Název tohoto příspěvku je současně názvem odborného semináře, který proběhl ve dnech 1. až 3. prosince 2009 na MZLU v Brně. Organizace semináře na vysoké úrovni byla umožněna finanční podporou programu Kontakt – AMVIS a Českého svazu greenkeeperů.
Seminář byl mimořádný zejména tím, že se na tradiční akci v rámci Zimní školy greenkeeperů podařilo poprvé získat čtyři lektory z USA. Tři z nich působí na amerických univerzitách a jeden výzkumný pracovník ve společnosti zaměřené na půdní smáčedla pro trávníky. Každý přednášející měl k dispozici čtyři hodiny na prezentaci, polovinu času však zabral překlad. Za americkou stranu byl organizátorem profesor John Cisar, který působí na University of Florida. Jeho první přednáška byla nazvána podle hlavního motta semináře.
Udržitelné pěstování trávníků Cílem tohoto systému je získat maximální efekt při minimálních nákladech, což je u sportovních a golfových trávníků velmi obtížné. Jednou z cest je šlechtění nových odrůd, které jsou méně náročné na závlahu a hnojení, popřípadě jejich pěstování představuje další ekonomické výhody. Velké úsilí je věnováno šlechtění trávníkových GMO, jejichž komerční využívání předpokládá řada nadnárodních firem do pěti let. V USA existuje také několik organických golfových hřišť, kde nejsou používány syntetické pesticidy a hnojiva. Ustálení ekologické rovnováhy zde trvá až 15 let, ale po této době fungují bez zásadních problémů. Paradoxně se Američané v tomto učí i od Evropanů, neboť na starém kontinentě je používání hnojiv a pesticidů mnohem přísněji regulováno a rozpočty hřišť jsou nižší než v USA. Pokud ovšem chceme šetřit a přitom mít kvalitní trávníky, musíme mít dostatečné znalosti, abychom nevhodnou úsporou nezpůsobili problémy. Druhá přednáška prof. Cisara byla zaměřena na problematiku udržitelného hnojení. Zde zaznělo několik překvapivých informací, například že hnojení draslíkem nemá být podloženo půdními analýzami ale rozbory listů. Objevuje se řada nových organických hnojiv (zpracované čistírenské kaly, odpadní produkty ze zpracování sladu aj.), které jsou stále častěji používány pro hnojení trávníků.
Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č. 4/2010.
Text a foto Ing. Stanislav Hejduk, Ph.D., Mendelova univerzita v Brně