29.07.2010 | 04:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Cerason – nová PIWI odrůda pro ekologické vinohradnictví

Cerason je nová moštová odrůda révy vinné se zvýšenou odolností vůči houbovým chorobám. Koncem roku 2008 byla v České republice zapsaná do Státní odrůdové knihy. Udržovatelem odrůdy je podle informací na www.ukzuz.cz subjekt 1183 – Vilém Kraus, Mělník. Jedná se o perspektivní odrůdu pro výrobu červených a růžových vín vhodnou pro ekologické vinohradnictví a výrobu biovín.

Cerason představuje jednu z velmi zajímavých odrůd z tohoto šlechtitelského směru přinášející kvalitní červená vína výrazně „evropského charakteru“, která jsou konkurenceschopná s ostatními pěstovanými odrůdami evropské révy vinné.

Původ, nároky a charakteristika
´Cerason´ pochází z křížení odrůd ´Merlan´ x ´Fratava´, jež uskutečnili Vilém Kraus a Miloš Michlovský se svými spolupracovníky ve sdružení Resistant a na tehdejší Vysoké škole zemědělské v Brně (dnešní Mendelova univerzita). Rodičovská odrůda ´Merlan´ pochází ze zemí bývalého Sovětského Svazu. Jedná se o křížence odrůdy ´Merlot´ a francouzského donoru rezistence ´Seibel 13666´. Při šlechtění révy vinné na odolnost k houbovým chorobám byl právě ´Seibel 13666´ využívaný především v zemích bývalého Sovětského Svazu a z evropských zemí potom výhradně v České republice. ´Fratava´ je odrůda Vitis vinifera L. vyšlechtěná v ČR křížením odrůd ´Blaufränkisch´ a ´Saint Laurent´.
List je středně velký, klínovitý až okrouhlý, slabě trojlaločnatý. Řapíkový výkrojek je mírně otevřený, ve tvaru písmene V nebo lehce překrytý. List je zvlněný. Hrozen je středně velký až velký, kuželovitý, u základu třapiny vícekrát rozvětvený. Uspořádání bobulí v hroznu je středně husté. Bobule je malá, kulatá, tmavomodrá s voskovitým ojíněním až černá.
Odrůda Cerason vyžaduje dobré polohy a pro kvalitní vyzrálost také dostatek slunečního záření. Stanoviště by proto měla být výhradně svahovitá s jižní nebo jihozápadní expozicí. Odrůda je pozdní, a proto jsou vhodné lokality s delším vegetačním obdobím umožňující kvalitní vyzrálost hroznů. Je méně vhodná pro pěstování v okrajových vinařských oblastech.
Požadavky na půdu jsou střední. Vhodné jsou i půdy suché, na nichž vytváří řidší hrozny a bobule mají vyšší kvalitu. Naopak méně vhodné jsou půdy vlhké, které vedou k hustým hroznům, nadměrnému růstu keřů do zelené hmoty keře a horší kvalitě hroznů.
Ochrana a regulace násady
Odrůda dozrává v polovině října v závislosti na ročníku. Odolnost k zimním mrazům je dobrá, k houbovým chorobám pak velmi dobrá. V závislosti na stanovišti je možné Cerason pěstovat i bez ochrany, jak se ukázalo v pokusné vinici na Zahradnické fakultě, která se dlouhodobě neošetřovala proti houbovým chorobám. Odolnost k plísni révy je velmi vysoká a příznaky choroby se objevují v nízké intenzitě pouze na zálistkových letorostech. Dochází zde spíše k ohraničeným nekrózám, než-li k masivnímu rozvoji choroby. Květenství jsou k plísni révy velmi dobře odolná. Co se týče padlí révy, i zde je odolnost také velmi dobrá. Pouze v ročnících s velmi silným infekčním tlakem docházelo k projevu příznaků na listech, ale nedošlo k významnému rozvoji choroby. Hrozny většinou nebyly vůbec napadeny. Dobrá je rovněž odolnost k šedé hnilobě. Při deštivém počasí a hustých hroznech je však třeba věnovat ochraně pozornost, aby nedošlo k masivnímu rozvoji hniloby.
Cerason je odrůda s vysokou násadou hroznů, a je proto vhodná kombinace optimálního zimního řezu a regulace násady hroznů v průběhu vegetačního období. Doporučované zatížení pro tuto odrůdu je 4 až 6 oček na m2. Vhodným tvarem je střední vedení s řezem na vodorovně vyvázaný tažeň. Odrůda pozitivně reaguje na regulaci násady hroznů v době vegetace. V dosavadních pokusech jsem získal dobré výsledky s regulací na jeden hrozen na letorost v době krátce před zaměkáním bobulí a zejména s regulací metodou půlení hroznů v době před uzavíráním hroznů. Vína z regulovaných variant mají výrazně jemnější a harmonické chuťové vlastnosti a plnost chuti vína.
Velký význam má odstranění jednoho až dvou listů v zóně hroznů z důvodu jejich dobrého oslunění a tím i lepší fenolické zralosti. Kvalitní oslunění hroznů je velmi důležité jako nepřímá ochrana proti houbovým chorobám a zároveň velmi pozitivně působí na fenolickou zralost hroznů.

Text a foto Doc. Ing. Pavel Pavloušek, Ph.D., Mendelu v Brně, ZF v Lednici

Více informací naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 5/2010.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down