04.09.2008 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výzkum rezistence vůči viru TuMV

Britští vědci zjistili nový způsob, jak vyšlechtit brukvovité plodiny rezistentní vůči potenciálně ekonomicky devastujícímu viru mozaiky vodnice (syn. virus nekrotické kroužkovitosti zelí, turnip mosaic virus – TuMV). Odborníci z výzkumného centra HRI ve Warwicku identifikovali geny udělující rezistenci vůči tomuto viru a způsob, jak rozmanité geny zajišťují rezistenci, kterou virus není schopen překonat. Tento výzkum by mohl mít významné širší implikace pro šlechtitele rostlin a farmáře, protože TuMV je členem skupiny potyvirů, tj. největší skupiny virů napadajících rostliny, a to jako významný model pro pochopení virů.

Vědci rovněž zkoumali množství typů genů určujících reakce rostlin na útok virů. Jedna reakce rostliny je likvidace jednotlivých infikovaných buněk, čímž se virová infekce omezí na velmi lokalizovanou plochu rostliny. Jiná reakce je omezení pohybu viru uvnitř rostliny a zastavení jeho šíření z listu na list. Výzkumníci identifikovali množství genů, které, jak se ukazuje, neumožňují jakoukoliv replikaci viru v rostlinách, když jsou do nich zavedeny.
Vedoucí výzkumné skupiny Dr. John Walsh sdělil: „Virus TuMV může způsobovat velké ekonomické ztráty pro farmáře. Identifikovali jsme četné geny, jež určitým odrůdám brukvovitých plodin poskytují rezistenci vůči tomuto viru. Vyšlechtěním těchto genů u komerčních odrůd plodin použitím konvenčních technik je mohou šlechtitelé chránit před napadením. Ale co je nejdůležitější, identifikovali jsme širokospektrální rezistenci poskytovanou množstvím genů. To znamená, že máme potenciálně způsoby jak vyvíjet brukvovité plodiny, které budou natolik robustní, aby zabránily zmutování viru tak, že tuto rezistenci překonal.“

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down