31.07.2008 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Lysimachia nummularia

Vrbina penízková (Lysimachia nummularia) je vytrvalá, nízká bylina z čeledi Primulaceae, která pochází z mírných a subtropických oblastí severní polokoule. Vytváří plazivé až převislé elastické výhony, kořenící z nodů a menší, kulaté, vstřícné, přisedlé listy. Květy jsou jeden a půl až dva centimetry velké, zářivě žluté, úžlabní, kolovité, k bázi rozdělené. V sortimentu je několik navzájem si podobných odrůd, např. ‘Goldilocks’, ‘Aurea Goldilocks’ a ‘Sally’, jejichž společným znakem jsou více či méně vybarvené, zlatožluté listy.

Nároky během pěstování
K množení se používají vrcholové řízky o velikosti tři až pět centimetrů, které snadno zakořeňují pod mlhou nebo mikroténovou fólií při teplotě 18 až 22 °C. Po zakořenění se mladé rostliny vysazují jednotlivě do květináčů o průměru osm až devět centimetrů, po dvou kusech do květináčů o průměru 10 až 11 cm nebo po třech až pěti kusech do závěsných nádob o průměru 18 až 25 cm. K sázení se používá dobře propustný, středně vyhnojený, rašelinný nebo kůrorašelinný substrát s pH 5,5 – 6.
Po výsadbě je počáteční teplota pěstování 16 až 18 °C a jakmile rostliny zakoření teplota se postupně snižuje na čtrnáct stupňů. V závěru kultury stačí i 10 až 12 °C.
Během kultivace vyžadují vrbiny plné světlo, dostatek vody a pravidelné přihnojování. Jsou středně náročné na živiny, a proto se v týdenních intervalech používají 0,2% roztoky vícesložkových hnojiv. K podpoře větvení se výhony podle potřeby jeden až třikrát zaštipují. Ošetření retardanty zpravidla není nutné ani při vyšších teplotách pěstování.
Vrbiny jsou poměrně odolné vůči chorobám i škůdcům, pouze při nedostatečném proudění vzduchu jsou citlivé k napadení plísní šedou.
U zákazníka se umisťují na plné slunce nebo do polostínu a při dostatečné zálivce a pravidelném přihnojování dobře rostou celé léto. Rostliny v závěsných nádobách pak mají koncem léta výhony dlouhé přes jeden metr, a pokud se vysazují volně na záhony rychle se plošně rozrůstají a vytvářejí hustou spleť výhonů.

Příklady pěstebních postupů a použití
Z výsadby v polovině února až v polovině března se dopěstují hotové rostliny v květináčích o průměru 8 až 11 cm za dva a půl až tři měsíce, tj. na polovinu až konec května. Rostliny v závěsných nádobách se vysazují v průběhu ledna a vypěstují se na stejný termín za čtyři až čtyři a půl měsíce.
Lysimachia nummularia se dobře uplatňuje na záhonech, v truhlících, květinových mísách i v závěsných nádobách a zvláště pak v kombinovaných výsadbách s ostatními letničkami. K zlatožluté barvě listů a výhonů se hodí především světle i tmavě modře, oranžově, červeně, lososově, bíle a žlutě kvetoucí druhy, jako jsou např. Acalypha hispaniolae, Anagallis monellii, Argyranthemum frutescens, Begonia  tuberhybrida, Brachyscome multifida, Asteriscus maritimus, Convolvulus sabatius, Cuphea ignea, Cuphea llavea, Diascia hybridy, Euryops chrysamthemoides, Felicia amelloides, Helichrysum apiculatum, Helichrysum petiolare, Heliotropium arborescens, Heterocentron elegans, Impatiens hybridy Nová Guinea, Lantana camara, Lobelia valida, Mimulus aurantiacus, Nemesia fruticans, Oxalis vulcanicola, Pelargonium × hortorum, Petunia × atkinsiana, Plumbago auriculata, Russelia equisetiformis, Sanvitalia speciosa, Scaevola saligna, Sutera cordata, Verbena a Torenia hybridy.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down