Na konci dubna jsme zajeli na reportáž až do východního cípu naší republiky, do Dolní Lištné, která je součástí Třince, města proslulého především železárnami. I když je to z naší redakce přece jen trochu dále, cesta rozhodně stála za to.
Navštívili jsme zde firmu Svobodné zahrady Klus, s. r. o., která se zabývá realizacemi a údržbou zahradních ploch a jak jsme se na místě přesvědčili, přece jen se od ostatních firem v oboru trochu odlišuje, takže bylo zajímavé nahlédnout pod její pokličku.
Tuto rodinnou firmu založil již na počátku 90tých let Ing. Rudolf Klus, krajinný architekt, který stojí v jejím čele dodnes. Nejprve se zabývala drobnými zahradnickými službami všeho druhu. Poté se začalo s menšími realizacemi a firma se začala postupně rozrůstat. První větší zakázka týkající se údržby zeleně přišla od třinecké nemocnice.
Nyní společnost poskytuje komplexní služby, od projektu přes realizace až po letní i zimní údržbu. Díky své velikosti (30 až 35 zaměstnanců) tvoří velkou část práce velké zakázky.
Mezi největší klienty patří město Třinec a třinecké železárny. V samotném Třinci provádějí letní i zimní údržbu na přibližně 35 hektarech.
K větším zakázkám bezesporu patří i generální ředitelství třineckých železáren, kde se vytvořil projekt, realizace a nyní se provádí letní a zimní údržba.
Trochu jinak
Ing. Rudolf Klus si zakládá na tom, že zahrady tvoří přeci jen trochu jinak, než konkurenční firmy. Na prvním místě je respektování okolní přírody. V kostře zahrady se proto používají exotické rostliny jen minimálně. Je to dáno i tím, že systém výstavby zde v Beskydech je rozptýlený a sídla tak přímo navazují na okolní krajinu. Domy jsou v bezprostředním kontaktu s okolní krajinou. Používají i rychleji rostoucí dřeviny, aby se novostavby do okolní krajiny zapojily, co nejdříve. Právě tato filozofie firmy se odráží i v názvu společnosti – Svobodné zahrady – respektive svobodná tvorba zahrad. „Proto si také většina klientů vybere naše služby, protože se ztotožní s naší filozofií“, doplňuje Ing. Rudolf Klus.
Bez techniky to nejde
Provádění takového rozsahu prací se samozřejmě neobejde bez potřebné techniky. Nejprve v Třinci používali techniku neprofesionální. Hlavní roli zde hrály finanční důvody. S nárůstem zakázek, ale pochopitelně neměly šanci svěřenou práci zvládnout. Proto byl po čase koupen profesionální komunální traktor s výkonem 35 k.
V polovině 90tých let, kdy firma začala provádět údržbu třinecké nemocnice byl zakoupen první stroj od společnosti Some Jindřichův Hradec, s. r. o. – mulčovač Peruzzo. Byla tak zahájena úspěšná spolupráce založená především na vzájemné důvěře, která trvá k oboustranné spokojenosti dodnes.
Nastal zde však problém s výkonem traktoru, protože výkon na vývodovém hřídeli nezvládal, tak energeticky náročnou operaci jako je mulčování. Potřeba byl tudíž stroj s nekompromisně vyšším výkonem.
Vítěz Volcan
Začali se tedy poohlížet po novém, dostatečně výkonném traktoru. Vhod tudíž přišla nabídka od Jana Matouška ze společnosti Some J. Hradec, který Ing. Rudolfa Kluse pozval v roce 2007 na výstavu Eima do Itálie, aby si zde mohl porovnat více strojů na jednom místě. Sám k tomu dodává:
„Z důvodu robustnosti stavby, zajímavého systému řízení – možnosti řízení kloubem i přední nápravou jsme si nakonec vybrali BCS. Důvody hrály i dlouholeté pozitivní zkušenosti s firmou Some, která tyto stroje do České i Slovenské republiky dováží. Z široké nabídky modelů jsme zvolili traktor BCS Volcan 850 Dualsteer.
Vybaven je čtyřválcovým dieselovým vodou chlazeným motorem Daimler – Benz o výkonu 92 k, který tak traktor řadí již mezi vyšší výkonovou třídu. Plně synchronizovaná převodovka umožňuje 16 rychlostí vpřed i vzad. Výkon hydraulických čerpadel u dvou nezávislých okruhů je slušných 31 + 49 l/min.
