22.02.2011 | 06:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zvyšujeme kvalitu produkce

Tradice pěstování drobného ovoce na vlastních zahradách pomalu upadá, ale zájem o tyto plody nikoliv. Pro ty, kteří se nemohou nebo nechtějí pouštět do boje s přírodou, je zde již osvědčená alternativa jejich nákupu. A když i prodejny nadnárodních řetězců nabízí plody domácí produkce, není zde vlastně ani rozdíl. I když ... za jejich produkcí stojí profesionální přístup a roky zkušeností.

Společnost Berry servis, s. r. o., je tou, která se ve tvrdém konkurenčním boji prosadila a prostřednictvím většiny nadnárodních sítí v rámci České republiky distribuuje své produkty. Zaměřuje se na produkci jahod, malin a ostružin a aby poskytla kompletní sortiment drobného ovoce nakupuje borůvky.

Sazenice z vlastní nabídky
Vedle vlastní produkce drobného ovoce nabízí i kvalitní frigo sadbu jahod nizozemského šlechtitele Goossens flevo plant, B.V. Frigo sazenice jsou sklízeny na podzim a do expedice udržovány při teplotě – 2 °C. Tato chlazená sadba je určena pro zakládání porostů od brzkého jara do konce června. Všechny zásobní látky má ukryty v srdíčku a kořenovém systému. Rostlina má diferenciované květní pupeny pro příští rok a první úrodu tak sklízíme již v roce výsadby.
I pro vlastní produkční plochy jahodových výsadeb, které dosahují 30 hektarů, zvolili sazenice frigo. Pro ranou sadbu vybrali ´Flair´, která vyniká tvrdšími a většími plody až do konce sklizně. Hlavní sklizni vévodí ´Darselect´ a ´Elsanta´ a ně navazuje ´Salsa´. Všechny jmenované odrůdy mají vysoký výnosový potenciál při dodržení všech potřebných pěstebních podmínek. V bohaté nabídce stáleplodících odrůd zvítězila ´Evie 2´, která podle zjištěných poznatků nejlépe snáší drsnější vnitrokontinentální klima, jež se vyznačuje velkými rozdíly teplot v průběhu roku. Tuto hlavní odrůdu doplňují odrůdy ´Everest´, ´Florin´ a ´Floriante´. Poslední dvě jmenované byly v letošní nabídce novinkou.
Stáleplodící odrůdy navazují na hlavní červnovou sklizeň a jejich plody jsou k dispozici od první dekády července do konce října v závislosti na průběhu počasí. Mají vysoké nároky na zálivku, hnojení a ochranu. Pro zvýšení intenzity pěstování těchto odrůd si pořídili před čtyřmi lety fóliové kryty od firmy Haygrove tunnels o celkové ploše pěti hektarů. Výsadba v krytých plochách umožňuje snížit dávky ochranných prostředků, zvýšit hustotu výsadby i sklizeň v deštivých dnech. Tyto výsadby jahod také dosahují delšího období sklizně. A aby byly rostliny v optimální kondici, používají se pouze jeden rok. Za něj se sklidí v průměru 25 až 30 tun plodů z jednoho hektaru.

Pěstování pod krytem
Sazenice jahod jsou ve krytu širokém osm metrů sázeny v pěti řádcích s šířkou meziřádku 60 centimetrů. Výška oblouku dosahuje 3,5 metru, délka tunelu 200 metrů. Tak je poskytnut dostatek prostoru pro pohodlný pohyb mechanizace i osob. Samozřejmostí je vybavení kapkovou závlahou s vývodem kapkovače ke každé sazenici. Veškerá závlahová voda je shromážděna v zásobní nádrži o objemu 500 kubíků a je čerpána z vrtu. Připojená automatika umožňuje i přípravu hnojivé zálivky podle nastavených pokynů.
Trvanlivost používané fólie dosahuje tří až čtyř let. Díky mléčnému zabarvení nedochází v průběhu letních měsíců k přehřívání porostu.
Výhodou zvolených fóliových krytů společnosti Haygrove tunnels je jednoduchá a rychlá montáž a demontáž základní konstrukce. Pro jahody, které jsou kulturou náročnou na půdní podmínky a nesnesou pěstování po sobě, je ideálním řešením. Každý rok na jaře se tak fóliovník stěhuje na místo vybrané pro pěstování jahod. Výsadby sazenic a stavba konstrukce probíhají souběžně a optimální termín dokončení obojího je do konce června. Patky jednotlivých oblouků se zavrtávají přímo do země a na ně se nasazují samotné oblouky. Následuje zakrytí fólií a její upevnění pomocí provazů přehazovaných ze strany na stranu a vázaných do jednotlivých oček. Ani každoroční stěhování nijak neubralo na použitelnosti těchto krytů a nesnížilo jejich využitelnost. A jelikož byli v Berry servisu s tímto systémem více než spokojeni, stali se zástupci této společnosti na českém trhu.

