Než se věnuji vlastnímu hodnocení posledního Hortifairu, vrátím se trochu do historie, která s aktuálním stavem souvisí: Veletrh Hortifair se pořádá vždy na podzim od roku 2000 ve veletržním areálu RAI v Amsterdamu. Nemá tedy dlouhou tradici, ale on tehdy nezačal úplně od nuly a tradice v sobě obsahuje.
Jeho předchůdci byly dvě odborné zahradnické výstavy, které se před tímto rokem konaly jindy a jinde:
• Mezinárodní veletrh květin (IBVT) v prvním týdnu listopadu v areálu burzy v Aalsmeer,
• Národní veletrh zahradnictví (NTV) v lednu v RAI Amsterdam.
Dohodou organizátorů obou stále úspěšnějších veletrhů se v roce 2000 oba spojily do nového „Hortifair“, přestěhovaly se do RAI Amsterdam a probíhaly počátkem listopadu. Vnitřní členění veletrhu sice na počátku zůstalo rozdělené podle uspořádání původních výstav, ale bylo „pod jednou střechou“. Ani název Hortifair se hned příliš neujal a nepoužíval. Veletrh se postupně stal homogenním a významným nejen pro samotné Nizozemsko, ale pro zahradnictví celého světa. Na tak obsáhlý veletrh se vyplatilo přijet odkudkoliv.
Již od roku 2000 organizoval Svaz květinářů a floristů ČR každoroční autobusové zájezdy na tento veletrh spojený s exkurzemi do výrobních podniků a květinových burz.
Hortifair byl velmi úspěšný, zaplnil všech 11 pavilonů výstaviště. Přestože byl přístupný jen odborné veřejnosti, návštěvnost za čtyři dny konání stoupala až nad 60000 návštěvníků.
Ke zlomu návštěvnosti došlo v roce 2007, kdy se termín konání posunul na polovinu října. Od následujícího roku klesá plocha expozic, návštěvnost a celková zajímavost veletrhu. Od roku 2008 se nekonají ani zájezdy SKF, celkem logicky těsně před Dušičkami není zájem.
Zpět k roku 2010
Hortifair 2010 se konal 12.–15. 10. v RAI Amsterdam. Obsadil jen pět pavilonů (původně 11!), počet návštěvníků uvádí organizátoři 23256 (bylo i přes 60000). Protože jsem měl možnost vidět všechny veletrhy Hortifair od roku 2000, mohu jednoznačně potvrdit na první pohled zjevné zmenšení veletrhu a jeho obsahu.
Zvláště odlišný byl letošní rok v podílu rostlinných materiálů – řezaných květin, pokojových rostlin, sazenic, novošlechtění květin apod. bylo vystaveno minimum. Byly spíše součástí soutěže a přehlídky novinek než v expozicích firem.
Vyplývá z toho, že těžištěm veletrhu byla zahradnická technika – materiály, zařízení, stroje, stavby. S odkazem na minulost by se dalo změny vyjádřit jako návrat k původní výstavě NTV, kde též dominovala technika.
Vystavovatelé rostlinných materiálů a navazujících služeb nepřestali vystavovat, jen využili jiných možností. Především se vrátili do původního termínu výstav na počátek listopadu a do areálu květinové burzy Aalsmeeru, kde se v termínu 3.–5. 11. konal veletrh Flora Holland Trade Fair. Dalším veletrhem konaným ve stejném termínu 2.– 5. 11. byla květinová výstava IFTF ve Vijfhuizen v areálu známém konáním výstavy Floriane.
Výhodu měl redukovaný veletrh a menší návštěvnost v tom, že v pavilonech bylo méně lidí, dalo se volně chodit a firmy nebyly pod tlakem zájemců o informace. Byl klid na jednání, byla volná místa v restauracích a v parkovištích, pořadatelé se snažili o ideální služby přítomným.
Tyto výhody byly jen malou náplastí na nespokojenost návštěvníků i vystavovatelů. Návštěvníci vážili dlouhé cesty z celého světa, očekávali obvyklý rozsah nabídek, novinek, partnerů, ale to se naplnilo jen částečně. Vystavovatelé většinou zmenšili velikost svých expozic, protože se skutečný vývoj dal předpokládat, ale přesto museli nemálo investovat do přípravy, vybavení a obsluhy expozic. Přijde-li pak jen polovina obvyklých návštěvníků, je i potenciál efektivity poloviční.
Text Ing. Zdeněk Nachlinger, Praha
Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č.2/2011.