Velkou přehlídku floristiky už od devadesátých let minulého století každoročně spolupořádají Mendelova zemědělská a lesnická univerzita v Brně a Svaz květinářů a floristů ČR. Letos tvořili před zraky diváků aranžmá a kytice ve stylu etno známí čeští floristé Jarmila Pejpalová, Marie Bittnerová a Petr Kopáč. Doslova zlatý hřeb programu přehlídky tvořila podvečerní květinová show, kterou společně připravili studenti a pedagogové Zahradnické fakulty v Lednici na Moravě. Podařilo se jim diváky roztleskat i rozesmát. Mnozí si podupávali do rytmu …
Po loňské přestávce, kterou zapříčinily práce na několika akcích pořádaných v rámci Krajinné výstavy bez hranic Cheb – Marktredwitz (o výstavě i dvou ze tří květinových show jsme ve Floristice informovali), se dějištěm letošní velké přehlídky floristiky stal Dům školství v Břeclavi. Později odpoledne jej vystřídala nedaleká synagoga – současné sídlo Městského muzea a galerie Břeclav.
Aby měli účastníci možnost poznat několik různých způsobů aranžování, předváděl každý z účinkujících jeden styl. Společná jim byla inspirace etno kulturou a tudíž i volba materiálu. Objevily se strelície, Lachenalia, lotosy, různé druhy orchidejí, květiny z čeledi Protaeceae a také exotické nádoby, vlákna, proutí, kůra i masky. Marie Bittnerová vytvářela aranžmá ve stylu dekorativním, práce Jarmily Pejpalové byly provedeny podle zásad vegetativního aranžmá a Petr Kopáč aranžoval ve stylu formálně lineárním (grafickém).
V podvečer čekala na účastníky přehlídky i zájemce z řad veřejnosti další z květinových show, pod kterou je mezi tvůrci podepsán pedagog zahradnické fakulty MZLU v Brně, Ing. Jiří Martinek, Ph.D. Tentokrát mu vydatně pomáhali studenti a studentky a výsledek rozhodně stál za to.
Během téměř hodinového představení měli diváci možnost přenést se v prostoru a navštívit osm oblastí světa se zcela odlišnou kulturou. I když hudba a pohyb budou pro celkový zážitek citelně chybět, zveme vás nyní na cestu kolem světa alespoň prostřednictvím fotografií. Nápaditost a kvalitu jednotlivých modelů si snad užijete i tak.
Zvlášť třeba do rámečku nebo podbarvit (jsou to dva rozhovory za sebou, takže prosím nějak uspořádat):
Detaily z přípravy květinové show nás zajímaly natolik, že jsme se rozhodli Ing. Jiřího Martinka, PhD. zeptat na několik otázek.
Realizovaných květinových show máte za sebou několik. Bylo těžké vymyslet téma pro další?
Vymýšlení témat jednotlivých show nám velké problémy nedělá. Nové nás většinou napadne ještě před realizací aktuálního. I před etno inspiracemi jsme věděli, o čem bude příští show. Zatím nechci nic prozrazovat, ale mohu alespoň naznačit. Pokud se vše povede a budou nám všichni nakloněni, tak nás příští rok poctí svou návštěvou významná německá floristka. Na další velké přehlídce floristiky bychom se tedy rádi vrátili od zahraničních inspirací k tradičním tématům evropské floristiky.
Na samotné show bylo vidět, že práce na přípravě celý tým velmi bavila. Měla i přesto nějaké stinné stránky?
Přípravné práce na přehlídku byly velmi zábavné a všichni ze sebe doslova vydali to nejlepší, za což jim patří obrovský dík. Mezi stinné stránky bych snad zařadil jenom každoroční problémy s propagací naší akce v okolí Břeclavi. Nemám přesný přehled o počtech návštěvníků, ale myslím, že se jich mohlo přijít podívat víc. V lepší propagaci floristického umění tedy vidím naši velkou rezervu.
Kolik lidí se vlastně na přípravách podílelo?
Zatím jsem ještě nedělal přesné bilance studentů, ale odhadem jich mohlo být tak kolem padesáti. Do práce se zapojovali průběžně. Nebylo vůbec jednoduché udržet tak mocnou sílu na uzdě. Naštěstí nám v práci obrovsky pomohla Ing. Jana Jaroňová (Květiny Lucida, Zubří), rovněž absolventka ZF MZLU v Lednici. Jana mne mimo jiné zastoupila v průběhu příprav na květinovou show, kdy jsem musel odjet na jednu významnou floristickou akci do Amsterodamu. Chtěl bych také jmenovat tři studentky, bez jejichž práce by květinová show neměla takový úspěch. Květinové modely pro jednotlivé výstupy vymyslely Tereza Friedlová (V. ročník) a Petra Pavlíčková (V. ročník) a s choreografií významně pomohla Alena Šmídová (IV. ročník).
Použili jste při tvorbě modelů nějaký neobvyklý materiál nebo jste pracovali spíše s tím, co bylo k dispozici?
