Společnost Botanicus byla založena v roce 1992, v rámci ekologického zemědělství se od roku 2001 pěstuje na jejích plochách ovoce, zelenina, byliny a další rostliny. Celý komplex firmy patří mezi top farmy s vysokou diverzifikací činností. Subjekt funguje nejen jako zemědělec, ale zároveň také jako výrobce a prodejce.
Spoluzakladateli a dnes již výhradními majiteli společnosti jsou Ing. Dana a Jan Hradečtí. Hlavním zahradníkem tamějších zahrad je Luboš Čepička a celková plocha pro produkční i okrasné zahradnictví se rozkládá na 32,5 hektarech. Celkovou vizí Botanicu je šetrný přístup k přírodě a její ochrana. Nezastává však dogmaticky formu celého ekologického zemědělství a také proto nazývá majitelka Ing. Hradecká jejich způsob pěstování spíše ekologickým zahradnictvím. Na pěstebních plochách ale platí striktní zákaz syntetických hnojiv, postřiků a stimulátorů. Například proti obávaným škůdcům – slimákům se používá biopreparát.
Unikátní sbírka rajčat
Zahrady jsou rozděleny tematicky na několik částí (klášterní, bílá, čínská nebo zeleninová zahrada) oddělených živými ploty. Na každé ploše jsou jiné půdní podmínky, místní zahradníci se snaží vyjít vstříc přírodě a pěstovat především to, pro co jsou zde příhodné podmínky. Kvůli vysoké hladině spodní vody se například vůbec nedaří meruňkám.
V Bylinných zahradách Botanicus se pyšní unikátní sbírkou rajčat. Letos jich bylo vysázeno na 126 odrůd, v minulých letech to bylo i 170. Většina rajčat je tyčkové formy a pěstují se v tří-honovém systému. Rajčata se zde nehnojí, každý rok jsou totiž vysazovány na záhony po hnojené zelenině. Odrůdy mají různá využití, ty s velkými masitými plody jsou určeny pro výrobu kečupů nebo protlaků (´Italian Heirloom´), s klasickými plody pro přímou konzumaci (´Gold Medal´) či výrobu salátů (´Mexico Midget´) a ty s drobnějšími plody tvořící hroznovitá květenství (´Cherry Roma´) se využívají například na sušení. Ne všechna rajčata, která se na záhonech v Ostré urodí, jsou však vhodná k jídlu. Existuje například odrůda, která je velmi odolná proti chorobám rajčat, její plody ale nejsou zrovna chutné. Rajčata zahradníci v Botanicu vyštipují, vzniká tím hustější rostlina, která je více odolná proti chorobám.
Rajčata v Ostré jsou také předmětem vědeckého zkoumání, druhým rokem funguje společný projekt firmy Botanicus a České zemědělské univerzity v Praze. Na rostlinách je sledována jejich odolnost vůči houbovým chorobám
Eliminace ekologické stopy
V Botanicu si pěstují své osivo, které – protože nejsou garantovaná osivářská firma – používají pouze pro své účely. Veškerá zdejší produkce je zde zpracována nebo prodána u firemního obchodu. V případě málo častého nadbytku produkce, například zeleniny, jsou plody nabídnuty dovozcům dnes moderních tzv. fresh bedýnek.
Díky vlastnímu pěstování rostlin (a jiných surovin) a umístění všech procesů výroby na jednom místě se v Botanicu eliminuje ekologická stopa konečných výrobků. Přítomností všeho „pod jednou střechou“ se vyloučí například dovoz surovin ze vzdálených míst. Při výrobě bio kosmetiky se také nepoužívají extrakty ze sušených, ale přímo z čerstvých rostlin.
V areálu firmy manželů Hradeckých je kromě ekologického postoje k přírodě k vidění mnohem více. Místní vesnička slouží jako názorný edukativní prostor především pro děti. Při návštěvě celého areálu je možno ochutnat mnohé výrobky ze zde vypěstovaných ingrediencí. V obchodě je možné si kromě potravinářských produktů zakoupit i ty kosmetické, vše v bio kvalitě.
Text a foto Jana Klečková