24.12.2010 | 06:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odhad letošní sklizně ovocných dřevin

Dosavadní průběh roku není pro ovocnáře příliš příznivý, nepříznivé počasí během zimního a jarního období bude mít vliv na sníženou úrodu ovoce. Největší škody zaznamenají pěstitelé meruněk, ale i dalších ovocných dřevin. Letošní sklizně ovoce tak bude výrazně nižší než v roce 2009 a zároveň i v několika posledních letech.

Letošní zimu můžeme označit za celkem běžnou, nezvyklá však byla poměrně vysoká sněhová pokrývka, zejména v oblastech kde to není zvykem. V řadě případů tak oplocení sadů neplnilo svou funkci a zvěř se dostala do porostu, kde způsobila řadu škod. Rovněž v některých jinak teplých oblastech, jako je jižní Morava, byly zaznamenány teploty hluboko pod –20 °C a došlo zde k částečnému poškození pupenů u peckovin.

Vlhké jarní počasí
Nepříznivé počasí čekalo na ovocnáře bohužel i v jarním období. Chladné a především velmi vlhké počasí během květu ovocných dřevin přineslo ztráty na úrodě. Díky nepříznivým podmínkám bylo kvetení velmi dlouhé a nerovnoměrné, v řadě případů byl také problém s dostatečným opylením. U peckovin, zejména meruněk, třešní a višní došlo k napadení porostů moniliovým úžehem a tím ke snížení úrody. Největší ztráty mají pěstitelé meruněk, u kterých je letošní úroda o dvě třetiny nižší než před rokem a zároveň jedna z nejnižších za poslední roky.

Nekvalitní úroda jádrovin
Deštivé počasí v průběhu května se negativně projeví i na výši a kvalitě sklizně jablek. V některých pěstitelských oblastech, jako je například severní Morava, spadlo během května až 400 mm srážek. Podmáčené výsadby neumožňovaly průjezd techniky a často tak znemožnily ošetření sadů proti houbovým chorobám. Právě pro rozvoj těchto chorob byly v květnovém vlhkém počasí ideální podmínky. Výskyt strupovitosti na jabloních je díky tomu letos vyšší než v minulých letech. Porosty také kvůli vlhkému počasí vykazovaly velké deficity některých prvků, zejména vápníku, hořčíku a bóru. Stromy na tento stav zareagovaly zvýšeným propadem plůdků a tím bude úroda jádrovin v postižených oblastech nízká. Určité problémy byly zaznamenány i s výskytem škůdců, obecně se jednalo o vysoké množství zástupců řádu Stejnokřídlých. Opakovaně se vyskytují mšice a velké problémy přinášejí pěstitelům hrušní regulace mer. Problémem byly i rozvleklé vlny obalečů a s tím související nutnost více ošetření.

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č. 9/2010.

Text Ing. Martin Ludvík, Ovocnářská unie ČR

Foto archiv redakce

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down