Stejně jako v předchozích letech i letos uspořádala společnost Sempra Praha a.s. Den otevřených dveří své šlechtitelské stanice ve Veltrusech. Semena a květiny z místní pobočky mají svou dlouholetou tradici, i když podmínky pro pěstování nejsou vždy jednoduché.
Letničky jsou ideálními rostlinami pro veřejné výsadby v letním období. Ve Veltrusech jsou vysázeny zhruba na dvou hektarech, na kterých se šest zaměstnanců pod vedením hlavního šlechtitele Ing. Jiřího Porše zabývá především jejich udržovacím šlechtěním a novošlechtěním.
Náročná péče
Plochy na pěstování letniček má společnost Sempra Praha a.s. pronajaty od památkářů a jejich umístění se každý rok mění. S tím je bohužel spojeno neustálé zamořování polí. Unavená půda se ze špatné péče těžce vzpamatovává a následná péče o ni stojí mnoho sil a prostředků. Kvalitu polí ovlivnily i povodně v roce 2002, po kterých z místního půdního podkladu vymizely cenné živiny a humus.
Dříve se před výsadbou letniček používal postřik herbicidem Synfloran 48 EC, který už je ale v České republice zakázaný. Náhradou by mohl být nevyzkoušený herbicid Stomp nebo totální Roundup, u nich ovšem panuje obava z možných negativních následků. Velice náchylné na zamořenou půdu jsou především čínské astry, ty jsou také důvodem proč se každý rok mění stanoviště pro pěstování, na stejné pole by totiž měly být vysázeny ideálně až po osmi až deseti letech. Na místě jinak hrozí zamoření houbou Fusarium oxysporum, která ucpává cévní svazky rostlin a tím způsobuje jejich vadnutí. Jedinou obranou proti fusariovému vadnutí aster je prevence (nezamořené stanoviště) a v případě již napadeného porostu časté provzdušňování půdy. Na tuto chorobu doplatila i dnes již neexistující šlechtitelská stanice v Libochovicích, kde byly astry v podstatě vyhubeny. Ve Veltrusech udržují více než 20 odrůd aster z vlastního šlechtění plus další odrůdy množí na zakázku, péče o ně je tedy velice náročná.
Letošní proměnlivé počasí působilo na výsadby letniček vesměs negativně. Rostlinám nesvědčí časté výkyvy teplot – nejprve vlhko, po výsadbě naopak velké sucho a horko. Díky teplotním šokům je tento rok zpožděný celkový růst všech květin. Velice špatně tento stav snášely slaměnky. Nepříznivé podmínky naopak letos nijak negativně neovlivnily ostálky, jejichž vzrůst a kvalita byla bezchybná. Ostálky jsou všeobecně hodně odolné s výjimkou atraktivní svěže zelené Zinnia elegans ´Envy Double´.
Na pěstebních plochách ve Veltrusech pěstují šlechtitelé každoročně zhruba 50 odrůd květin, což odpovídá třetině celého letničkového sortimentu firmy. Na pole se každý rok ručně vysází asi 100 000 kusů sadby. Pokud místní osivo dosáhne věku tří let, je nutná jeho obnova. Záhony jsou na poli uspořádány do dlouhých pruhů a mezi jednotlivými jsou mezerové pásy, které umožňují snadnější přístupnost jednotlivých porostů mechanizaci a zajišťují i dostatečnou izolační vzdálenost odrůd stejného druhu. Téměř všechna práce na poli se přesto vykonává ručně, jen to zaručí vysokou kvalitu výpěstků. Při výsadbě rostlin je důležité myslet i na nároky jednotlivých druhů, například slaměnky a ostálky musí být kvůli hrozbě cizosprášení minimálně 50 metrů od sebe.
Spolupráce s městy
Šlechtitelská stanice spolupracuje s mnohými realizačními firmami a českými městy, kterým dodává sadbu do veřejných výsadeb, vedení stanice často připravuje návrhy výsadeb, případně sestavuje i osazovací plány. Pro města a obce, jako jsou Kralupy nad Vltavou, Odolena Voda, Jince, Chomutov nebo Litoměřice, je ročně určeno zhruba 50 000 sazenic. Zástupci Litoměřic rádi experimentují a letos na jeden tamější záhon nechali vysázet rostliny Ocimum basilicum ´Compact´ v kombinaci s Craspedia globosa. Po domluvě s Ing. Poršem byly letos ve Veltrusech pokusně vysázeny další rozmanité druhy bazalek a podle růstu a vzhledu se rozhodne zda je jejich využití vhodné pro městské výsadby v dalších letech. Na polích bylo možno vidět bazalky temně fialové či s vůní skořice. I v oblasti výsadeb je celkem znát finanční krize a místo experimentů tak mnohdy zákazníci zůstávají u dlouhodobě oblíbených, spolehlivých a především cenově dostupných Tagetes a Begonia semperflorens.