Nových trendů se nebojí
S každoročním nezbytným stěhováním konstrukce fóliovníku je spojeno mnoho provozních nákladů i starostí. Proto v letošním roce využili při produkci jahod nové technologie. Místo klasického umístění rostlin v půdě sáhli po rukávcích naplněných kokosovým vláknem. Rostliny v nich umístěné nijak neovlivňují půdní rozdíly a rostliny jsou tak více vyrovnané. Tato technologie pěstování se uplatní především při vysoce intenzivním pěstování ve fóliovníku. Zvýšené vstupní náklady se při dobré technologii pěstování vrátí na vyšší a kvalitnější úrodě.
Tento výrobek pochází od belgického dodavatele. Náplň rukávců je z praného a drceného kokosového vlákna. Používat se mohou dva roky a poté se zlikvidují kompostováním.

Nové plochy fóliovníků
Ale jahody a jejich sadba nejsou jediným výstupem společnosti Berry servis. Pěstují zde i další drobné ovoce – maliny a ostružiny. A jelikož tyto plodiny jsou na nepřízeň klimatických podmínek snad ještě náchylnější než jahody, pořídili si na další tři hektary fóliových tunelů. Opět sáhli po vyzkoušeném systému Haygrove tunnels.
Nové plochy tedy slouží pro výsadbu maliníků a ostružiníků. Obě plodiny byly vysazeny ještě v průběhu výstavby tunelu. Jelikož je potřeba dostatečného zapojení trávníku v meziřadí, k potažení fólie dojde až na jaře příštího roku. Odpadne tak i nutnost závlahy výsadeb v průběhu podzimu a skasání fólie v průběhu zimních měsíců.
Pro tyto výsadby zvolili v Berry servisu šířku tunelů devíti metrů a výšku 4,5 metru. Výsadba obou kultur je provedena ve třech řádcích tak, aby byl umožněn přístup mechanizace i ke krajovým řádkům z obou stran. Kryt v tomto případě slouží především jako ochrana květů a plodů v době deště. Neslouží k urychlení násady plodů či prodloužení sezóny.
Z odrůd maliníku zvolili ´Tulameen´, která vyniká kvalitou plodů. Sadba pocházela od českého dodavatele. U ostružin zvítězila beztrná ´Loch ness´ s vysokým výnosem kvalitních chutných plodů.
V tomto intenzivním způsobu pěstování předpokládá Ing. Martin Louda, jeden z majitelů společnosti, výnos sedm až osm tun z hektaru u ostružin a pět tun u malin. Při ploše výsadeb 11 hektarů maliníku a 1,5 hektaru ostružiníku jsou nároky na sklizeň vysoké.

Posklizňové ošetření
Sklizeň malin a ostružin probíhá každý den, u jahod také, ale ty při nižší úrodě snesou sklizeň i jednou za dva dny. Všechny plody se sklízí ručně přímo do prodejních plastových misek naskládaných v přepravce. Z pole se sváží do speciální místnosti, ve které dojde k prudkému zchlazení plodů na 4 °C. Následuje kontrola hmotnosti a kvality a přidání víček s etiketou. Jednotlivé krabičky se opět naskládají do přepravek a umístí do skladu. K prodloužení trvanlivosti napomáhá sycení vzduchu ozonem, který likviduje zárodky plísní a chorob. Takto ošetřené sazenice potom směřují prostřednictvím sítí, velkoobchodů i maloobchodů ke spotřebitelům. A jak napovídají údaje o spotřebě, není jich zrovna málo.

Tex a foto Helena Piková

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down