Nedá se říci, že bychom pracovali s nějakým obzvlášť neobvyklým rostlinným materiálem a spíše to byly doplňky, které musely do aranžmá vnést pocity a iluze spojené se styly a kulturami různých kontinentů. Pracovali jsme s kožešinami, srstí, kostmi a zuby zvířat, různými druhy peří a mnoha dalšími, pro floristy netradičními materiály. Trochu jsme se tím přenesli do pozice kostýmních návrhářů, což bylo pro nás určitě zajímavé. Všechen materiál jsme pečlivě naplánovali a nakoupili nebo dostali od sponzorů akce, jimž bych tímto chtěl velmi poděkovat. Něco také zapůjčili či věnovali sami studenti a pro potřeby našeho aranžování využíváme i materiálu ze zámeckého (zámek Lednice, pozn. red.) palmového skleníku, kde v předjaří každoročně seřezávají přerostlé palmy a další rostliny. Takový materiál ve velkoobchodě těžko seženeme.
Reakce diváků ihned po vystoupení byly veskrze pozitivní. Jste Vy sám s výsledkem spokojen?
Já jsem nadmíru spokojen a moc jsem se těšil pohledem na studenty, které práce bavila a kteří tím vlastně dostali možnost prezentovat sebe a svoje umění odborné i laické veřejnosti.
Spoluorganizátorem velké přehlídky floristiky byl Svaz květinářů a floristů ČR. Tajemnice svazu Bc. Jana Ischiová nám poskytla krátký rozhovor.
Velké přehlídky floristiky mají už svoji historii. V podstatě od počátku je společně pořádají Mendelova zemědělská a lesnická univerzita v Brně a Svaz květinářů a floristů. Jaký je vlastně jejich cíl a jak konkrétně se na jejich organizaci podílí SKF?
Velká přehlídka floristiky je předváděcím seminářem. Jejím cílem je ukázat floristům nové trendy, seznámit je s používáním méně známých rostlin či alternativními způsoby aranžování květin (např. ikebana v roce 2005). Seminář končí květinovou show, která je dílem pedagogů a studentů Zahradnické fakulty MZLU v Brně. jedním z obecných cílů SKF je pořádat vzdělávací akce a podporovat snažení svých členů usilujících o posun české floristiky.
Letošní účast diváků na přehlídce nebyla z nejpočetnějších, a i do břeclavské synagogy, dějiště podvečerní show, by se vešlo více návštěvníků. Čím to bylo podle Vás způsobeno?
Nízká účast byla silně ovlivněna otevřením nového velkoobchodu v Brně, což jsme bohužel nebyli schopni ovlivnit, termín otevření byl zveřejněn týden před konáním Velké přehlídky. Počet diváků na premiéře show v synagoze odpovídal účasti na semináři a při repríze byly prostory také téměř naplněny.
Zjišťuje SKF, co jeho členové od obdobných akcí očekávají? Neuvažujete například o možnosti zapojit diváky do celé předváděčky aktivněji, tak, aby měli možnost nejen vidět nové materiály a načerpat inspiraci, ale také využít přítomnosti našich předních floristů a něčemu se od nich naučit?
Jsme se svými členy v neustálém kontaktu. Každý člen má možnost zapojit se do dění v SKF. Svaz pořádá během roku mnoho akcí, na jejichž přípravě se může podílet každý člen, stejně jako vyjádřit svá přání prostřednictvím kontaktu se sekretariátem svazu nebo přímo na každoroční Valné hromadě SKF.
Pracovní seminář je limitován počtem účastníků, aby bylo možné se každému dostatečně věnovat. Zatím jsme o něčem podobném v rámci přehlídek floristiky neuvažovali, ale určitě o podobné změně popřemýšlíme.
Proč byla protentokrát celá akce přesunuta z tradičního místa konání – Lednice na Moravě – do Břeclavi? Měli diváci dostatek příležitostí se o přesunu dozvědět?
Zahradnická fakulta v Lednici má své působiště i v Břeclavi, kde jsme chtěli pro přehlídku využít krásného prostoru synagogy. Místo konání akce bylo uvedeno na všech propagačních materiálech i na internetových stránkách školy a SKF.
Během předváděčky a zejména květinové show byla v očích diváků vidět spokojenost. Máte nějaké konkrétní ohlasy či informace, jak se jim celá akce líbila?
Mluvila jsem o přehlídce s několika floristy (Marie Hynková, Róbert Bartolen), s děkanem a proděkany Zahradnické fakulty i lidmi z řad veřejnosti. Mnoho z nich nebylo na květinové show poprvé, všichni akci chválili a pravidelní účastníci ocenili její vzestupnou kvalitativní tendenci.
SKF se organizačně spolupodílí na řadě různých akcí v průběhu celého roku. Mohou se květináři a floristé letos těšit na nějaké novinky v programu?
V kalendáři zůstávají tradiční květinářské i floristické akce. V letošním roce se na základě ohlasu veřejnosti vracíme k pracovnímu semináři při veletrhu Flora Profi (tématem semináře bude zdokonalení techniky vazby u základních typů svatebních a dárkových kytic). Pokud při nás bude stát trochu štěstí, pojede jeden člen svazu (s nejvyšším bodovým hodnocením na Děčínské kotvě) reprezentovat Českou republiku na Europa Cup ve Slovinsku.