Rod Sansevieria (Agavaceae) zahrnuje přibližně 60 druhů pocházejících z Afriky, Arabského poloostrova a Indie. Z tohoto množství se pěstuje kolem 20 druhů a kultivarů pro komerční účely jako interiérové rostliny okrasné listem. Nejčastěji se pěstují S. trifasciata,
S. cylindrica, S. parva a S. zeylanica. Použití rostlin závisí na velikosti, tvaru a zbarvení listů. Robustnější druhy jsou využívány jako solitéry, menší druhy samostatně či v kombinaci s jinými druhy rostlin do květinových misek, příležitostně jako závěsné rostliny.
Sanseviery, česky tenury či tchýnin jazyk, jsou jen zřídka poškozovány škůdci či napadeny patogeny, spíše se na jejich vzhledu projeví nesprávný způsob pěstování. Rostliny pěstované při nižších teplotách mají úzké, ale obvykle normálně zbarvené listy. Teploty pod 10 °C způsobují nevratné poškození. Poškození listů chladem se projeví až za jeden až čtyři týdny v podobě vodnatých ostře ohraničených skvrn nebo změknutím (zvodnatěním) báze listů a padáním. Zejména na jaře, při kolísání teplot nebo po silném oslunění, se objevují na listech různé skvrny. Popálení listů sluncem charakterizují velké nejprve více či méně ostře ohraničené skvrny, které jsou později bělavě papírovité a vkleslé. Za vysoké vzdušné a půdní vlhkosti či při nerovnoměrné zálivce, zejména během dnů s nízkou intenzitou světla, se mohou na listech objevit zpočátku vodnaté, postupně hnědnoucí vyvýšené skvrny, tzv. korkovitost. Pokud jsou rostliny delší dobu v mokré půdě a vystaveny nízkým teplotám (pod 12 až 10 °C), báze listů zahnívají. Následně bývají rostliny napadeny bakteriemi (Erwinia) urychlujícími rozklad pletiva. Během pěstování při nižší vlhkosti substrátu by teploty neměly klesnout pod 15 °C, nevhodné jsou i vyšší dávky dusíkatých hnojiv.
Z patogenů byla zaznamenána bakteriální měkká hniloba listů tenury (Pectobacterium carotovorum, syn.: Erwinia carotovora), která se projevuje měknutím a vodnatěním báze listů. Zahnívající pletivo nepříjemně zapáchá. Na ochranu rostlin proti bakteriím u nás nejsou povolena antibiotika. K potlačení šíření bakterií lze aplikovat měďnaté fungicidy nebo přípravky na bázi stříbra, například Biostat. Základem však zůstává úzkostlivé dodržování hygienických opatření, zabránění ovlhčení listů a odběr řízků pouze ze zdravých rostlin.
Celý text článku naleznete v tištěné formě časopisu Zahradnictví č. 11/2010.
Text a foto Ing. Ivana Šafránková, Ph.D., Mendleova univerzita v Brně