22.10.2009 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zkušenosti spojené s tradicí

O tom, že i v České republice existují zahradnické rodiny, není pochyb. Jednou z nich je rodina Schuchova, která od roku 1989 obnovila tradici zahradnictví ve Zdechovicích. Místní produkci založil praprapradědeček jednoho z dnešních majitelů, Ing. Pavla Schucha. Společně se svým otcem, Ing. Josefem Schuchem, CSc., nyní provozují úspěšnou okrasnou školku. Po dokončení zahradnické fakulty v Lednici na Moravě bude pokračovat v rodinné tradici syn Pavla Schucha Tomáš.

Zmiňovaný člen rodiny Schuchovi založil zahradnictví před bezmála 150 lety a věnoval se produkci tymiánu. Po jeho smrti pokračovali v podnikání jeho potomci a sortiment¬ školky rozšířili. Provozovali tehdy tradiční zahradnictví – produkovali sadbu zeleniny a okrasných květin, zeleninu, ale věnovali se i vazbě kytic a věnců. Po 2. světové válce přešlo zahradnictví pod Místní národní výbor a vedoucím byl na své vlastní zahradě dědeček Pavla Schucha. Po jeho smrti tuto funkci až do roku 1972 vykonávala jeho manželka. Po jejím odchodu do důchodu se dostala vedoucí pozice mimo rodinu a zahrada chátrala. V roce 1975 se plochy vrátily ve zbídačeném stavu původním majitelům.

Půl milionu výpěstků ročně
Po roce 1990 se rodina rozhodla obnovit ve Zdechovicích tradici zahradnictví a v polovině roku 1991 založili společnost Schuch, okrasné školky. Zkultivovali zanedbané plochy, odstranili zchátralé skleníky a vrhli se na soukromé podnikání. Zhodnotili zde své zkušenosti z předchozího působení v několika školkařských firmách..
Původní plochu 1,2 hektaru rozšířili k dnešnímu dni na hektarů 11. Největší část, sedm hektarů, zaujímá pěstování vzrostlých solitérních dřevin s balem, tři hektary obsadila kontejnerovna a jeden hektar v současné chvíli čeká na své využití. Využívají zde i fóliové kryty o ploše 3000 metrů čtverečních. Kontejnerovna je pod závlahou, plochy pro pěstování vzrostlých solitérních dřevin s balem doplňkovou závlahu, díky vyšší hladině spodní vody na pozemku, nevyžadují. O plochy pečuje v průběhu sezóny 17 zaměstnanců, přes zimu se jejich počet snižuje na devět.
Zaměření produkce odpovídá požadavkům zákazníků. Široký sortiment okrasných keřů a stromů uspokojí každého, v nabídce jsou dřeviny s baly i kontejnerované. Specialitou této školky je však sortiment okrasných třešní, magnólií, buků a borovic. Sakur nabízejí přes 50 kultivarů ve všech poptávaných výškách kmenů. Především zákazníci dodávající zboží do supermarketů vyhledávají nízko zapěstované rostliny (kmínek 60 až 80 cm) s možností rychlení na vánoční trh či pro prodej kvetoucích rostlin v průběhu jarních měsíců. Běžné množství kultivarů buků je 15, jsou zde však schopni produkovat až 35 kultivarů. Nezapomínají ani na břízy, roubují však velké množství dalších listnatých dřevin – habry, javory a čimišníky. Velkou skupinu produkce tvoří široký sortiment magnólií – ze školky jich odejde až 15 tisíc za rok, u vrb dosahuje množství deseti tisíc kusů. Nabízí i velké množství kultivarů tavolníků, mochen, loubinců či skalníků. Velkou část produkce zaujímají hortenzie, pokryvné růže a magnólie. Dohromady se zde ročně vyprodukuje kolem 100 000 roubovanců a 400 000 řízkovanců okrasných stromů a keřů a dobývají na 5000 vzrostlých solitérních dřevin z pole.

Pravidelný cyklus
Množení probíhá klasickým způsobem – řízkováním a roubováním. Pravokořenné keře a stromy se řízkují, na produkci podnoží využívají generativní množení či matečnice. Část roubů pochází také z matečnic, většinu však získávají při tvarovacím řezu produkovaných rostlin ve školce. Velkou část podnoží pro listnaté a jehličnaté dřeviny nakupují z lesních školek. Vlastní podnože si pěstují především pro vrby, břízy, habry nebo magnólie.
Začátkem vegetace jsou na zakořeněné podnože naroubovány rouby a takto připravené jsou umístěny do studených fóliových krytů. Na konci května se přesazují, stěhují na venkovní plochy a v průběhu letních měsíců jsou pěstovány ve stínovišti. Na podzim se jejich cesta dělí – některé jsou prodány jako jednoleté roubovance, část je v průběhu následujícího roku dopěstována do třílitrových kontejnerů pro prodej dvouletých roubovanců v a ostatní jsou přesázeny na pole, kde se za dva až tři roky dopěstují do velikosti dvou až dvou a půl metru.
Pro produkci speciálních kultur se využívají substráty značky Gramoflor, na obyčejné keře substrát od firmy Klassmann či Agro CS, které nakupují v big balech. Dovezené substráty obsahují základní hnojiva, přihnojují rychle rozpustným Hydrokomplexem či Osmocotem, pro bylinné řízky nakupují Mini Osmocote.

Vítáme i malé zákazníky
Největší podíl zákazníků tvoří zahradní centra, realizační firmy a jiní prodejci. Do ceny, respektive slevy, zboží se promítají dlouhodobé vztahy se zákazníkem. Nejvíce zde dbají na dobrou platební morálku. K výhodám patří i možnost dopravy zdarma vlastními vozy. Maloobchodní prodejnu zde nemají, pokud se však v provozovně někdo zastaví, neodmítnou jej obsloužit. Export dosahoval dříve až 50 % tržeb, dnes však zaujímá pouhých 15 až 20 procent. Podle Pavla Schucha je tento pokles částečně způsoben specializací zahraničních školek a jejich lepší spoluprácí. Výhodou jsou i mírnější klimatické podmínky školkařských velmocí.
Firma se věnuje i projektování a realizaci zahrad a veřejné zeleně, která se na tržbách podílí 25 – 30 procenty. Tuto aktivitu má na starosti manželka Pavla Schucha, Ing. Zita Schuchová, CSc.

Potřebné vybavení
Takové množství produkce se neobejde bez specializované mechanizace. Japonský dobývací stroj Yanmar a italský Holmac se nezastaví především v jarních a podzimních měsících, kdy se dobývá více než pět tisíc rostlin. Nezbytné jsou různé přepravní vozíky, vyvážecí či pásové kolečko. V kontejnerovně zase usnadňuje práci rozbalovačka substrátů Mayer, zásobník na zeminu vlastní výroby a tři sázecí stroje (značky Javo a Mayer). Na venkovních plochách je nezbytností školkovací pluh agregovaný na traktor Kubota. Neustálým zapřažením této dvojice se daří likvidovat plevele především mechanickou cestou, není potřeba využívat herbicidy. Bez čeho se však produkce okrasných dřevin neobejde, jsou fungicidy. Preventivní ošetření zamezuje výskytu houbových chorob, cíleně se stříká proti sypavce na borovici a padlí. Insekticidy se využívají při napadení výpěstků hmyzem.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down