24.03.2008 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rohovec olověncovitý

Rohovec Ceratostigma plumbaginoides Bunge (syn. Plumbago larpentae Lindl.) patří do čeledi Plumbaginaceae – olověncovité. Je známých kolem deseti druhů, jedná se o trvalky nebo keře rostoucí od západní až po severní Čínu, Himaláje, Tibet, Etiopii.

Květy tvoří srostloplátečná řepicovitá koruna dole dlouze a úzce trubkovitá nahoře náhle rozšířená s pěti korunními lístky, široce rohovitě vykrojené. Květy drobné výrazně modré, později až fialové barvy vyrůstají v okolíku na koncích i po celé délce lodyhy na delších i kratších postranních osách v úžlabí listů. Listy na bázi lodyhy větší 80 až 100 mm dlouhé, 50 až 60 mm široké, postupně k vrcholu se lodyhy zmenšuji na 55 mm délky a 30 mm šířky, kostníkovitého tvaru na bázi klínovité, celokrajné, vpředu špičaté s listnatým řapíkem. Listy střídavé, zelené, nevýrazně na rubu i líci plstnaté na okraji jemně brvité a na podzim se nápadně vybarvují do hnědočervena. Nejlépe se list vybarvuje na suchých, slunných stanovištích. Lodyhy tenké, vzpřímené i částečně poléhavé, hranaté, krátce chloupkaté 20 až 30 cm vysoké. Rostliny nejlépe rostou v teplé, propustné, nepříliš bohaté, vápenité půdě a na slunném až polostinném stanovišti.
Rohovec kvete od konce srpna přes celé září až do doby prvních mrazíků. Nakvetlé lodyhy vydrží ve váze několik dní. Rozmnožuje se snadno dělením a zakořeněnými podzemními výběžky, nejlépe na jaře. Bylinné vrcholové řízky používáme pro rozmnožování v červnu. Pícháme je do truhlíku do substrátu rašeliny s pískem a umístíme do pařeniště. Množení semenem se používá jen výjimečně.
Jsou to vděčné a nenáročné snadno se rozrůstající rostliny vhodné do zahrádek i do přírodních parků a na správném stanovišti vydrží mnoho let. Rohovec se může uplatnit do skalek a pro pokrytí půdy na slunných stráních, břehu i na větších plochách, kde vyniknou četné modré trubkovité květy. Ve vyšších polohách vyžaduje zimní přikrytí chvojím případně listím. Nadzemní části rostlin ponecháváme přes zimu nesestřihnuté jako přirozenou ochranu proti mrazu. Na jaře, kdy se již nedají čekat silnější mrazy odstraníme kryt z listů nebo chvojí a rostliny sestřihneme až k zemi.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down