Synchronizovaný zadní vývodový hřídel umožňuje výkon 750 ot./min. Mokrá spojka je elektrohydraulicky ovládaná, s automatickou brzdou v neutrální poloze. Traktor pohání všechna kola s možností elektrohydraulicky vypnout přední nápravu. Problémem není ani doprava na delší vzdálenost, protože maximální rychlost je 40 km/h.
V Dolní Lištné traktor agregují převážně s taženým mulčovačem Peruzzo Jaguar o záběru 180 cm a s objemem zásobníku 1800 litrů. Nejprve uvažovali o mulčovači v nesené podobě. Ale byl příliš těžký a zadní náprava byla příliš zatížena. Takže nakonec zvítězila tažená podoba Jaguára, stačilo pouze na traktor dodatečně namontovat tažné oje. S touto sestavou panuje naprostá spokojenost, ani obratnost není o tolik menší než u neseného mulčovače.
Zejména oceňují, že takto si vybudovali ohromný komfort, protože se zkrátila doba, kterou potřebují pro jednu seč u všech udržovaných ploch, a které jsou striktně termínované.
Samozřejmě, že vlastní i menší travní traktory, ale Volcan je primárně určen na kompaktnější větší plochy. K odvezení travní hmoty slouží nákladní automobily vybavené kontejnery. Proto jsou všechny sekačky s vysokým zdvihem, aby byla minimalizována ruční práce.
S Volcanem se dále agreguje secí stroj při zakládání trávníků na velkých plochách,
a vibrační brány o záběru 2 m.
Používány jsou dvě sady pneumatik. Travní širokoprofilové pro letní údržbu, šípové užší pro realizaci a pro zimní údržbu.
Většina strojů je totiž vhodně využívána právě i k zimní údržbě. Jsou malých rozměrů, ale velmi výkonné, takže mohou bez problémů čistit prostory, kam se větší stroj nedostane (např. chodníky) Volcan se tak uplatní i s pluhem nebo upraveným zemědělským rozmetadlem na posyp soli nebo škvári,
Na jedné ose
Při realizaci zahrad nachází stále větší uplatnění jednoosé stroje. Ve strojovém parku firmy Svobodné zahrady Klus najdeme jednoosé dokonce tři, všechny nesou značku BCS. Z toho dva jsou se systémem Easy Drive. Jedná se o typy 630 WS2 a MM 630 WS Max.
Ing. Rudolfa Kluse zaujalo, že firma BCS začala vyrábět jednoosé stroje se systémem Easy Drive. Tento způsob pohonu je zvláštní tím, že kombinuje mechanickou a hydrostatickou převodovku při reverzaci pohybu. V Dolní Lištné, tak měli jako první stroj tohoto druhu v republice. A nutno dodat, že jsou s nimi spokojeni, protože je to lehká a obratná varianta. Důležité je i to, že finanční náklady jsou nižší než u stejných strojů s hydrostatickou převodovkou.
Systémem Easy Drive je vybaven model BCS MM 630 WS Max. Pohání ho benzínový motor Lombardini o výkonu 11 k. K pohybu slouží tři rychlosti vpřed i vzad. Nezávislý vývodový hřídel má výkon 990 ot./min.
Používají se převážně na přípravu půdy při realizacích zahradních ploch, a to v agregaci
s vibračními nebo aktivními rotačními bránami Muratori. Dále pak s adaptéry na sečení – žacími lištami, mulčovačem se svislou osou rotace a s dvounožovou sekačkou o záběru 1 m. V zimě se uplatní sněhová fréza. Kartáč pak nejen v zimě, ale i v letních měsících při úklidu chodníků a komunikací znečištěných při realizacích.
Závěrem
Celkově je Ing. Rudolf Klus spokojen s všestranností strojů BCS. Stejně tak i se spoluprácí s firmou Some J. Hradec. Větší problémy se u této techniky nevyskytly. Pouze drobnosti, které byly ihned odstraněny. Co se týče budoucnosti, tak v plánu je pořídit sněžnou frézu na Volcan, ale to záleží na velikosti udržovaných ploch a dalších aspektech, které firma příliš neovlivní. Do budoucna by také uvítali jednoosý stroj BCS s vyšším výkonem.