11.02.2008 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nové odrůdy rodu Weigela z Pruhonic

Vajgélie ´Weigela Thunb´ patří mezi nejvýznamnější kvetoucí okrasné keře. Bohaté kvetení na přelomu jara a léta, různorodost habitu i barev a odolnost vůči chorobám a škůdcům jim dává široké uplatnění pro solitérní i skupinové výsadby ve veřejné zeleni i v zahradách.

Vajgélie patří k málo náročným okrasným dřevinám. Pro plnou bohatost kvetení vyžaduje slunné stanoviště, ale snese i částečné zastínění, v půdních nárocích upřednostňuje humózní propustnou půdu, na vláhu je nenáročná. Péče o keř nevyžaduje náročnou údržbu, doporučuje se pouze jarní prosvětlovací řez, kdy se část starých větví seřízne u země.
Téměř všechny odrůdy začínají kvést koncem května a kvetou tři až pět týdnů, mnohé remontují. Právě pozdní nástup kvetení na přelomu jara a léta, kdy již velká část okrasných keřů odkvétá, bohatost a poměrně dlouhá doba kvetení, odolnost vůči chorobám a škůdcům a nenáročnost při pěstování činí z vajgélie sadovnicky cennou dřevinu. Je vhodná do veřejné zeleně i do zahrad, kde lze použít pro solitérní i skupinové výsadby a některé odrůdy i do volně rostoucích živých plotů. Nově vyšlechtěné nízké odrůdy se dobře hodí i do malých zahrádek a předzahrádek

Sortiment na trhu
Původní druhy vajgélií byly z převážné části nahrazeny hybridy, kteřé poskytují širší barevnou škálu. Barvy jsou sytější a čistší a také bohatost kvetení je větší. Se šlechtěním se začalo v 19. století v Belgii, velké množství odrůd vzešlo také z Francie a Nizozemska. V 80. letech 20. století vznikly odolné mrazuvzdorné odrůdy v USA a Kanadě například. ´Minuet´ a ´Polka´, kde je vajgélie doposud velmi oblíbeným keřem. Do dnešní doby bylo vyšlechtěno přes 170 odrůd, z nichž se ovšem ve velkém pěstuje pouze malá část. První odrůdy byly vysoké keře s dlouhými obloukovitými větvemi, naproti tomu většina nových odrůd se vyznačuje nižším habitusem.
Původní barva u vajgélií je až na výjimky růžová, proto jsou také růžově kvetoucí odrůdy v sortimentu nejvíce zastoupeny, a to v celé škále odstínů od světlých přes starorůžovou až po syté a karmínovorůžové, např. ´Floreal´, ´Styriaca´, ´Boskoop´, ´Glory´, ´Minuet´. Přibývá také červenokvětých odrůd, kterých je sice co do počtu méně, ale z hlediska pěstování jsou poměrně hojné. Mezi stálice patří ´Eva Rathke´ (1890) a ´Bristol Ruby´, jednou z nejlepších červených je ´Red Prince´. Nabídka bílých odrůd je nejméně zastoupena, např. ´Bristol´, ´Snowflake´ a ´Candida´.
Mimo květů mohou být ozdobným prvkem u vajgélií také listy. Mezi nejprodávanější odrůdy z této kategorie patří panašovaná ´Variegata´ a tmavolistá ´Purpurea´. Právě na barvu listu je zaměřeno současné šlechtění – objevují se nové zlatolisté ´Goldrush´, ´Rubydoor´, tmavolisté ´Wine and Roses´, ´Ruby Queen´ a panašované ´French Lace´, ´Sunny Princess´ odrůdy, které vajgélie činí okrasným keřem i po odkvětu po celou vegetační dobu.

Cíle průhonického šlechtění
Naše šlechtění je zaměřeno na nižší kompaktní rostliny s hustou stavbou keře („kopeček“) a dobrou mrazuvzdornost. Nízký kompaktní růst umožňuje využít tyto jinak velmi vzrůstné keře i na místa vyžadující malé rostliny, jako jsou malé zahrady a předzahrádky, lze je vysazovat podél cestiček. Ve veřejné zeleni jsou vhodné do plošných skupinových výsadeb. První takovou odrůdou bylo ´Piccolo´, v zahraničí pěstované pod názvem ´Pink Poppet´. Novější odrůdou je růžová ´Cumula´ s velmi pravidelným a kompaktním tvarem keře, dobře kryjícím půdu, která bohatě kvete, ale až několik let po výsadbě. Nízké odrůdy zastupuje karmínově červená ´Vega´ nebo růžovokarmínová ´Taura´.
Dalším šlechtitelským cílem je vybrat odrůdy s okrasným listem a bílou barvou květu.
U všech odrůd s okrasným listem se zaměřujeme na nízký kompaktní vzrůst keře („kopeček“). Zatím jsou rozpracovány odrůdy zlatolisté, které jsou vhodné na přistíněná místa, která prosvětlí a navíc zde nehrozí popálení listů; a dále odrůdy hnědolisté a červenolisté. Všechny tyto barevné varianty jsou esteticky působivé po celou dobu vegetace. U zelenolistých odrůd je výběr zaměřen na odrůdy, u nichž je dojem z listů na podzim umocněn jejich zabarvením a jejichž listy zůstávají na keři až do pozdního podzimu.
U bílé barvy květu jde především o čistotu barvy - čistě bílých odrůd je málo, častěji je květ zbarven do růžová, a dále o kvalitu květu během celé doby -kvetení, korunní lístky nesmějí zahnědat nebo ohnívat. Příkladem dobré odrůdy je středně vysoká vzpřímená ´Volans´ s bílým květem a růžovými poupaty, které se vzájemně barevně doplňují. Žlutou barvu květu se zatím získat nedaří.

Všechny průhonické odrůdy mají vyhovující mrazuvzdornost, která je při jejich výběru základním hodnotícím kritériem. Výhodou oproti zahraničním odrůdám je také jejich vhodnost pro naše klimatické podmínky.

Příklady průhonických odrůd

´Ara´ květ světle karmínový, vyrovnaná odrůda vhodná i do živého plotu, výška 90 cm, šířka 90 cm
´Cumula´ květ růžový s nádechem do karmínova, výška okolo 75 cm, výjimečně hustý keř
´Taura´ květ růžovokarmínový, výška 65 cm, šířka 65 cm

´Vega´ květ tmavě karmínově červený, remontuje,výška 55 cm, šířka 70 cm,
tvoří hustý kopeček, mrazuvzdorný
´Volans´ květ bílý s růžovými poupaty, vzpřímený růst, výška 150 cm, šířka 100 cm

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Dobrý den,
    mohu poprosit o radu? KOupila jsem v zahradnictví ve výprodeji vajgelii minuet, za 40 kč....zasadila jsem ji, vypadá že se chytla, byla ale hodně zubožená, hodně oschlé lístky a pokroucené větvičky. Nehcala jsem ji 14 dní zakořenit a dnes jsem ji,podle paní z prodejny, radikálně sestříhala - na cca 15-20 cm. Teď ale zjišťuji, že to byla nejspíš chyba. Myslíte,že se chytí a že by příští rok mohla - aspoň trochu - kvést?
    děkuji,
    Romana

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down