Největšími odběrateli osiv, vyprodukovaných na Šlechtitelské stanici Veltrusy jsou firmy Semena Vaněk, spol. s r.o. a Semena Černý z Jaroměře. Do zahraničí se ve Veltrusech množí například Callistephus pro německé a modrá Salvia farinacea pro americké zákazníky.
Detailně k letničkám
Nejvyužívanější rostlinou do městských výsadeb je Tagetes, který kvete jako jediná letnička již v květnu. Mezi stále oblíbené patří například zástupci rodů Ageratum, Dahlia, Senecio, Salvia a Begonia. Kromě jmenovaných letniček šly v letošním roce nejvíce na odbyt ještě Helichrysum, Callistephus, jiřinkokvětá Zinnia a Limonium, jejíž zásobu zákazníci zcela vykoupili. Mezi aksamitníky jsou nejoblíbenější Tagetes patula ´Fiesta´a novinky ´Titan´ a ´Fuga´. Naopak z méně prodávaných jmenujme červený Tagetes ´Mars´.
Červená Salvia splendens ´Svatojánský oheň´ je jedna z rostlin která nesnáší teplotní šoky a díky nim letos začala pořádně růst až v polovině srpna. I když je u nás tato letnička zdomácnělá, s výkyvy počasí se stále nevyrovnala. Fialová Salvia splendens ´Fialka´ je na veltruských polích pěstována především pro město Klatovy – dobrého zákazníka, který ročně za semena od Sempry Praha a.s. utratí slušnou sumu peněz. Podle Ing. Porše má ale tato konkrétní Salvia nevýhodu v tom, že špatně semení. Bochánkovitý žlutě kvetoucí Tagetes tenuifolia ´Citrina´ se ve městech zpravidla sází na 20 cm od sebe, pokud je mu však ponechán prostor dokáže růst až do šířky jednoho metru. Nakonec si povšimneme ještě rodu Zinnia, u kterého se jiřinkokvěté odrůdy šlechtí po jednotlivých barvách a naopak ´Kaktusokvětá směs´ pouze jako mix barev. ´Pomponkovité´a ´Scabiosaeflora směs´ při šlechtění stále štěpí své barvy a nelze z nich proto vyšlechtit barvy jednotlivé. Při špatných klimatických podmínkách mohou plnokvěté ostálky tvořit pouze jednoduché květy, jejich šance na reprodukci je tím ale kupodivu větší.
Novinky letošního roku
Jmenujme nejprve odrůdy převzaté ze zahraničí, které se u nás po několikaletém pěstování osvědčily a jsou vhodné pro výsadby. Rudbeckia hirta ´Sonora´ je velmi atraktivní novinkou letošního roku s velkým zlatožlutým květem velikosti 12 až 15 cm, u středu hnědým. Tato Rudbeckia rozšiřuje sortiment o chybějící nízkou odrůdu, její výška je asi 40 cm. Salvia farinacea ´Victoria Blue´ obohacuje žádaný sortiment modrých Salvia jako nižší varianta oproti odrůdě ´Gruppenblau´, pro svůj vzrůst – asi 60 cm je pro některé typy výsadeb vhodnější. Salvia coccinea ´Snow Nymph´ doplní kolekci (červenou ´Lady in Red´ a růžovou ´Coral Nymph´) odrůd tohoto druhu Salvia svou čistě bílou barvou.
Nově vyšlechtěné odrůdy na ŠS Veltrusy jsou Tagetes patula ´Titan žlutý´ a Tagetes patula ´Titan oranžový´. Obě odrůdy jsou kompaktní s velkým květem 5 až 6 cm a zároveň nízkého vzrůstu asi 20 cm, pro svůj vyrovnaný vzrůst jsou velmi vhodné do městských výsadeb. Verbena x hybrida ´Mamuth červený´ a Verbena x hybrida ´Mamuth modrý´ jsou odrůdy nízkého plazivého růstu a pro svou velmi atraktivní a žádanou jasně červenou a modrou barvu s bílým okem byly vyselektovány dlouholetým výběrem z odrůdy ´Mamuth směs´. Ideální jsou pro záhony se závlahou.
Šlechtění ve Veltrusech má svou dlouholetou tradici a důležité je, že osivo produkované tamější šlechtitelskou stanicí je původem české a květiny z něho pěstované jsou zvyklé na místní podnebí. Podmínky pro pěstování nejsou vždy ideální, ale i tak se osivo neustále vyznačuje dobrou klíčivostí a odrůdovou pravostí.
Text a foto Jana Klečková