Výstava Flora Olomouc je tradičním svátkem všech příznivců zahradnického oboru oslavující novou pěstitelskou sezónu. Tato největší a nejstarší akce svého druhu byla poprvé uspořádána již v roce 1958. Každoročně se do metropole Hané sjíždějí tisíce návštěvníků, kteří sem míří za rozmanitými květinovými expozicemi, zahradnickými trhy, novinkami nebo poradenskou službou.
Letos proběhla jarní etapa výstavy ve dnech 28. dubna až 1. května a zájem návštěvníků byl opět veliký. I přes rozmary počasí vstoupilo za brány olomouckého výstaviště za čtyři dny 75 000 návštěvníků.
Zahrada Hesperidek
Ústřední expozice celé výstavy se vždy nachází v pavilonu A olomouckého výstaviště a se svými 550 m2 je na výstavišti největší. I tentokrát se duchovním tvůrcem dekorací interiéru stal přední český zahradní architekt Prof. Ing. arch. Ivar Otruba, CSc. Inspiraci našel v řeckých bájích a v prostorách pavilonu vytvořil pomyslnou blaženou zahradu Hesperidek. Starořecká mytologie říká, že Hesperidky byly nymfy, které žily na ostrově s kouzelnou zahradou, v níž střežily bájná zlatá jablka nesmrtelnosti. Za ostrovem se rozprostírala již jen bájná Atlantida obklopena oceánem a sopkami. Všechny prvky báje se promítly do podoby hlavní haly A. Ústřední dominantou byl vysoký zlatý strom s plody nesmrtelnosti a střežícími Hesperidkami. Ty obklopovala starořecká mýtická krajina – červenobílé Heraklovy sloupy, divoký oceán, ztracená Atlantida nebo sopky chrlící květinové proudy lávy. Na aranžování hlavní expozice se již tradičně podíleli zahradníci partnerského města Vídeň. Pro dekorace byly využity jako hrnkové tak řezané rostliny – vídenští městští zahradníci přivezli téměř devět tisíc kusů jarních hrnkových rostlin, ty reprezentovaly begonie, pelargonie, petúnie, aksamitníky nebo netýkavky. Z řezaných byly ve vázách naaranžovány zhruba tři tisíce kusů lilií, tulipánů, narcisů, kosatců, hvězdníků nebo frézií.
Nejlepší expozice
Kromě ústředního motivu byla součástí pavilonu také například expozice Thajského království s mnoha druhy hrnkových i řezaných orchidejí a jiných exotických rostlin. O ty byly v loňském roce návštěvníci ochuzeni, neboť vzhledem ke komplikacím v dopravě spojenými s výbuchem islandské sopky nebylo orchideje možné včas dopravit. O olomouckou výstavu mají také zvyšující se zájem nizozemští zahradníci, kteří představili především jarní cibuloviny. Expozice s mnoha druhy a barvami hyacintů voněla a lákala na dálku. Součástí hlavní haly byla také expozice Svazu školkařů České republiky nebo Českého zahrádkářského svazu. Nechyběla ani názorná ukázka kaktusů a sukulentů, mající za cíl nalákat návštěvníky na jejich velkou výstavu na letní Floře Olomouc. Každoročně se pavilonu také prezentují české střední a vysoké zahradnické školy.
