V Seznamu odrůd zapsaných ve Státní odrůdové knize je celkem 42 odrůd hrušní, z toho 31 vyšlechtěných v Sempře Liroměřice, s. r. o., dříve Šlechtitelská stanice Těchobuzice. Je tedy zcela přirozené provádět hodnocení hrušek právě tam.
Ústecký kraj v čele s hejtmankou Janou Vaňhovou podporuje činnost Unie ovocnářů severočeského regionu, do které patří řada tradičních akcí jako: Slavnosti květů, Štrůdlování,
České jablko, Dobrý skutek, ale i degustace v Litoměřicích. Na tuto akci se sjíždí ovocnáři, školkaři, pedagogové a zahrádkáři z celé republiky.
Některé odrůdy hrušek, s právní ochranou v ČR, může množit pouze 32 školek v republice. Pro zájemce o zakoupení licence na nějakou odrůdu nebo pro pěstitele, který se chystá vysázet sad hrušní, je to vhodná příležitost trochu si hrušky „osahat“. Ing. Jiří Bouma, šlechtitel a otec většiny odrůd, odpovídá na dotaz, která je podle něho nejlepší vyhýbavě. Podle něj je rozhodující pro hodnocení období v roce. To uvádím jen proto, abychom si uvědomili, že jedna degustace nemůže obsáhnout celý sortiment. Nikdy jsme nehodnotili letní odrůdy, protože jejich trvanlivost je krátká a na druhou stranu velmi pozdní odrůdy nedokážeme připravit pro degustaci na 100 %. Pro objektivnější posouzení odrůd uvádíme pod tabulkou výsledků degustace, jak byly odrůdy před degustací ošetřeny.
Text a foto: Ing. Radoslav Potůček, Sempra Litoměřice, s. r. o.
Více informací naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 2/2011.