Klíněnka hlohyňová Phyllonorycter leucographella (Zeller, 1850) je drobný motýlek z čeledi vzpřímenkovitých (Gracillariidae) pocházející ze středomoří. V Evropě, kam byla pravděpodobně zavlečena z Přední Asie, se šíří od počátku 70. let.
Dnes se vyskytuje v mnohých státech evropského kontinentu, jako je např. Francie, Německo, Rakousko, Švýcarsko, Nizozemskoí či jihovýchodní Anglie apod. V České republice byla poprvé zjištěna v roce 1995 v Praze. V současné době je rozšířena po celém našem území v závislosti na výskytu hostitelské rostliny.
Estetické znehodnocení keřů
Hostitelskou dřevinou této klíněnky je hlohyně šarlatová (Pyracantha coccinea). Ta je jako stálezelený ozdobný listnatý keř, který lze dobře tvarovat či rozvádět po treláži, často vysazována v parcích, zahradách nebo podél komunikací. Z hlohyně tento druh příležitostně přechází na některé další, poblíž rostoucí druhy růžovitých dřevin, jako je skalník (Cotoneaster spp.), hloh (Crataegus spp.), ovocné dřeviny (Malus spp., Prunus spp.), kdoulovec (Chaenomeles spp.), kdouloň obecná (Cydonia oblonga) či jeřáb (Sorbus spp.). Zatímco na hlohyni může při silném napadení k. hlohyňovou docházet k estetickému znehodnocení a v extrémních případech i k částečné defoliaci, na ostatních uváděných hostitelských dřevinách je škodlivost zanedbatelná.
Text a foto Ing. Jakub Beránek, Ph.D., Lesnická a dřevařská fakulta Mendlovy univerzity v Brně
Více informací naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 8/2010.