Stále málo informací mají pěstitelé okrasných rostlin o ekonomice svého podnikání. Právě tato skutečnost byla hlavním důvodem, proč se majitelé semenářské firmy Černý rozhodli připravit pro své odběratele odborný seminář k tomuto tématu. Akce se uskutečnila na podzim loňského roku v krásných prostorách městského divadla v Jaroměři. Zájem i účast pěstitelů byly vysoké, stejně jako množství a kvalita získaných informací.
Seminář byl věnován především kalkulaci nákladů a zisku a také technologii pěstování nutné k dosažení co nejvyšší kvality výpěstků. Kromě přednášek organizátorů byla pozornost zaměřena také na substráty a hnojiva k předpěstování sadby a ekonomiku ochrany mladých rostlin. Za tímto účelem pozvali k přednášení odborníky z Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v. v. i. v Průhonicích.
Jak počítat náklady a zisk
„Produkce květinové sadby pro jarní prodej je pro většinu zahradnických firem nejvýznamnějším zdrojem tržeb v průběhu roku. Množství prodaných rostlin se již několik let každoročně zvyšuje o 10–15 %,“ uvedl hned v začátku svého vystoupení zástupce pořadatelské firmy Ing. Josef Černý. Podle něj prošlo od počátku devadesátých let okrasné zahradnictví třemi velmi důležitými změnami. Nejprve došlo k podstatnému rozšíření sortimentu, takže i čeští květináři mají v současné době k dispozici stejné množství odrůd jako jejich nizozemští či němečtí kolegové. Druhou, neméně důležitou věcí je tlak na zvyšování kvality výpěstků, který se postupně odrazil v používání standardních pěstebních nádob, kvalitního substrátu i výživy, morforegulátorů růstu a lepší fytopatologické péči. Do třetice všeho hraje svou důležitou roli právě ekonomika pěstování. Ceny vstupů, především energie, práce a pesticidů se stále zvyšují a nejsou zcela kompenzovány vyššími cenami prodávaných rostlin. Právě proto je potřeba položit si otázku, zda a jakým způsobem je možné ušetřit při zachování kvality produkce.
Na dotaz, jaké kultury se vyplatí pěstovat a jaká musí být minimální cena, za kterou rostliny prodávat, by měl odpovědět výpočet nákladů. „Řada zahradnických podniků se sledováním nákladů na jednotlivé kultury nezabývá, a to i přes to, že dobrá kalkulace nákladů je důležitým předpokladem pro jejich ovlivňování a zachování finančního zdraví firmy,“ míní Ing. Josef Černý. Pro účely výpočtu je vhodné náklady rozdělit na přímé (tj. přímo přiřaditelné k rostlině, např. osivo, květináč, substrát) a nepřímé neboli režijní. U těch neexistuje přímá souvislost s vlastním pěstováním a je třeba je na jednotlivé kultury rozpočítat podle určitého klíče (mzdy, cestovné, administrativa, leasing apod.), i když v některých případech je to snazší (např. elektrická energie na přisvětlování). Čím lépe dokážeme režijní náklady přiřadit ke konkrétním kulturám, tím přesnější informace o jejich ziskovosti dostaneme. Jednou z metod počítání nákladů je šestistupňová metoda J. E. Fausta, kde jsou v jednotlivých krocích postupně konkrétně definovány přímé i nepřímé náklady jednak pro jednotlivé druhy a jednak pro jejich skupiny. Použitím této metody zjistíme, jaké finanční nároky má každá z pěstovaných kultur a zda je můžeme nějakým způsobem ovlivnit. Ze získaných údajů pak můžeme vypočítat celkové náklady i zisk (kalkulátor výpočtu je zdarma k dispozici na www.cernyseed.cz).
Produkce mladých rostlin
Podobně jako je tomu v západních zemích, i v České republice se postupně zvyšuje počet pěstitelů, kteří dávají přednost nákupu kvalitních sazenic před vlastním množením. Díky této poptávce existují specializované množitelské firmy schopné poskytnout v požadovaných termínech a množstvích dostatečně kvalitní mladé rostliny, jež je možno dopěstovat do konečné velikosti. Výhodou tohoto systému je především úspora času (zkrácení pěstební doby) a snazší výsadba do konečných nádob (kultipaky 6 x 8,5 cm nebo 5,5 x 6 cm, květináče o průměru 9–11 cm).
Výsledná kvalita rostlin je ovlivněna také jejich počtem na m2 pěstební plochy. Zpočátku se kultipaky či květináče s rostlinami umisťují těsně vedle sebe, ale jakmile se rostliny začnou dotýkat listy musí se rozestavit. Včasné rozestavení umožňuje dostatečné proudění vzduchu a rychlé oschnutí rostlin po vrchní zálivce (snížení rizika napadení houbovými chorobami), zabraňuje vytahování stonků a usnadňuje ošetření chemickými přípravky. Počáteční hustota rostlin se obvykle pohybuje v rozmezí 150–225 ks.m-2 (v kultipacích) a 81–121 ks.m-2 (v květináčích o průměru 9–11 cm) a konečná hustota potom 64–120 ks.m-2 (kultipaky) a 16–36 ks.m-2 (květináče 9–11 cm).
