Kakosty (Geranium L.) jsou neobyčejně plastické byliny s širokou možností použití v zahradách, parcích a jiných sadovnických realizacích. Tyto trvalky jsou velmi perspektivní a jejich obliba bude jistě narůstat, neboť pro ni hovoří zejména relativní nenáročnost pěstování, široké spektrum použití, ozdobnost nejen květy ale i olistěním a vytvořením zapojeného porostu a rovněž minimální zákaznická náročnost.
Široké uplatnění kakostů v praxi je dáno především značnou amplitudou jejich výskytu v přírodě, kde nalezneme jak druhy mírně vlhkých evropských a asijských luk (G. pratense, G. wlassovianum, G. platypetalum), tak rostliny sušších a jižních strání a skalisek, milujících dostatek slunce (G. sanguineum, G. dalmaticum, G. cinereum) či rostliny příbřežních až mokřadních stanovišť (G. phaeum, G. palustre). Najdou se dokonce i druhy, u nichž přežívá období horkého a suchého středomořského léta podzemní hlízka (G. tuberosum, G. malviflorum).
Druhy kakostů
Uplatnění kakostů v zahradách úzce souvisí s podmínkami, ve kterých rostou v přírodě. Výhodou použití relativně suchomilných (či minimálně sucho tolerujících) druhů je samozřejmě možnost minimalizace závlahy a tolerance stanovišť, kde jiné trvalky již příliš neprosperují. Kakosty se neobyčejně dobře hodí pro skupinové výsadby do přírodně, ale i moderně pojatých zahrad, na záhony, do podrostu stromů, kde některé snesou i tzv. suchý stín, který naprosté většině rostlin nevyhovuje. V sortimentu se najde také řada druhů do skalek a menších zahradních partií, na plné slunce nebo naopak do polostínu. Některé druhy lze dobře použít i jako náhradu trávníku. K nejčastěji pěstovaným druhům, patří:
Kakost krvavý (Geranium sanguineum L.) je domovem v Evropě, Turecku a na Kavkaze. Miluje slunné a suché stanoviště jižních svahů a skalních stepí, v ČR např. Pálava, Pouzdřanská step, Český kras. Kvete od dubna do srpna temně růžovými květy (var. striatum Weston má světle růžové květy s tmavým žilkováním). Jednotlivé kultivary se liší zejména odstínem růžové barvy, například ´Ankum´s Pride´, ´Vision´, ´Belle of Herterton´ (až 1,5krát větší květy), ´Aviemore´, ´Apfelblüte´ (růžová barva s tmavými žilkami), či cv. ´Album´ s čistě bílými květy. Zajímavý je kultivar ´Max Frei´, který vyniká velmi kompaktním, téměř kulovitým habitem. Na vhodném stanovišti se kakost krvavý často sám přesévá.
Geranium macrorrhizum L. pochází z jižních Alp, Karpat a Balkánského poloostrova (po Řecko) a vyhovují mu vápencové skály, skalky v podrostu dřevin. Tento oddenkatý druh, který se velmi rychle rozrůstá je vhodný jako náhrada trávníků na slunce i do polostínu. Dobře snáší sucho i vlhčí stanoviště, stejně jako suchý polostín pod stromy. Co se týká možnosti použití v kultuře, jde o jeden z nejlepších a nejplastičtějších druhů. Výška rostlin dosahuje 30 až 50 cm (na vlhčích místech). Květy jsou růžové (u kultivarů v odstínech). Listy jsou velmi aromatické, dříve se využívaly jako zdroj geraniové silice. Mezi pěstované kultivary patří například ´Bevan´s Variety´ s tmavě růžovou barvou květů, ´Album´ s čistě bílým květem, ´Pindus´, ´Witoscha´ (oba růžové), ´Sandwijck´ sv. růžový. Druh se snadno množí řízkováním.
Hybrid mezi G. macrorrhizum a G. dalmaticum byl pojmenován Geranium x cantabrigiense Yeo. Rovněž jde o jeden z nejlepších a nejpřizpůsobivějších kakostů. Dobře se rozrůstá přízemními oddenky, rostlina je vysoká do 30 cm. Kvetě v květnu až červenci, barva květů je (dle kultivaru) v odstínech růžové. Výborně snáší suchá a slunná stanoviště a dobře toleruje i polostín a vlhčí půdu, rostliny jsou pak jen trochu bujnější, dobře snáší i suchý polostín v podrostu dřevin. Je vhodný jako náhrada trávníků a na stanovišti vydrží mnoho let. Pěstované kultivary se liší zejména barvou květů, například ´Biokovo´ (bílý s růžovým nádechem), růžově fialový ´Andrew Clarke´, ´Lohfelden´ (velmi světle růžový až bělavě růžový), ´West Ray´ - tmavě růžový. Druh se snadno množí řízkováním.
