Bartákův hrnec je ocenění pro nejlepšího ekologického zemědělce roku. Letos putoval do Country Life, s. r. o., která sídlí v Nenačovicích na Berounsku. Zaměření firmy je všestranné a řadí se mezi nemnoho společností v tomto sektoru, které svoji produkci také zpracovávají a prodávají konečným zákazníkům. Mimo jídelen, prodejen a pekárny společnost také v režimu ekologického zemědělství provozuje pole, sady a zahradnictví.
Pěstovat zeleninu v režimu ekologického zemědělství znamená v České republice především tvrdou ruční práci. Dva hektary “zahrady”, jak pozemky podél malého potoka nazývá farmář společnosti Ing. Jiří Pospíšilík, obhospodařuje nyní především on sám. Jak ale dodává, byli by potřeba minimálně čtyři lidé. Příležitostně jim s prací pomáhají studenti či sezónní pracovníci a velkou část práce odvedla i farmářova manželka. Ta je ale od jara v nemocnici a na zahradě je vidět, že postrádá minimálně jedny ruce navíc. I když byla většina porostů bez plevele, část na obdělání ruční plečkou a motykou ještě čekala. Zvláště červená řepa se ztrácela v porostu rdesna blešníku. “V pleveli nic nenaroste, možná zelí,” konstatuje ale Ing. Pospíšilík ke skupině návštěvníků, která společnost v rámci předávání Bartákova hrnce navštívila. Je vidět, že zahradník ze zaplevelených řádků velkou radost nemá.
Široký sortiment
“V roce 2005, když jsme měli největší pěstitelský boom, jsme pěstovali zhruba 120 druhů a odrůd zeleniny,” vysvětluje Ing. Pospíšilík. Mimo běžných měli i některé speciality – například kivano (ostnitá africká okurka), další pěstují i nyní – dýni Hokaido, tuříny, vodnice či fenykl hlíznatý. Z méně běžných zelenin najdete na zahradě také chřest, topinambury, černý kořen z těch obvyklejších všechny druhy salátu, červenou řepu, celer a další druhy.
Na otázku, jak se vypořádávají s chorobami a škůdci zahradník odpovídá, že s nimi vlastně žádné problémy nemají, výrazněji škodí pouze dřepčík. Na mandelinky, bělásky či mšice jsou povoleny biologické přípravky, ale například brambory také nepěstují. Malé problémy působí pochmurnatka mrkvová, nicméně podle Ing. Pospíšilíka je to především škůdce malých ploch. “Napadení v počátečním stadiu není významné, a já si hlídám, abych mrkev sklidil všechnu a nepodporoval přežívání škůdce.” Spíše skepticky se ale staví k tvrzením, že některé plodiny, například aksamitník, škůdce odpuzují. “Ne vždy to funguje, škůdce si tu svoji plodinu najde,” varuje na základě svých zkušeností.
Bio chutná lépe
“Většina lidí tvrdí, že na biozeleninu přešli kvůli chuti. Není totiž vyhnojená průmyslovými hnojivy a obsah důležitých látek je tam koncentrovanější,” zdůrazňuje Ing. Pospíšilík a potvrzuje tak některé odborné studie. Jak ale dodává, jde přeci jen o živý materiál a vliv na něj má mnoho faktorů. Tedy například i biozelenina může výrazněji pálit, nebo mít hořkou chuť, když nebude mít při pěstování dostatek vody.
Produkce ze zahrady putuje do velkosladu společnosti County Life a pak se využívá dvěma způsoby. Buď se zpracuje, nebo se prodává přímo přes prodejny firmy. “Zeleniny a ovoce je výrazný nedostatek,” zdůrazňuje ředitel společnosti Otakar Jiránek. Jak dodává, velké množství jí dovážejí z Rakouska, Itálie, Slovenska, Francie a soudí proto, že několik velkých biofarem by se v okolí Prahy uživilo. Na pultech tuzemských obchodů lze z domácí produkce zatím nalézt především brambory, mrkev, červenou řepu a některé sezónní druhy zeleniny.
