Nizozemsko, to je v očích odborné zahradnické veřejnosti známý pojem. Nemusíme jej mít rádi i naopak propagovat, ale rozhodně jej musíme respektovat. Svou pozici zahradnického specialisty si buduje více než 300 let. Začalo to cibulemi tulipánů a postupně se navyšující produkce okrasných rostlin a školkařských výpěstků způsobila, že je dnes největším evropským vývozcem školkařského materiálu.
Produkce probíhá na více než 17 tisících hektarů (ČR 1500 hektarů) a stále stoupá. Oproti dřívějším rokům se snížil počet podniků (3741, ČR 243). Více než 70 % veškeré produkce směřuje do ciziny, z čehož 88 % se prodá v rámci Evropy.
Bez reklamy to nejde
Zvyšovat povědomí o nizozemské školkařské produkci pomáhá i organizace Plant Publicity Holland (PPH). Zaštiťuje na čtyři tisíce školkařů a pomáhá jim s prodejem jejich výpěstků. Školkaři za tyto služby platí speciální daní, která dosahuje 0,6 % z obratu a maximálně 12000 eur. Třetina z těchto peněz se investuje do reklamy, třetina do výzkumu a třetina do nezbytného lobby a marketingových průzkumů.
Každoročně také organizuje exkurze pro odborné novináře. V tomto roce se cílem stala oblast Zundertu v jihozápadní části Nizozemska. Ta byla po mnoho let centrem nizozemské produkce lesních stromů a keřů do živých plotů. Původní pěstitelé lesních stromů se postupně orientovali na produkci okrasných keřů. Oproti hlavní a nejznámější školkařské oblasti v okolí Boskoopu v severní části země se vyznačuje písčitou půdou. Rychlý odtok vody napomáhá nárůstu silného kořenového systému. S ohledem na dlouhou tradici pěstování sazenic v oblasti Zundertu jsou často na kořenovém vlášení sazenic přítomny mykkorhizní houby, které přispívají k lepšímu odrůstání sazenic v přírodě.
Vždy jde o semenáče
Produkce lesních sazenic a rostlin pro živé ploty může probíhat dvěma způsoby, vždy se však jedná o produkci z osiva. V prvním způsobu jsou mladé sazenice ještě v rok výsevu vyzvednuty, vytříděny a na jednu až dvě pěstební sezóny vysazeny zpět do půdy. Druhý způsob je spojen s podřezáváním sazenic. Osivo je vyseto a na konci prvního roku pěstování podřezáno pro podpoření rozvětvení kořenového systému. Podle síly růstu se nechávají na původním stanovišti ještě jeden případně dva roky. Všechny takto vypěstované rostliny se obecně prodávají jako prostokořené, ale v poslední době se v Nizozemsku množí požadavky zahradních center na dřeviny v kontejnerech.
Výsev nemusí probíhat přímo do půdy. Zejména pro zimní výsevy a při vybavení specializovanými stroji využijeme sadbovačů. Ty jsou umístěny na kryté plochy a zálivka, hnojení i ochrana mladých rostlin probíhá řízeně. Do míst, kde semena nevzklíčila mohou být posléze znovu umístěna a sadbovač tak bude 100% zaplněn mladými rostlinami.
Základem je kvalitní osivo
Drtivá většina školkařů osivo nakupuje. Pro výsev autochtonních rostlin je nutné pořizovat osivo z domácích zdrojů s potvrzením původu. V Nizozemsku je péče o historické a původní zdroje náplní jednoho oddělení společnosti Staatsbosbeheer. V rámci zachování původního autochtoního osiva pečují o plochy keřů, které by podle mapových podkladů měly dosahovat úctyhodného stáří 300 až 400 let. Tyto rostliny jsou velmi dobře adaptovány na místní podmínky a vynikají odolností proti chorobám a škůdcům. Stávají se tak ideálním výsevním materiálem. Péče spočívá v udržení původních podmínek pěstování i užití – např. dělících příček mezi pastvinami, plotů podél cest apod. Nejedná se však pouze o práci v pravém slova smyslu. Každoročně je pořádáno mistrovství světa v „plotování“ (hedgioning), ve speciálním tvarování keřů. Do hodnotících kritérií jsem plně nepronikla, účelem však je ohnout hlavní výhony keře tak, aby z něj v následujícím roce vyrašily větve a on sám zesílil. Plot se tak stává neprostupným a farmářům ušetří náklady na další oplocení.
Teplé a studené ošetření
Modernímu světu vládne specializace. Už jsme si zvykli na producenty věnující se jedné skupině rostlin. Okrasných, ovocných či trvalkových školek máme i u nás dost. Méně je již těch, kteří se soustředí pouze na jeden druh, ale i takové najdeme. Jedinou svého druhu v Evropě je však společnost Tenax Tree-Seeds & Plugs Nielse Dictuse, který se společně se svou ženou specializoval na dodávky profesionálně ošetřených osiv.
Text a foto Helena Piková
Celý článek naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č. 11/2010
lidi, máte rádi živé ploty nebo jste spíš na klasické ze dřeva nebo na pozinkované pletivo? mám nově postavený domeček na vesnici, a přemýšlím, jaký typ plotů právě zvolit, aby vypadal nějak hezky, nepokazila se jím spojitost s přírodou, ale zároveň aby nebyl nějak extra dráhy 😀 jo jsem náročný, vím, ale chci to mít hezké:)