28.05.2007 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Systém hodnocení floristických soutěží dle FEUPF

V roce 1999 byl vznesen mezinárodní organizací FEUPF (Evropská federace profesních floristických sdružení) požadavek na jednotný systém hodnocení národních floristických soutěží v jednotlivých členských státech Evropské federace. Nový hodnotící systém vytvořil Nizozemec Frans Mank (Branchebureau Bloemendetailhandel, Nizozemsko), který od této doby působí jako projektový manažer speciálních odborných kurzů, kde lze po velmi důkladném seznámení se s hodnotícím systémem získat mezinárodně uznávaný certifikát o jeho absolvování.

Kurs je veden v anglickém jazyce. Každý z frekventantů musí mít základní znalosti práce na počítači a doložit floristickou odbornost svým životopisem, rovněž v anglickém jazyce. Na základě zaslané přihlášky jsou pak vybráni účastnící tohoto speciálního kursu. V současnosti již v Evropě působí kolem 120 certifikovaných rozhodčích, kteří se stávají členy hodnotitelských komisí národních floristických soutěží. Účast alespoň jednoho FEUPF certifikovaného rozhodčího v národní soutěži je důležitá z důvodu jednodušší možnosti účasti vítězů na evropském klání (Europa Cup nebo Eurofleurs) juniorů nebo seniorů.
Jeden z takových kurzů se konal i v letošním roce (29. – 31. března 2007), na který jsem byl vyslán Svazem květinářů a floristů s podporou ZF MZLU v Lednici. Společně s dalšími patnácti floristy ze sedmi členských zemí FEUPF (Belgie, Česká republika, Německo, Finsko, Polsko, Portugalsko a Nizozemsko) jsem měl možnost získat informace o výjimečném 100 bodovém systému hodnocení prací na floristických soutěžích. Zmíněný systém se snaží:
– zjednodušit proces hodnocení jednotlivých floristických disciplín (bodování celými body stupnicí od 0 do 10)
– diferencovat různé kategorie při hodnocení soutěžní disciplíny (možnost klást různou váhu na jednotlivé kategorie hodnocení)
– o maximální srozumitelnost pro každého člena hodnotitelské jury (především díky široce známému a používanému prostředí tabulkového programu Microsoft Excel)
– podávat rychlé, jasné a přehledné informace soutěžícím (možnost rychlých tiskových výstupů pro jednotlivé disciplíny, přehledné výsledné tabulky, atd.)

Stobodový systém je založen na počítačovém zpracování dat a využívá všech jeho výhod. Tvůrce si při sestavování systému plně uvědomil celosvětový význam a rozšíření programu Microsoft Excel. Vytvořil aplikaci jednoduchou na ovládání, která po zadání výsledných známek od jednotlivých členů hodnotitelské jury vše vyhodnocuje automaticky a vytváří srozumitelné přehledy a tiskové sestavy.

kategorie v hodnocení soutěžních prací
Při hodnocení každý člen jury obdrží bodovací tabulku v papírové podobě, kam zaznamenává své výsledky hodnocených aranžmá. Pro každé aranžmá hodnotitel uděluje celé body od 0 do 10, v každé ze čtyř posuzovaných kategorií – nápad, barevnost, kompozice a technika. První tří kategorie hodnotí bezpodmínečně každý člen jury samostatně bez vzájemné domluvy, aby se vyloučilo ovlivňování názorů jednotlivých členů jury mezi sebou. Pouze v kategorii technika se hodnocení provádí ve skupině všech členů jury najednou. V jednotlivých kategoriích jsou hodnoceny následující charakteristiky:
A nápad (0 – 10 bodů)
– originalita, jedinečnost, kreativita aranžmá
– interpretace daného úkolu / tématu / práce
– výběr materiálu a práce s vybraným materiálem
– rozsah aranžmá odpovídající zadanému času a podmínkám / dokončenost práce

B barva (0 – 10 bodů)
– proporce / dominance použitých barev
– vyjádření nápadu v barvě
– barevná kompozice (kontrast, harmonie, intenzita barev)
– rozložení barev

C kompozice (0 – 10 bodů)
– celkový dojem (tvar, forma, proporce, optická stabilita)
– styl
– vhodná volba, dominance a způsob použití materiálu (forma, textura, struktura, kontrast, rytmus, pohyb, linie, směry, atd.)
– respekt k materiálu

