Využití letniček ve veřejné zeleni je každoročně aktuálním tématem ve většině českých měst, jako okrasné rostliny jsou totiž ideální pro oživení výsadeb parků či jiných veřejných prostranství. Pro ukázku jejich použití jsme se vypravili do Litoměřic, které, jak známo, leží v úrodném kraji Polabí a Poohří.
Působivé historické centrum s památkami tentokrát pomineme a zaměříme se na květenu a zeleň města, které je, spolu s jeho okolím, známé jako významné centrum ovocnářství a zelinářství.
Jedno z nejstarších českých měst Litoměřice vzniklo mezi roky 1219 a 1228 a leží na soutoku řek Labe a Ohře v oblasti Českého středohoří. Příznivé podmínky labských teras lákaly k trvalému osídlení již od mladší doby kamenné. V širokém okolí města je jedno z nejteplejších klimat České republiky, není tedy divu že se již na počátku 13. století pěstovala na stráních za hradbami vinná réva, která se ostatně na svazích Labe pěstuje dodnes. Svou tradici zde má i následná výroba vína, ať už ve městě či v okolních obcích.
Celková katastrální výměra města činí 1799 ha, na této ploše žije zhruba 24000 obyvatel. Největší plochu zeleně zaujímají především Jiráskovy sady a nový park U Hvězdárny. Nezanedbatelnou část poté tvoří výsadby letniček, na jejichž skladbě zástupci města Litoměřic úspěšně spolupracují od roku 2007 se společností Sempra Praha a.s.
Letničky kvetou spolehlivě po celé vegetační období, po ukončení jejich květu je lze nahradit podzimními výsadbami dvouletek, což je běžná praxe i v Litoměřicích. Během let se zde osvědčenými dvouletkami staly macešky, chejry a pomněnky. Macešky mají širokou škálu barev, a proto se mezi sebou dají ideálně kombinovat. U pomněnek je výhodou kompaktní zelený koberec, který během růstu vytvoří, bohužel ale nevydrží kvést celý podzim a tím
ztrácí na dekorativnosti. Pro veřejné výsadby se v Litoměřicích naopak příliš neosvědčily sedmikrásky.
Letničky jsou ve městě vysázeny v závěsných či jiných okrasných nádobách, na záhonových plochách a v parkových výsadbách. Jak mi ukázala Ing. Lenka Brožová z Odboru životního prostředí, oddělení městské zeleně, mají, v blízkosti centra, i speciální pokusné nádoby, do kterých vysazují nové letničky či dvouletky a spolu s odborníky ze Sempry a.s. se podle výsledků růstu a květu rozhodují pro návrh výsadby pro příští rok. Loni se v těchto pokusných kontejnerech osvědčily například různé odrůdy Zinnia, letos se ovšem nedařilo novince Ptilotus exaltatus ´Joey´, která se ukázala jako méně vhodná pro rozsáhlejší výsadby.
Ročně z rozpočtu uvolní město na zeleň zhruba 11 až 11,5 milionu korun, o tu pak pečují Technické služby města Litoměřice. Výjimku tvoří pouze nově vzniklé parky, o které se po dobu záruky starají jednotlivé realizační firmy. V nových parcích a také na hlavním kruhovém objezdu města je zavedena automatická závlaha, odpadá tím problém se zaléváním květin, které je v letošním horkém létě velice. Výsadbu letniček provádějí v Litoměřicích každý rok po 20. květnu, podle Ing. Brožové se tím předchází lidským nenechavcům, neboť dříve se vysazovalo kolem 15. května a květin v těch letech mizelo ze záhonů více než nyní. Všeobecně se ale dá říci, že procento ztrát z důvodu krádeží je každým rokem menší.
První zhlédnuté letničky byly vysázeny v závěsných nádobách na náměstí a jeho okolí. Všem květináčům dominovaly červeně kvetoucí Pelargonium peltatum v kombinaci s Helichrysum petiolare, tyto rostliny byly v dobré kondici a působily velice hezky. Další kombinacím s Bidens nebo modře kvetoucí Scaevola se letos úplně nedařilo a nádoby vypadaly smutněji než předešlé. Na Kapucínském náměstí obyvatele Litoměřic upoutá barevný záhon s Verbena hybrida ´Mamuth směs´ doplněný rostlinami Chlorophytum. Záhon je letně pestrý a příjemně kontrastuje s keřovou výsadbou v pozadí.
Kruhový objezd Na Kocandě je magnetem nejen pro kolemjdoucí ale také pro projíždějící řidiče, a proto se každý rok klade důraz na skladbu a barevnost květin. Na 59 m2 byla letos vysázena modro – žlutá kompozice ze Salvia farinacea ´Victoria Blue´, která je vyššího vzrůstu a naopak nižší Tagetes patula ´Sonnenglanz´, spolu s jemným Pennisetum setaceum. V roce 2009 byla kombinace barev výsadby na kruhovém objezdu zcela jiná, dominovaly oranžové Tagetes a Canna indica spolu s temně vínovou Perilla frutescens, všechny letničky ještě kontrastně doplňoval stříbrný Senecio bicolor. Změna skladby letniček je každoročně jistě vítána a městu přináší pestrost.
V blízkosti postaršího nákupního střediska jsou pro letničky určeny čtyři velké betonové záhony, které se liší skladbou i barevností. Na dvou plochách je složení květin podobné – ve středu se vyjímají vyšší červeně kvetoucí Canna indica a celou výsadbu rámují nízké žluté Tagetes patula ´Lemon Drop´, Tagetes patula x erecta ´Aramis´ a Bidens. Mezi těmito dvěma záhony je potom další, barevně ladící ke kruhovému objezdu opodál. Fialovo – žlutá kombinace barev je zásluhou Salvia farinacea ´Victoria Blue´ a Antirrhinum majus ´Žlutý král´. Květiny jsou vysázeny nepravidelně a barvy se hezky prolínají, na okraji záhonu je potom ještě doplňuje popínavá Glechoma hederacea. Poslední, asi nejzajímavější kompozicí na tomto místě je nezvyklá kombinace nízké bylinky Ocimum basilicum ´Compact´ a Craspedia globosa s nepřehlédnutelným žlutým květem. Bochánky bazalky ve středu a na okraji záhonu jsou nádherně doplněny žlutými kulovitými květy Craspedia na vysokých stoncích.
Text a foto Jana Klečková
Celý text článku spolu s fotografiemi naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č. 9/2010.