Druhým faktorem, který významně ovlivňuje růst a vývoj mladých rostlin je teplo. „Stanovení správné teploty pro danou kulturu je závislé na požadavcích jednotlivých druhů, vývojovém stádiu rostlin, světelné intenzitě a vzdušné vlhkosti,“ uvedla při své přednášce Ing. Věra Nachlingerová z VÚKOZ, v. v. i. Průhonice. Pokud pěstujeme mladé rostliny pro jarní prodej, doporučuje se rozdělit pěstební prostory podle teploty tak, abychom mohli zabezpečit odlišné nároky rostlin v různých fázích jejich růstu. Na začátku pěstování je teplota 18–22 °C a po ujmutí rostlin v konečných nádobách se postupně snižuje na 16/14 a 14/12(10) °C. Před prodejem je třeba rostliny otužit vydatným větráním – jsou pak kvalitnější, lépe snášejí manipulaci a přepravu a jsou odolnější vůči chorobám a škůdcům.
Dalším významným opatřením při pěstování mladých rostlin (zejména u vegetativně množených odrůd) je zaštipování a ošetření retardanty. Jejich cílem je podpora větvení, rovnoměrné rašení postranních výhonů a zkrácení internodií. Mezi vedlejší účinky potom patří oddálení začátku kvetení a ztmavnutí listů (po aplikaci Alaru). „Pro použití v okrasných rostlinách jsou v České republice registrovány pouze přípravky na bázi CCC (Stabilan, Retacel a Cycocel) a Alar 85. Perspektivní však jsou i nové retardanty Moddus a Regalis a také fungicidy ze skupiny azolů, které se momentálně ověřují v zahraničí“ upozornila Ing. Nachlingerová. Obě skupiny se od stávajících inhibitorů odlišují především množstvím přípravku aplikovaného na plochu, rozdílností působení na jednotlivé druhy i odrůdy a dobou účinnosti.
Pesticidy a jejich ekonomika
Ani pěstování mladých rostlin se neobejde bez aplikace pesticidních přípravků. Nejčastější choroby a škůdce včetně přípravků na ochranu rostlin a jejich cen prezentovala ve své přednášce nezávislá poradkyně Ing. Eva Dušková. Podle ní náklady na pesticidy v průměrném zahradnickém podniku pravděpodobně nepřesahují 3–5 %. „Hlavním problémem nejsou tedy ani tak náklady na používání pesticidů, ale spíš správné určení původců chorob, kterých je celá řada a jimiž způsobená poškození jsou často velmi podobná abiotickým,“ uvedla Ing. Dušková. Mladé rostliny jsou totiž k poškození citlivější, a to jak k popálení pesticidy či vyšší koncentrací hnojiva.
K nejčastějším houbovým onemocněním mladých rostlin bezesporu patří napadení plísní šedou, které je ovlivněno především vysokou vzdušnou vlhkostí, nedostatečným prouděním vzduchu i střídáním teplot. Všechny přípravky působící proti plísni šedé jsou kontaktní, nezbytné je opakování postřiku 1–2× a doporučuje se střídání účinných látek. Ošetření 100 m2 pěstební plochy se pohybuje v cenovém rozmezí 4–17 Kč (Merpan 80 WG, Rovral Flo, Mythos 50 a Teldor 500 SC).
Vodou, zamořeným substrátem a napadenými rostlinami se šíří původci padání mladých rostlin a hnilob kořenů (především houby Pythium a Phytophthora). Prevence tedy spočívá v udržování čistoty v provozu a v nakupování kvalitního substrátu a mladých rostlin. Příznaky onemocnění jsou velmi zaměnitelné, takže se vyplatí preventivní ošetření. Zálivka na 1 m2 plochy vychází na 0,5–1,80 Kč a vhodné jsou například přípravky Previcur 607 SL, Aliette 80 WG, Acrobat MZ I a Ridomyl Gold MZ. Účinnost všech těchto látek je 3–6 týdnů.
Méně významné jsou u mladých rostlin listové skvrnitosti. V případě výskytu se používají například Baycor 25 WP, Delan 700 WDG, Score 250 EC, Zato 50 WG nebo Discus. Za ošetření 100 m2 plochy zaplatíte přibližně 5–15 Kč.
Co se týče škůdců, do skleníku se zvenku mohou dostat především mšice a svilušky, uvnitř přežívají molice, třásněnky či červci. V posledních letech se zvýšil i výskyt roztočů. Preventivně se vyplatí skleníkové prostory dezinfikovat, udržovat v nich pořádek a čistotu a snažit se nenabídnout škůdcům místo, kde by se mohli ukrýt a přežívat. Kontaktní insekticidy ze skupiny pyretroidů působí lépe při nižších teplotách, naopak systémové přípravky mají vyšší účinnost při vyšších teplotách. Některé insekticidy mohou negativně ovlivňovat růst či kořenění nebo nenávratně poškodit rostliny. Proto se musí s delším předstihem vyzkoušet. Nabídka na trhu je široká jak u neonikotinoidů a pyretroidů (Confidor 70 WG, Calypso 480 SC, Mospilan 20 SP, Actara, Decis Mega, Chess 50 WG), tak v případě akaricidů (Floramite, Vertimec 1,8 EC, Omite 30 W) a postřik 100 m2 plochy při koncentraci 0,2–0,3 % stojí od 12 do 55 Kč.