Domovem Geranium dalmaticum (Beck) Rech. F. jsou hory Balkánského poloostrova. Jde o nízký, oddenkatý kakost s velkými, světle růžovými květy. Výška rostlin je pouze deset až patnáct centimetrů, kvete počátkem léta. Velmi rychle roste a dobře pokrývá půdu, a hodí se i jako náhrada trávníku. Je ideální na slunné suché polohy, do skalek. Krátkodobě toleruje i poměrně extrémní nedostatek vody. Dobře roste i v polostínu. Kultivar ´Album´ má květy bílé. Druh se snadno množí řízkováním.
Kakost Geranium cinereum Cav. Je původem z jižní Evropy, z Pyrenejí. Rostliny jsou nízké a kompaktní se šedozelenými listy a květy bílé nebo růžové s výraznou sítí purpurových žilek. Druh je ideální do skalek a na slunná místa s nedostatkem vláhy. Pěstované kultivary jsou například ´Ballerina´ s šedými listy, světle růžové květy s výrazně tmavými purpurovými žilkami a ´Lawrence Flatman´ (podobný předchozímu, ale květy více růžové). K novějším odrůdám patří ´Purple Pillow´ (syn. ´Ravpil´) s temně purpurovými květy (nejtmavší ze současného sortimentu) a také odrůda ´Carol´ se svítivě, světle růžově purpurovými květy s tmavým žilkováním. Druh se snadno množí řízkováním.
Geranium subcaulescens L'Hér. ex DC. (syn. Geranium cinereum Cav. ssp. subcaulescens (L´Hér. Ex DC.) R.Knuth pochází z Balkánského poloostrova, centrální – SV Turecka. Jde o nízké kompaktní rostliny s tmavě zelenými listy. Květy jsou svítivě tmavě purpurově červené. K pěstovaným kultivarům patří např. ´Giuseppii´ a ´Splendens´. Některé odrůdy jsou velmi podobné a jejich pravost bývá značně nejistá, protože se často přemnožují výsevem semen. Druh se snadno množí řízkováním.
Geranium himalayense Klotech je domovem v pohořích Pamír a Himálaj. Roste ve světlých lesích a subalpínských loukách, rychle se rozrůstá podzemními oddenky. Květy jsou tmavě modré a dosahují velikosti až šest centimetrů v průměru. Dobře snáší sucho a částečně i stín. Atraktivnější porost ale lépe utvoří na stále mírně vlhkých místech. K pěstovaným kultivarům patří ´Gravetye´ nebo plnokvětý ´Plenum´. Množí se poměrně snadno zakořeňováním oddělků.
Geranium x magnificum Hylander je hybridem mezi G. platypetalum a G. ibericum ssp. ibericum. Pěstuje se od konce 19. století. Je to velmi kvalitní zahradní trvalka vhodná na záhony na plné slunce i do polostínu, preferuje pravidelnou závlahu ale dobře snáší i nedostatek vody. Kvete velkými modrými květy, a to od května do června. Výška rostlin v době květu dosahuje 40 – 60 cm. Množí se poměrně snadno zakořeňováním oddělků.
Geranium ibericum Cav. ssp. jubatum Davis je původem ze severního Turecka, roste na sušších místech, v křovinách, loukách a skalních stepích. Rostlina může být až čtyřicet centimetrů vysoká a od května do června kvete velkými modrými květy. V kultuře dává přednost slunným i polostinným stanovištím a propustné, spíše mírně vlhké půdě, krátkodobé přísušky zvládá poměrně dobře. Množí se poměrně snadno zakořeňováním oddělků.
Geranium renardii Trautv. pochází z Kavkazu, kde roste na alpínských loukách a skalních stepích ve výškách přibližně 2000 – 3300 m n. m. Vyhovuje mu slunná poloha, dobře drenážována, propustná, mírně humózní půda. Dokáže tolerovat krátkodobý přísušek ale lépe roste na stanovištích, která nejsou příliš přesychavá. Může mu škodit přílišné zimní vlhko. Kvete v červnu a červenci velkými, bělavými až nafialovělými květy s nápadnými fialovými žilkami. Na listech velmi nápadná hrubá žilnatina.
Ochrana a množení
Kakosty chorobami téměř netrpí, a pokud, tak jen nevýrazně. V létě nebo s blížícím se podzimem se může objevit padlí v podobě bělavého povlaku na listech. Ze škůdců se může vyskytnout lalokonosec (Otiorhynchus sulcatus), jehož larvy ožírají kořenové krčky. Větší škody může napáchat jen v rozsáhlejších výsadbách a ve školkách v hrnkové kultuře. Zde je možná biologická ochrana parazitickými hlísticemi rodu Heterorhabditis. Při předpěstování či množení ve skleníku a pařeništi se na kakostech mohou objevit molice, mšice či jiný savý hmyz.
Botanické druhy lze množit výsevem semen v zimním období nebo v předjaří. Kultivary pak množíme převážně vegetativně aby byla zajištěna jejich pravost. U druhů s přízemními oddenky (G. macrorrhizum, G. x cantabrigiense) jde velmi dobře uplatnit řízkování. Pokud je k dispozici množárna, pak lze rostliny řízkovat takřka během celého roku. U druhů vytvářejících spíše přízemní růžice a přisazujících odnože (G. pratense, G. phaeum) je vhodné dělení rostlin buď na jaře nebo v létě po odkvětu.