Pro kategorii technika obdrží vedoucí skupiny hodnotitelů pomocnou bodovací tabulku pro techniku aranžmá, kam zapisuje body, na kterých se shodne celá komise. Hodnocení je tedy detailnější než v předchozích třech kategoriích a je vyčleněno celkem pět faktorů, které se hodnotí škálou 0 až 2 body. Celkový součet v kategorii technika musí dosahovat hodnot 0 – 10 bodů. Hodnotí všichni členové jury dohromady.
Aby se předešlo přílišné destrukci aranžmá v průběhu hodnocení, určí vedoucí skupiny jednoho z hodnotitelů, který zjišťuje pevnost a stabilitu aranžmá, otáčí s ním a na základě požadavků členů jury s ním dále manipuluje. Úkolem ostatních členů jury je pouze bedlivé prohlížení aranžmá bez fyzického kontaktu. Vedoucí skupiny hodnotitelů nakonec body v pomocné tabulce sečte a nadiktuje výsledné hodnoty všem členům skupiny, kteří si stejné výsledné známky zapíší do svých bodovacích tabulek. V kategorii technika se přihlíží na tyto faktory:

D technika (celkový součet všech faktorů činí 0 – 10 bodů)
– čistota provedení aranžmá (hodnotitelé mohou přidělit 0 – 2 body)
– vhodnost použité techniky (0 – 2 body)
– stabilita vazby aranžmá (pevné ukotvení do podkladu, pevný úvazek) a fyzikální stabilita (vyváženost aranžmá, např. u převislých svatebních kytic, atd.) (0 – 2 body)
– možnost dostatečného zásobení rostlin vodou (s ohledem na techniku a typ aranžmá, neplatí v takové míře např. pro svatební kytice) (0 – 2 body)
– technická obtížnost, úroveň aranžmá, propracovanost, atd. (0 – 2 body)

celkové vyhodnocení
Před začátkem vlastní soutěže se musí sejít všichni členové všech hodnotících komisí (jednotlivých disciplín), aby se předem domluvili na koeficientech, podle kterých se budou přepočítávat výsledné známky získané od hodnotitelů. Po vyhodnocení každé z disciplín jsou podepsané bodovací tabulky od všech členů jury předány k počítačovému zpracování. V průběhu hodnocení všichni hodnotitelé dané disciplíny udělují ve čtyřech kategoriích pouze známky od 0 do 10, a to vždy v celých číslech. Každý hodnotitel ve skutečnosti udělí pouze 40 bodů a ne 100, jak je uvedeno v názvu hodnotícího systému. K přepočítávání slouží již zmíněné a předem stanovené koeficienty, které lze v programu předem nastavit v různých hodnotách. Dle potřeby tak lze diferencovat mezi jednotlivými kategoriemi (A – D), např. dle národních zvyklostí. Počítačový program si pak po vyplnění výsledků do tabulky přepočítá dle koeficientů výsledky do celkové sumy maximálně 100 bodů.
Data jsou vyplňována do programem automaticky vytvořených tabulek, které jsou mezi sebou vzájemně provázány, což umožňuje snadnou a rychlou kontrolu a jednoduché tisky průběžného hodnocení v jednotlivých disciplínách. Nad regulérním průběhem soutěže bdí předseda, který dohlíží na dodržování pravidel hodnocení a kontroluje správnou činnost všech členů jury. S ohledem na objektivitu hodnocení by hodnotitelé neměli přijít do přímého kontaktu se soutěžícími, kategorie A až C u každého soutěžního úkolu musí hodnotit zcela samostatně a kategorii D vyhodnocují ve skupině, aby nedošlo k nadměrnému poškozování aranžmá.
Na základě získaných informací z kursu však musím poznamenat, že 100 bodový systém hodnocení nediktuje striktně veškeré podmínky. Snaží se především ukázat správnou cestu při hodnocení floristických prací a zcela jistě do něj lze zakomponovat i různé národní zvyklosti. Případné dotazy je možné konzultovat přímo s jeho tvůrcem, který v případě potřeby zabezpečuje poradenství. Závěrem bych chtěl říci, že 100 bodový systém je uživatelsky velmi příjemný a práce s ním je jednoduchá. Ačkoli nemám s hodnocením na velkých soutěžích dlouhodobé zkušenosti, troufám si říci, že výše popsaný systém hodnocení bude pro soutěž Děčínská kotva velkým přínosem a ulehčením při vlastním hodnocení a umožní její plnohodnotné začlenění do rodiny mezinárodních floristických soutěží.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down