Veřejná zeleň města Brna má ve své správě nejvýznamnější parky v Brně. Patří k nim park Lužánky, Tyršův sad, Koliště I., Špilberk, Denisovy sady a Wilsonův les. Taktéž se staráme o značnou část brněnského stromořadí – jak o stromy tak o výsadbová místa. Péče o takto významné a rozsáhlé plochy je značně organizačně i finančně náročná. Každopádně, hodí se každá koruna.
V parcích máme poměrně rozsáhlé plochy letničkových i trvalkových záhonů, které vyžadují mnoho péče a donedávna i značné finanční částky na nákup sazenic letniček. Každý rok se snažíme, aby záhony vypadaly vzhledem k jejich umístění reprezentativně, upraveně a hlavně aby oživily město svými barvami a vůněmi.
Dva roky zkušeností
Od roku 2009 jsme začali zkoušet metodu přímého výsevu. Od této metody jsme očekávali oživení záhonů o nové letničky a hlavně finanční úsporu. Zvolili jsme druhy, které snesou přímý výsev, pokusili se sladit letničky tak, abychom docílili postupného kvetení po celou sezonu a zvolili barevnost. Práce to nebyla jednoduchá, jelikož jsme s metodou neměli žádné zkušenosti a i informace o metodě jsou velmi sporadické.
V našich parcích máme v letničkových záhonech vysazeny jarní cibuloviny – hlavně tulipány. Bylo nutné docílit co nerannějšího výsevu a hlavně přípravy půdy po tulipánech. Termíny jsou sice poměrně šibeniční, ale v případě, že se zvolí tulipány kvetoucí mezi prvními, dá se stihnout raný výsev letniček – koncem dubna. Na likvidaci porostu tulipánů, chemické ošetření a přípravu záhonu je max. 14 dní.
V prvním roce výsevů jsme zvolili pouze vysoké letničky (směs se skládala z druhů: Escholtzia californica, Carthamus tinctorius, Centaurea cyanos, Cosmos bipinnatus, Rudbeckia hirta ´Rustic´, Gypsophyla elegans, Calendula officinalis, Scabiosa stellata a Linum sativum, poměr zastoupení jednotlivých letniček jsme odvodili od jejich potřeby na 1 m2).
Ve druhém roce výsevu jsme si již mohli dovolit, díky prvním zkušenostem, kombinovat i letničky nižší případně pnoucí (směs byla doplněna o: Linum grandiflorum rubrum, Rudbeckia hirta ´Má radost´, Centaurea imperialis a suaveolens, Amaranthus perfecta, Zinnia elegans, Convolvus tricolor, Tropaeolum majus, Cosmos sulphureus ´Sunset´, ´Redcrest´, ´Lemoncrest´). Vzhledem k tomu, že okolo letničkových záhonů máme plůtky zabraňující vstupu psů i návštěvníků parku, máme pro letničky jistou oporu – tedy alespoň v okrajových částech a v těchto místech je možno použít nižší nebo pnoucí druhy.
V druhém roce výsevů byly přidány do směsi letničky jako Convolvus tricolor a Tropaeolum majus, které krásně zvýraznily například chodníček vedoucí k pomníku generála Valhuberta v parku Tyršův sad, ten byl v prvním roce vysokou směsí zarostlý.
Text a foto Ing. Kateřina Novotná, Veřejná zeleň města Brna, p. o.
Více informací naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 4/2011.