17.04.2008 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Současný sortiment vegetativně množených záhonových a balkónových květin

Lobelia valida
Lobelka mohutná neboli Lobelia valida, náleží k čeledi Campanulaceae a jejím domovem je jižní Afrika. Tento polokeř vzpřímeného až strnulého vzrůstu s bylinnými větvemi, které později částečně dřevnatí, má zelenošedé, menší, kyjovité a řídce zubaté listy. Květy jsou souměrné, asi dva centimetry velké a bleděmodré s bíložlutým očkem, uspořádané v hroznovitém květenství. V sortimentu se tato lobelka často uvádí jen druhovým názvem, přestože existují dvě odrůdy ´True Blue´ a ´Blaustern´ se světle a tmavě modrými květy.

Nároky během pěstování
Vrcholové řízky o velikosti tři až pět centimetrů, ošetřené stimulátorem zakořeňují pod mlhou nebo mikroténovou fólií při teplotě 18 až 20 °C během tří týdnů. Poté se mladé rostliny vysazují do květináčů o průměru 9 – 11 cm. K výsadbě vyhovuje živný, dobře propustný substrát s pH 5,5 až 6.
Zpočátku se udržuje ve skleníku teplota 18/16 °C, po ujmutí sazenic v květináčích se snižuje na 16/14 °C a v závěru pěstování se lobelky otužují při dvanácti stupních Celsia. Zařazením chladné periody (5 až 6 °C po dobu čtyř až šesti týdnů) lze u dobře narostlých rostlin z listopadových až prosincových výsadeb uspíšit kvetení.
V průběhu kultury vyžadují rostliny hodně světla, vzduchu i živin. K přihnojování se používají silnější, 0,2 – 0,3% roztoky vícesložkových hnojiv s vyrovnaným obsahem základních živin v týdenních intervalech. Podle potřeby se rostliny jeden až dvakrát zaštipují a následně ošetřují retardanty. Účinné jsou opakované postřiky přípravků Alar 85 (0,15 – 0,3%) nebo Stabilan (0,1%). První ošetření se aplikuje při délce nových postranních výhonů přibližně dva centimetry.
Lobelia valida je poměrně odolná k napadení houbovými chorobami nebo škůdci. Někdy se objevují v porostu mšice, popř. třásněnky.
U spotřebitele se květině daří nejlépe na dobře osluněném místě a při rovnoměrné zálivce a vydatném hnojení spolehlivě kvete až do příchodu podzimních mrazů.

Příklady pěstebních postupů a použití
Z výsadby začátkem února se získají větší výpěstky v květináčích o průměru 10 až 11 cm za tři měsíce, tj. na začátek května, z výsadby v první polovině března se dopěstují menší rostliny v květináčích o průměru 8 až 9 cm na druhou polovinu května.
Lobelia valida se používá k osázení květinových mís, truhlíků nebo záhonů a lze ji krátkodobě umístit i ve světlém interiéru. Ve společných výsadbách s ostatními letničkami se stírá strnulý růst jejích výhonů a vyniká výrazná barva bleděmodrých květů. Obzvlášť pěkné jsou kombinace této lobelky s druhy a odrůdami, které mají žluté, oranžové, růžové, karmínově červené, tmavě modré a bílé květy nebo panašované či stříbrné listy, např. Anagallis monellii, Argyranthemum frutescens, Asteriscus maritimus, Bidens ferulifolia, Calceolaria integrifolia, Diascia hybridy, Euryops chrysanthemoides, Gazania rigens, Helichrysum apiculatum, Helichrysum microphyllum, Helichrysum petiolare, Heliotropium arborescens, Heterocentron elegans, Impatiens Nová Guinea hybridy, Impatiens repens, Lantana camara, Lamium galeobdolon, Lamium maculatum, Lotus berthelotii, Lotus maculatus, Lysimachia congestiflora, Lysimachia nummularia, Mentha suaveolens, Mimulus aurantiacus, Monopsis lutea, Nemesia fruticans, Origanum vulgare, Osteospermum ecklonis, Oxalis vulcanicola, Plectranthus forsteri, Sanvitalia speciosa, Scaevola saligna, Sutera cordata, Verbena hybridy, Verbena tenera a Veronica montana.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down