ říká tento florista.

Nezbytnost i nová výzva
Johan Huisman neupřednostňuje žádný konkrétní styl květinového designu. „Snažím se zejména o plné využití všech předností té které květiny či rostliny. Velmi rád používám při aranžování květiny teplých barevných tónů. Držet krok s módními trendy je zároveň nutností i výzvou.“ Květiny používá novým, neotřelým způsobem tak, aby aranžmá, které je obvykle dárkem, potěšilo a zároveň ohromilo svoji krásou.

Jaká je současná nizozemská svatební floristika? Jaké kytice jsou nejprodávanější?
Někteří zákazníci žádají hodně komplikované, drahé a specializované kytice, ale existuje i početná skupina zákazníků, která dává přednosti jednoduchosti a přirozenosti. Stále populární jsou růže a zantedeschie.

Vidíte mezi nizozemskou a slovenskou, potažmo českou floristikou nějaký výrazný rozdíl?
Velký rozdíl je v užití barev. V Nizozemsku používáme na svatební kytice širokou paletu barev podle šatů nevěsty a ženichova obleku. Šaty mohou být růžové, červené nebo dokonce černé. Stejně tak pánský oblek může mít různé barvy. Ve východní Evropě se hodně nosí bílá, krémová, částečně jemně růžová, a od toho se odvíjí použití svatebních květin.

Používáte k přípravě svatebních kytic a dekorací nějaké speciální techniky nebo neobvyklé materiály? Jaké přesně?
Stále více a více se používá lepení a drátkování, například u kytic, korsáží a přízdob. Z materiálů používám vše co si přejí zákazníci. Je to jejich svatba, je to jejich úžasný den a já jsem rád, že jim můžu k tomu dopomoci.

Kolik peněz Nizozemci průměrně utratí za svatební květinové dekorace?
To se velmi těžko odhaduje, protože každý florista má svou vlastní kalkulaci. Záleží na lokalitě, úrovni květinářství a volbě květin. V Nizozemsku bývají svatební obřady velmi komorní. Kostely a obřadní síně příliš nedekorujeme. Nejžádanější jsou svatební kytice, korsáže, dekorace aut. V průměru zákazník utratí zhruba 800 eur.

Proč by měli slovenští a čeští floristé navštívit show? Máte připravené nějaké zvláštní překvapení?
Na slovenskou show se velmi těším a zároveň je to pro mě výzva. Zaujmout publikum není jednoduché. Chci, aby odcházelo nadšené a samozřejmě že chystám spoustu překvapení, ale nebudu prozrazovat. Pak už by to nebylo překvapení. Nejlepší způsob jak to zjistit, je přijít a podívat se na všechny variace svatebních kytic na český, slovenský i holandský způsob.

Zdeno Hrivnák - ve svém oboru chci dosáhnout maximum

Zdeno Hrivnák (1974) přišel květinám na chuť už na základní škole, kde se zapojil do prvních soutěží. SOU textilní výroby proto navázal dvouletým studiem na střední zahradnické škole v Piešťanech a dnes se může pochlubit 15 lety praxe v oboru, vedoucí pozicí ve firmě Rhapsis, s. r. o., kde dohlíží na chod zakázek, a řadou ocenění z floristických mistrovství a soutěží (Victoria Regia 1997 a 2005 – 1. místo, Děčínská kotva 2003 – 2. místo, 2005 – 3. místo, Flora Bratislava 1997– 1. místo).

Na květinové přehlídce Holandské květinové kanceláře nebude Zdeno předvádět poprvé. Premiérou mu byla bratislavská show Květiny po celý život v roce 2004, kde vystoupil spolu s Hanou Šebestovou a Jaapem Wissem. Možnost zapojit se do letošní Svatební show přijal s radostí. Co se od té doby změnilo? Jaký je Zdeno dnes?

Co vás na floristice nejvíc láká?
Na mojej práci ma najviac baví zoznamovanie sa s novými materiálmi, technikami v aranžovaní a viazaní kvetín a ich ďalšie použitie v praxi. Vyhľadávam neustálu zmenu, ktorá ma posúva stále ďalej a ďalej v mojej kreativite a zdokonaľovaní sa v technikách viazania a aranžovania kvetín.

Jaké svatební kytice jsou na Slovensku nejžádanější?
Prevažne prevládajú guľaté kytičky, prípadne mierne previslé a veľký dopyt je po jednoducho zviazaných zantedeschiách s prizdobenými stopkami. Situácia je taká, že len málo neviest chce experimentovať. Iba niektoré si dajú poradiť, iné už prídu so svojou predstavou, ale vždy sa to dá posunúť do takej roviny aby bola spokojná nevesta aj florista.