Začínali od píky
Jak Otakar Jiránek připomněl při slavnostním přebírání Bartákova hrnce, který byl plný čerstvě vyražených dvacetikorun v hodnotě deseti tisíc, v režimu ekologického zemědělství začali hospodařit na podzim roku 1992. Letos tedy oslaví 15 let existence. “Tehdy to byly skutečně malé začátky, ve kterých nám pomohla také iniciativa Richarda Bartáka. Ten si jako náměstek ministra zemědělství vydupal dotace do ekologického zemědělství a my jsme byli jedni z prvních, kteří je mohli využít.” Nakoupili tedy techniku a začali hospodařit. Nyní mají v režimu ekologického zemědělství zhruba 80 hektarů, přibližně 60 hektarů obdělávají, zbytek tvoří les a louky.
V Praze provozují v současné době čtyři vlastní prodejny a do stovek dalších svoje zboží dodávají. “V České republice je zhruba tisíc míst, kde se dají biopotraviny koupit,” vypočítává Otakar Jiránek a dodává, že ze zhruba dvoutisícové nabídky jejich velkoobchodu je přibližně 1000 produktů v kvalitě bio. Obrat obchodu potvrzuje trend v České republice i v Evropě. V minulých letech rostl podle ředitele Jiránka o dvacet procent ročně, letos se blíží třiceti. Exportují také do zahraničí, mezi nejvýznamnější trhy patří Slovensko, Chorvatsko a Polsko. Na vývoz do západní Evropy se teprve připravují, ale mnoho produktů již odtamtud dovážejí, některé mimochodem pocházejí až z Japonska. “Tuzemská produkce je chudá z pohledu šířky sortimentu a široká z pohledu obilovin, mouky a podobně. Chybí ale produkce sofistikovaných biopotravin, i když některé velké firmy začínají zavádět svoje vlastní řady bioproduktů,” charakterizuje tuzemský trh Otakar Jiránek.
Bio je jen část
V roce 1993 získala společnost čestné uznání v soutěži o ekologický projekt roku, který ale stihli realizoval až o deset let později. V areálu bývalého JZD přestavěli kravín, seník a silážní jámu na sídlo firmy, velkosklad a sklep na ovoce a zeleninu. V Nenačovicích se tak rozhodli založit vzorové ekologické centrum, a s jeho pomocí šířit odlišný přístup ke zdraví a životnímu prostředí
Za zmínku stojí především přístavba, které je navržena jako energeticky pasivní konstrukce. Potřebuje tedy jen naprosté minimum vytápění, chrání ji totiž tlustá vrstva minerální vaty, ačkoliv na jejím místě měla být původně sláma. Ta bohužel při stavbě zmohla a kvůli nedostatku času byla nahrazena právě tímto materiálem. Celý provoz v Country Life je zaměřen na minimální ekologickou náročnost. Sluneční kolektory ohřívají vodu na mytí, dešťová voda je zachycována do podzemních rezervoárů. Ty slouží jako požární nádrže a zároveň se požívají jako zdroj vody v sekundárním okruhu na splachování WC. Odpad se vyváží do čistírny odpadních vod, do budoucna plánují kořenovou čističku. V plánu je také větrná elektrárna pro zásobování firmy i obce ekologicky čistou energií.
Country Life je 100% vlastněno občanských sdružením Společnost Prameny zdraví, které je součástí celosvětového křesťanského hnutí, zaměřeného na programy zdravého životního stylu.
“Posláním firmy je všestranná zdravotní osvěta a propagace prevence pro komplexní zdraví, tedy v oblasti tělesné, duševní, duchovní a sociální. Zisk z obchodních činností firma investuje nejen do svého rozvoje, ale zejména do zdravotních a vzdělávacích programů pro širokou veřejnost,” charakterizuje se společnost. Proto je v Nenačovicích vzdělávací středisko pro studenty Institutu životního stylu a Otakar Jiránek doufá, že se jim v budoucnu podaří postavit také sanatorium.