Řez stromů I.
Řez stromů je pravděpodobně nejčastějším zásahem, který na stromech provádíme. V případě kvalitního provedení se jedná o nutný typ ošetření. Aby výsledkem nebylo nadměrné poškození, je nutné vycházet z dříve zmíněných základních znalostí fyziologických reakcí, specifik jednotlivých ošetřovaných druhů a odzkoušených technologických postupů.
Především poslední zmíněná oblast je však v našich poměrech dosti problematická. Výzkum reakce stromů na řez v poměrech naší republiky teprve začíná, musíme se proto spolehnout na výsledky zahraničních – především amerických a německých odborníků.
Následující informace a doporučení vycházejí především z prací Dr. A. Shiga (USA) a Dr. D. Dujesiefkena (SRN), které představují současný arboristický standard.
Význam řezu
Řez je zásah, kdy na stromě vždy vzniká větší či menší rozsah poškození. Setkáváme se proto s názory, které zpochybňují smysl jeho provádění s poukazem na skutečnost, že stromy jsou schopné se v přirozeném prostředí (les) bez řezu obejít. V prostředí měst ale „výchovný“ vliv okolního porostu chybí – stromy rostou víceméně soliterně – a navíc po stromech požadujeme ještě plnění dalších funkcí. Například, aby své okolí neohrožovaly pádem suchých a poškozených větví.
Význam řezu okrasných stromů můžeme shrnout do následujících bodů:
• výchova mladých stromů,
• zajištění provozní bezpečnosti okolí,
• sanitární důvody (odstranění odumírajících, infikovaných větví apod.),
• minimalizace negativního působení (vrůstání do drátů, stínění, ošlehávání staveb apod.),
• tvarování korun.
Z tohoto pohledu je zřejmé, že ačkoli při řezu na stromě vždy vznikají poranění, na druhé misce vah leží nutný efekt, kterého chceme tímto zásahem dosáhnout. Na každém arboristovi pak záleží, aby vzniklý efekt vždy převyšoval míru poškození.
Více informací naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 2/2011.
Text a foto Ing. Jaroslav Kolařík, Ph.D., Ing. Andrea Szórádová,
Safe Trees, s. r. o., Rosice