Kolik vaši zákazníci průměrně utratí za svatební výzdobu?
Priemerná cena za svadobnú kyticu sa pohybuje okolo 2500 Sk. Potom sú svadby, pri ktorých sa zdobia kostoly, svadobné stany, altánky, autá, svadobné siene – tam je už cena vyššia, radovo až do 100 tisíc Sk.

A vaše oblíbená technika na přípravu svatebních kytic?
Osobne uprednostňujem techniku, pri ktorej sú všetky kvietky nadrôtkované a ošetrené gutaperčovou páskou. Vždy však záleží na použitom materiáli alebo tvare kytice.

S jakými květinami pracujete nejraději?
Nemám vyhradený druh kvetín, s ktorými by som pracoval radšej alebo menej rád. Vo floristike mám rád neustálu zmenu, preto mám rád všetky druhy kvetov. Ich použitie záleží od môjho momentálneho pocitu a želania zákazníka. Každá kvetina má svoje špecifické použitie a vyvoláva určité pocity, ktorými sa vo floristike riadim.

Jaká je podle vás současná úroveň slovenské floristiky?
Na to nedokážem odpovedať. Môj osobný názor je, že úroveň floristiky na Slovensku je potláčaná úrovňou finančného objemu za rýchly predaj materiálu ponúkaného v kvetinárstvach. V úvodzovkách – hlavne nech sa to rýchlo predá – na úkor kvality a úrovne ponúkanej floristiky. Ja osobne som veľmi kritický aj sám na seba a snažím sa ponúknuť zákazníkom maximum.

Jaké jsou vaše další plány?
Je toho veľa, ale čo sa z toho splní záleží hlavne od mojej šikovnosti a chuti pracovať na sebe. Rád by som v odbore dosiahol maximum.

Máte letos v plánu zúčastnit se Děčínské kotvy nebo jiné soutěže?
Moja účasť na súťažiach je vždy diskutabilná. Rozhodujem sa vždy mesiac alebo niekedy len pár dní pred súťažou podľa toho, či mám voľný čas. Určite by som sa v budúcnosti chcel zúčastniť nejakej väčšej svetovej súťaže, ale je otázne, či to je za Slovensko vôbec možné.

Některých soutěží jste se zúčastnil už i jako porotce. Jak jste vnímal tuto svou novou roli?
Vnímal som to ako niečo nové. Bol to podobný pocit, ako keby som súťažil, len s tým rozdielom, že teraz som hodnotil práce iných. Je tam určite veľká zodpovednosť aby bola práca súťažiaceho ohodnotená v kvalite, akú má. Snažím sa zčasti vžiť do toho, čo chcel súťažiaci danou prácou vyjadriť a hlavne, či je technicky dobre spracovaná, čo býva často kameň úrazu.

Jaká je podle Vás současná mladá generace aranžérů nebo–li floristů, kteří tento obor studují nebo jsou krátce po škole – jejich vztah k oboru a profesionální připravenost?

Súčasná generácia mladých floristov je určite v niečom podobná ako predchádzajúce generácie. Vždy sa nájde florista, ktorý sa vymyká priemeru a ktorý prejavuje väčší záujem o odbor ako ostatní. Z vlastných postrehov môžem povedať len toľko, že by sa mladí floristi mali najskôr zamerať hlavne na techniku, lebo tá v súčasnosti dosť zaostáva a až potom rozvíjať svoje kreatívne schopnosti. Pripravenosť floristov po škole je väčšinou veľmi slabá, avšak česť výnimkám. Na základe skúseností v obchode viem, že mnohí nepoznajú ani základné druhy kvetov a musíme ich učiť všetko od nuly, čo samozrejme zdržiava pri výkone práce.

Odkud čerpáte inspiraci, pracujete raději sám, nebo dokážete pracovat i v týmu a práci si rozdělit?
Inšpirácia je všetko okolo mňa, zaujímaví ľudia, hudba, časopisy, ticho na gauči, farby... Som typ, ktorý si väčšinou každú prácu musí prejsť sám s tým, že pri väčších akciách mi pomáha kolegyňa. Je to skôr o pocite zodpovednosti voči zákazníkovi. Dokážem však pracovať aj v tíme.

Musí se i tak zkušený florista jako Vy dále vzdělávat a když tak jakým způsobem?
Ja osobne mám pocit, že potrebujem vedieť a skúšať stále niečo nové. Sledovať nové techniky, kultivary, materiály na trhu a tým sa vlastne učím niečomu novému. Vývoj sa posúva rýchlym tempom.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down