Ani typické sychravé počasí začátku listopadu neodradilo greenkeepery z většiny golfových hřišť po celé České republice od účasti na již tradičním předváděcím semináři firmy Ittec, s. r. o. Třináctý ročník akce hostilo již po třetí příjemné prostředí Golf Resortu Konopiště a pořadatelé zde mohli přivítat 150 účastníků. Přestože byly praktické ukázky strojů zaměřeny především na údržbu golfových greenů a fairwayí, řada z nich má své využití i pro realizátory zahrad a zahradníky.
Společnost Ittec, s. r. o., byla založena v roce 1995 a od počátku se orientuje na prodej a servis strojů specializovaných na údržbu a péči o trávníky. V jejím portfóliu naleznete řadu významných výrobců techniky v širokém záběru od sekaček pro golfové trávníky i plochy veřejné zeleně, přes automatické zavlažovací systémy, profesionální traktory pro komunální plochy, stroje k regeneraci trávníků, techniku pro čištění ve městech a obcích, vozíky pro přepravu osob i nákladů a další vybavení golfových hřišť. Pojďme si nyní alespoň některé z nich představit.
Pro regeneraci trávníků
Pro regeneraci trávníků na menších golfových hřištích a zejména zahradách slouží ruční jednotka Maredo. Velkou výhodou tohoto stroje je možnost velmi rychle a efektivně měnit jednotlivé pracovní nástavce (kazety), které umožňují jednomu stroji vykonávat celou řadu regeneračních prací nutných při péči o trávníkové plochy – aerifikaci, prořezávání, dosev, ořezávání okrajů, atd. Celý stroj má robustní konstrukci, je vhodný pro profesionální použití a navíc nabízí nebývalou variabilitu, díky níž budete moci svým zákazníkům nabídnout celou řadu nových služeb. Je vyráběn v Nizozemsku a splňuje veškeré evropské normy. Maredo pochází z dílny Marinuse Reinckeho, známého konstruktéra strojů pro údržbu trávníků.
Všechny nástavce je možné připojit rovněž na větší sekačky či traktory. V nabídce jsou různé typy nožů – silnější jsou vhodné především k péči o trávníky v zahradách, slabší potom na údržbu greenů. K provzdušnění velmi tvrdých povrchů trávníků slouží vibrační spiker, který pracuje do hloubky 0 − 35 mm a umožňuje tak lepší prostoupení vláhy ke kořenům. Pro vyčesávání plsti, usnadnění přístupu vzduchu ke kořenům a přípravu dosevu je ideální vertikutátor o šíři záběru 55 cm. Konstrukce nožů umožňuje vyjmutí jednotlivých kusů, aniž by bylo nutné vyjímat celou hřídel. Intenzivního provzdušnění trávníků pak docílíme aerifikátorem, jehož trny o délce 7,5 cm umožňují aerifikaci do hloubky 3 – 4 cm. Hustota vpichů dosahuje počtu 1100 vpichů/m2.
Zejména realizátoři zahrad využijí profesionální aerifikátory značky Easy Core 106 vyráběné renomovanou firmou Redexim. Tento ručně vedený stroj o pracovním záběru 55 cm je osazen motorem Honda o výkonu 5 koní, má hmotnost 113 kilogramů a výkonnost 2550 m2/h. Stroj je velmi jednoduše řešený, ale přitom účinný a praktický. Pracovním ústrojím je kliková hřídel s výměnnými dutými nebo plnými trny o různých rozměrech, které umožňují provzdušnění vegetační vrstvy, zlepšení vodopropustnosti a zlepšení růstu kořenů. Jako jediný na trhu pracuje stroj až do hloubky 7 cm.
K odstranění travní plsti a nahrazení vertikutace slouží prutové brány Verti-Rake, jejichž výrobcem je rovněž nizozemská společnost Redexim. Jsou vhodné k použití na velkých travnatých plochách, především v parcích, na golfových a fotbalových hřištích a dostihových závodištích. Své uplatnění nacházejí také na umělých površích pro odstranění zhutnění granulátu a napřímení travních vláken. Jednotlivé hroty slouží k prohrabávání mezi stébly trávy, čímž uvolňují nánosy odumřelé hmoty. Tím je zajištěna lepší propustnost vody, kyslíku a živin do kořenové vrstvy a následné ozdravení a zhoustnutí trávníku. Brány Verti-Rake je možné použít i k vytvoření seťového lůžka při zatravňování. Pružinové uchycení hrotů zajišťuje dokonalý přítlak a kopírování terénu. Hroty jsou zajištěné jistícími lanky, aby nezůstaly ležet na trávníku po případnému vylomení.
Brány se vyrábějí v několika záběrech (od 1,5 m až do 6 m), přičemž širší varianty je možné hydraulicky nebo mechanicky složit. Mezi hlavní výhody patří nízké náklady, jednoduchost a výkonnost stroje.
Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č. 1/2010.