05.10.2011 | 04:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zrnokaz Bruchidius siliquastri – nenápadný škůdce semen zmarliky

V srpnu 2010 jsme pozorovali v arboretu Mendelovy univerzity v Brně silné napadení semen zmarliky Jidášovy (Cercis siliquastrum) neznámým zrnokazem. Ukázalo se, že jde o druh Bruchidius siliquastri, který dosud nebyl z našeho území uváděn. Jeho vysoká početnost naznačuje, že se zde patrně vyskytuje již delší dobu a zatím unikal pozornosti. Okolnosti objevu tohoto druhu, jeho původ i způsob života jsou zajímavé a zaslouží si krátkou zprávu.

Zrnokazi (Bruchinae) jsou drobní brouci (Coleoptera), jejichž celý vývoj probíhá uvnitř semen rostlin. Většinou napadají bobovité (Fabaceae), méně často svlačcovité (Convolvulaceae), cistovité (Cistaceae) a hvězdnicovité (Asteraceae). Jsou příbuzní mandelinkám, s nimiž jsou dnes řazeni do společné čeledi mandelinkovití (Chrysomelidae). Z území České republiky je známo 39 druhů, většina z nich žije volně v přírodě, sedm druhů se vyvíjí v uskladněných semenech bobovitých. Hospodářský význam mají především zrnokaz hrachový (Bruchus pisorum) a zrnokaz bobový (B. rufimanus), kteří poškozují semena luskovin. Významným skladištním škůdcem je zrnokaz fazolový (Acanthoscelides obtectus), jehož larvy vyžírají hrách, fazole a jiné luštěniny.
Poměrně velkým překvapením byl nález larev zrnokaza v semenech zmarliky v jižní Francii v roce 2003. Francouzský entomolog A. Delobel v něm rozpoznal vědě neznámý druh a v roce 2007 jej popsal pod názvem Bruchidius siliquastri. Tento objev vyvolal pozornost entomologů i pěstitelů okrasných rostlin a podnítil kontrolu napadení zmarliky i v jiných zemích. Nový druh byl nejdříve nalezen také v Maďarsku a Číně, následně v Belgii, na Gibraltaru, na Slovensku a ve Španělsku. Lze očekávat, že v nejbližších letech bude zjištěn i v dalších evropských zemích. Prozatím se vedou diskuse o možném původu tohoto druhu. Zdá se, že by mohl pocházet z Číny, kde byl zaregistrován na blíže neurčených zmarlikách. Kromě toho nemá evropské příbuzné a na volně rostoucích zmarlikách ve Střední Asii a ve Středomoří dosud nebyl nalezen. Do Evropy mohl být zavlečen s okrasnými východoasijskými zmarlikami.

Morfologie a bionomie
Dospělci zrnokaze Bruchidius siliquastri jsou ovální, dopředu mírně zúžení brouci s mírně protaženou sklopenou hlavou. Dosahují délky 2,8–3,7 mm. Jsou černí, části končetin mají někdy tmavě červenohnědé. Tělo je hustě pokryté krátkými přilehlými chloupky. Krovky jsou zkrácené, zpoza nich vyčnívá hnědě červený zadeček. Samičky se liší od samců méně pilovitými tykadly a užším posledním článkem zadečku, na kterém mají po stranách výrazné jamky.
Larvy byly dosud nalezeny v semenech zmarliky Jidášovy (Cercis siliquastrum) a zmarliky kanadské (C. canadensis). Jsou krátké válcovité, bíle zbarvené, s tmavou hlavou. Samička klade vajíčka na nezralé lusky, larva se vžírá dovnitř a vyžírá semena. Uvnitř semen se také kuklí a během léta se líhnou dospělci. Ze semen se vykousávají kruhovitým otvorem.

Text a foto doc. Ing. Hana Šefrová, Ph. D., Mendelova univerzita v Brně, Ústav pěstování, šlechtění rostlin a rostlinolékařství

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č. 5/2011.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down