Během výstavy byli vyhlášeni vítězové soutěže o nejlepší expozici ve třech kategoriích, podle velikosti stánku. První cenu za nejlepší expozici s výstavní plochou do 15 m2 obdržela Střední zahradnická škola Kopidlno, druhou polští účastníci Hurtownia Kwiatow Róźa SP. Z O.O. a třetí nizozemská expozice společnosti produkující trvalky Heemskerk Vaste Planten. V kategorii s velikostí stánku 16 až 50 m2 nejvíce zaujala polská expozice Gospodarstvo szkólkarskie Kapias, jako druhá byla ohodnocena Zahradnická fakulta Mendelovy univerzity v Lednici na Moravě a třetí místo získalo orchidejové zákoutí od Royal Thai Embassy. V expozicích s výstavní plochou nad 50 m2 byla jako nejlepší zvolena japonská krajina s bonsajemi od Bonsaimuseum Isabelia Staré Město, stříbrnou pozici obsadil Svaz květinářů a floristů ČR a třetí nejlepší expozici měl Český zahrádkářský svaz o. s. Každoročně je také udělována cena primátora města Olomouc, kterou letos získali – za dlouhodobou spolupráci – zástupci města Vídeň (Magistrat der Stadt Wien, Wiener Stadtgärten).
V hlavní roli klobouk
Rekordní zájem letos zaznamenala doprovodná floristická soutěž organizovaná Svazem květinářů a floristů ČR, tentokrát na téma „V hlavní roli klobouk“. Soutěžilo se v juniorské (věk do 20 let včetně) a seniorské kategorii a předmětem byla přízdoba klobouku pro hlavní postavu muzikálu, filmu, divadelního představení a podobně. Tvar klobouku i přízdoby byl libovolný podle výběru soutěžícího, podmínkou však bylo že klobouk musí být nositelný na hlavě a použitý materiál musí být z více než 50 procent rostlinný. Celkem se klání zúčastnilo 48 klobouků. V juniorské kategorii dostala nejvíce hlasů od odborné poroty Eva Benešová z VOŠZa a SZaŠ Mělník s kloboukem pro muzikál Hello Dolly, v seniorech si nejlépe vedla Pavla Trojanová ze Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Lednici. Všechny práce byly pro návštěvníky vystaveny v přízemí pavilonu A, kde mohli vidět pokrývky hlav jak v pohádkovém duchu, tak i filmovém nebo divadelním. Výjimkou nebyly ani sofistikované, elegantní klobouky pro náročné dámy či klobouky inspirované přírodou. Svaz květinářů a floristů využil část prostoru v pavilonu také k prezentaci a reklamě důležité nadcházející události – Mistrovství Evropy floristů Europa Cup 2011, které proběhne na přelomu srpna a září v Havířově. Zhotovení tématické dekorace se ujal reprezentant České republiky na tomto mistrovství brněnský florista Jaromír Kokeš.
Vzácné bonsaje
Pavilon E je každoročně atraktivní především pro různorodé expozice, které se zde chystají. Letos byl prostor věnován unikátním exponátům bonsají (téměř 100 exemplářů), které pocházely z Bonsaimusea Isabelia ve Starém Městě u Uherského Hradiště. Celá hala byla koncipována jako japonská zahrada a všechny použité prvky podporovaly dojem jiného, vzdáleného kraje. Bonsaje pocházely z Japonska, Koreje a Číny a některé byly starší více než 250 let. Miniaturní stromy doplňovaly ukázky japonské zahrady s čajovnou a vodními plochami, drobná japonská architektura a přírodní kameny suiseki. Návštěvníci zajímající se o pěstování bonsají mohli také navštívit odbornou poradnu s ukázkami tvarování těchto pozoruhodných rostlin.
Pavilony G a H patřily i letos drobné zahradní mechanizaci a zahradnickým trhům, ty se rozprostřely po všech volných venkovních plochách výstaviště. Prodejci nebyli pouze z České republiky, ale také hlavně z Polska nebo Slovenska. Tradičně byla k dispozici široká škála zahradnických výpěstků a produktů. Celkem se do Olomouce sjelo rekordních 550 vystavovatelů a prodejců. Po dobu výstavy byly pro návštěvníky otevřeny také sbírkové skleníky s orchidejemi nebo citrusovníky, a Botanická zahrada Univerzity Palackého. Návštěvníkům byl k dispozici historický motorový vláček Hurvínek, který je vozil z olomouckého hlavního nádraží až na výstaviště.
Text a foto Jana Klečková